Odkrycie złóż miedzi i srebra w Polsce
Marek BAZAK/East News
Autor Komunikaty prasowe - 16 Lutego 2020

W Polsce odkryto wielkie złoża cennych surowców. Mogą być warte miliardy złotych

Miedź i srebro to surowce, których nowe złoża udało się znaleźć na terenie naszego kraju. Firma Zielona Góra Cooper będzie miała do wydobycia 848 milionów ton rudy miedzi i srebra oraz 11 milionów ton miedzi i 36 tysięcy ton srebra. Firma czeka na decyzję pozwalająca otwarcie kopalni.

Miedź i srebro wśród nowych złóż

Nigdy wcześniej, bo aż przez ostatnie 40 lat nie udało się znaleźć nowych kopalin tych kruszców. Zakończone z sukcesem poszukiwania pozwolą by górnictwo rud żelaza jeszcze bardziej rozwinęło się w okolicach Nowej Soli, bo to tam stwierdzono pokłady tych kruszców. Są to dokładnie rejony Kolska, Nowej Soli i Siedliska, w powiecie nowosolskim, gmina Sława w powiecie wschowskim oraz gmina Bojadła w powiecie zielonogórskim.To około nowych 8 tys. miejsc pracy i inwestycja w kopalnie w wysokości około 13-15 mld złotych. Budżet państwa będzie "zarabiał" na kopalni 1,3 mld złotych rocznie.

Dodatkowe 2500 zł co miesiąc do pensji. Rząd chce zrobić wszystko, aby Polacy nie przeszli na emeryturęDodatkowe 2500 zł co miesiąc do pensji. Rząd chce zrobić wszystko, aby Polacy nie przeszli na emeryturęCzytaj dalej

To jak duże są to złoża wystarczy porównać z dotychczasowym wydobyciem KGHM, które w ciągu blisko 50 lat wydobyło miliard ton surowca. Te złoża mają bardzo podobna wielkość do tych już wydobytych, tyle że są położone zdecydowanie głębiej.

Już wiadomo, w której sieciówce kupisz najtaniej. Na zakupach zaoszczędzisz nawet 27,87 złJuż wiadomo, w której sieciówce kupisz najtaniej. Na zakupach zaoszczędzisz nawet 27,87 złCzytaj dalej

Złoża są położone dosyć głęboko, bo na poziomie 1,5 tys. metrów pod ziemią. Są jednak metody, pozwalające, by z tej głębokości wydobywać metale i mowa tu o specjalnych systemach chłodzenia, bo temperatura na dole kopalni może wynieść blisko 80 stopni celcjusza.

Dokumentację geologiczną pozwalającą na otwarcie kopalani złożyła już firma Zielona Góra Cooper wchodząca w skład kanadyjskiej firmy Miedzi Copper Corp ministrowi klimatu. Została ona zatwiedzona i nowo udokumentowane złoże zostanie wpisane do Bilansu Zasobów Kopalin Polskich. - Cały czas dążymy do tego, aby nasz kraj wzbogacił się o kolejny kompleks wydobywczy miedzi i srebra — mówi prof. Stanisław Speczik, dyrektor generalny Miedzi Copper Corp. Uzyskane zatwierdzenie dokumentacji coraz bardziej urealnia ten cel — dodaje.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. "20-latek odebrał sobie życie, bo nie mógł znaleźć pracy. Wstrząsające "
  2. Nikt nie chciał go zatrudnić przez autyzm. Teraz sam pomaga innym
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Nagranie taty Moniki udostępniło już blisko 100 tysięcy ludzi. Wygarnął rządowi wszystko

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News