Mechanik protokół naprawy auta
pxhere CC0
Autor Konrad Karpiuk - 13 Grudnia 2020

Większość nie robi wcale lub zbywa. Zanim oddasz auto do mechanika, lepiej zrób jedną rzecz

Mechanik samochodowy powinien wraz z przyjęciem auta spisać z klientem protokół. Jeśli tego nie robi, nie miejmy oporów i nalegajmy. Dzięki temu w razie próby oszustwa, czy nawet zwykłej pomyłki, możemy ubiegać się o swoje.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • O czym powinieneś pamiętać przy wizycie u mechanika
 • Co warto zawrzeć w protokole
 • Dlaczego nawet jeśli się nie znamy na mechanice, warto poprosić o wgląd do starych części

Zostawiając auto u mechanika, pamiętaj o protokole

Wizyta u mechanika to konieczność, gdy nie możemy sami sobie poradzić z usterką. Jeśli jednak kompletnie nie znamy się na samochodach i trafimy na nieuczciwego pracownika warsztatu, możemy paść ofiarą oszustwa. Dlatego zostawiając auto w serwisie, warto upomnieć się o protokół przyjęcia.

Z reguły wiele warsztatów spisuje protokoły bez dodatkowej zachęty, bo dokument chroni zarówno klienta i mechanika (np. przed fałszywymi oskarżeniami o uszkodzenie auta). Dlatego też lepiej poświęcić chwilę i zapisać wraz z pracownikiem serwisu najważniejsze kwestie dotyczące auta.

Co mechanik powinien zawrzeć w protokole? Datę przyjęcia samochodu, oraz jego podstawowe dane, takie jak marka, kolor, numer VIN, przebieg, rok produkcji, jak i numer rejestracyjny. Oczywiście podajemy również swoje imię i nazwisko, oraz telefon kontaktowy.

Warto pamiętać o zapisaniu stanu licznika, dzięki temu będziemy wiedzieli, czy ktoś jeździł naszym autem więcej niż na potrzeby testów po naprawie. Ponadto jeśli w samochodzie są jakieś dodatkowe uszkodzenia takie jak: duże rysy, pęknięta szyba etc. mechanik również powinien to zanotować, aby nie został później oskarżony o dokonanie szkody.

Wiemy już, ile rząd zapłaci za chryzantemy. Dużo mniej niż prognozowanoWiemy już, ile rząd zapłaci za chryzantemy. Dużo mniej niż prognozowanoCzytaj dalej

W protokole powinno się zapisać dodatkowe wyposażenie, takie nawigacja, czy kamera. To uchroni nas przed amatorami cudzej własności. Choć nie zakładamy, że mechanik chce nas oszukać, to pamiętajmy, że to mimo wszystko obca dla nas osoba, a w warsztacie przebywają też inni pracownicy, czy klienci.

Powinniśmy pamiętać również o spisaniu wszystkich uszkodzeń, które mogą wpłynąć na cenę naprawy, takie jak np. wypadające biegi, nierówno pracujący silnik, bądź uszkodzenia blacharskie. Spisujemy także usługi, jakie zlecamy mechanikowi.

Sam pracownik warsztatu powinien zawrzeć informacje o cenach części (oczywiście z wliczoną marżą). Wyraźnie określona powinna być też cena samej diagnostyki i naprawy. Warto zawrzeć zapis, że jeśli koszt napraw przekroczy pewien próg, mechanik powinien skonsultować dalsze prace z klientem.

U mechanika pamiętaj o tych kilku szczegółach

Warto ustalić z mechanikiem wydanie dokumentu z zakupionymi częściami, lub umieszczenie go na rachunku, bądź fakturze. Możemy również poprosić o zabezpieczenie zużytych części, tak skontrolować ich stan.

Nawet jeśli się nie znamy na samochodach, przy odbiorze możemy zapytać, dlaczego dana część była uszkodzona, bądź co wskazuje na jej zużycie. Profesjonalny mechanik nie będzie miał problemu, żeby w podstawowym stopniu wyjaśnić klientowi zakres wykonanej naprawy.

Przed wybraniem warsztatu warto zrobić rozeznanie w ofertach. Przeczytanie opinii w internecie może nas uchronić przed trafieniem do nieuczciwego mechanika. Zawsze można zapytać znajomych, gdzie naprawiają swoje samochody. Być może dzięki temu szybciej dotrzemy do odpowiedniego warsztatu.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Zapomnisz, zapłacisz nawet 8400 zł. Od nowego roku kary dla właścicieli aut wystrzelą
  2. 66-latka znalazła na ulicy 10 tys. zł. Później policjantom opadły szczęki
  3. Nadchodzą ogromne zmiany w przepisach o odpadach. Segregacja zmieni się nie do poznania

  KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News