Mentole wycofane ze sprzedaży od 20 maja
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 16 Maja 2020

Nowe obostrzenie dotyczące sprzedaży już w najbliższą środę. Spać spokojnie może tylko 3/4 Polaków

Mentole, które stanowią ponad 30 proc. wszystkich sprzedawanych w Polsce papierosów, znikną ze sklepów już w najbliższą środę. Nowe unijne prawo ma na celu zachęcić palaczy do walki z nałogiem, który zdaniem Komisji Europejskiej jest uatrakcyjniany smakiem tytoniu. Obostrzenie może uderzyć w polskie społeczeństwo, którego aż ¼ sięga po papierosy.

Mentole zakazane prawem unijnym

Mentole zostaną wycofane z europejskiego rynku na mocy dyrektywy unijnej. Zakaz sprzedaży będzie obowiązywał już od środy 20 maja i obejmie zarówno papierosy, jak i tytoń do palenia. Spod nowego prawa wyjęte są natomiast papierosy elektroniczne, pogrzewacze tytoniu oraz cygara i cygaretki – podaje rmfmaxxx.pl.

85% Polaków chce, by księża płacili podatki. A Ty?85% Polaków chce, by księża płacili podatki. A Ty?Czytaj dalej

Skąd ta decyzja Unii Europejskiej? Wejście w życie przepisów to realizacja długo zapowiadanych działań na rzecz walki z paleniem papierosów. Dyrektywa unijna została uchwalona w 2014 r., a na czas pandemii przypadła jej realizacja. Kampania walki z nałogiem wkroczyła na nowy etap już w 2017 r., kiedy to paczki papierosów zostały opatrzone grafikami, które mają odwodzić od palenia.

Smak tytoniu skłania do palenia papierosów

Zakaz sprzedaży mentoli ma zdaniem ekspertów z UE zniechęcić obywateli do sięgania po papierosy. Powodem, dla którego część osób popada w nałóg, jest atrakcyjny smak tytoniu. Dlatego też włodarze z UE, chcąc zmniejszyć liczbę uzależnionych, przeforsowali prawo uniemożliwiające sprzedaż mentoli.

"Papierosy powinny być papierosami. Powinny mieć smak tytoniu. Mają nie zachęcać i nie uatrakcyjniać samego procesu palenia. A dodawanie do nich smaków uatrakcyjnia palenie jako takie" - wyznali eksperci z UE.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Premier podjął decyzję w sprawie Śląska. Wiemy, co dalej z kwarantanną

Czereśnie nową pietruszką? Zanim sprawdzisz cenę za kilogram, lepiej usiądźCzereśnie nową pietruszką? Zanim sprawdzisz cenę za kilogram, lepiej usiądźCzytaj dalej

Trendy nałogowe w Polsce

Dane opublikowane przez UE w 2016 r. wskazują, że ok. 23 proc. wszystkich obywateli Wspólnoty powyżej 15 roku życia pali papierosy. Zdecydowanie częściej po te używki sięgają mężczyźni (25 proc.) niż kobiety (18 proc.). Jak te statystyki kształtują się w naszym kraju?

Z badania CEBOS wynika, że papierosy pali aktualnie ¼ dorosłych Polaków i jest to najniższy odsetek w historii wszystkich ankiet przeprowadzonych przez ten ośrodek badań. 74 proc. ankietowanych uważa się za niepalących, 21 proc. pali regularnie, a 5 proc. - tylko okazjonalnie.

Podobnie jak w skali całej UE, tak i w Polsce częściej po papierosy sięgają mężczyźni. CBOS podaje, że w Polsce uzależniony jest co trzeci mężczyzna i co piąta kobieta. Nałóg palenia okazuje się być najbardziej popularny w przedziale wiekowym 45-64 rok życia. Zdecydowanie mniej uzależnionych osób jest między 18-24 rokiem życia. CBOS sugeruje, że może to mieć związek z większą świadomością zagrożeń, jakie niesie za sobą regularnie palenie.

W których zawodach jest najwięcej palaczy? Sięganie po papierosy deklaruje 49 proc. robotników niewykwalifikowanych oraz 45 proc. bezrobotnych. Z badań CBOS wynika, że problem z nałogiem ma jedynie 14 proc. studentów i uczniów.

Dodatek solidarnościowy możliwy jeszcze w ciągu 14 dni. Tysiące Polaków dostanie 1300 plus przez kilka miesięcyDodatek solidarnościowy możliwy jeszcze w ciągu 14 dni. Tysiące Polaków dostanie 1300 plus przez kilka miesięcyCzytaj dalej

Papierosy elektroniczne zyskają nowych nabywców?

W ankiecie CBOS spytano także o używanie papierosów elektronicznych. Statystyki diametralnie różnią się od tych dotyczących tradycyjnych używek tytoniowych. Aż 97 proc. uczestników badania wyznało, że nie sięga po papierosy elektroniczne, zaledwie 2 proc. używa ich regularnie, a 1 proc. – okazjonalnie.

Być może wprowadzenie zakazu sprzedaży mentoli pozytywnie wpłynie na rynek papierosów elektronicznych, które występują w różnych wariantach smakowych i są znacznie mniej szkodliwe dla zdrowia. Jednak eksperci wskazują, że na nowym unijnym obostrzeniu zyska przede wszystkim tzw. szara strefa, która posiada wiele fabryk papierosów na wschodzie Europy. Do poszukiwania ulubionych mentoli na czarnym rynku może dodatkowo zachęcać niższa cena nielegalnych papierosów.

Najlepsze i najgorsze polskie miasta dla kierowców. Wyniki potwierdzają twoje doświadczenia?Najlepsze i najgorsze polskie miasta dla kierowców. Wyniki potwierdzają twoje doświadczenia?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porażające, wszedł na 260-metrowy dźwig bo chciał zrobić zdjęcie. Teraz może trafić za kratki
  2. Poprzez grę namawiał do samobójstw. 24-latek w rękach policji
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Ujawnili ceny na wakacje nad Bałtykiem w Polsce. Ogromne zaskoczenie dla wielu Polaków
Ile zarabia policjant? Oprócz pakietu socjalnego może liczyć na trzynastkęIle zarabia policjant? Oprócz pakietu socjalnego może liczyć na trzynastkęCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News