mBank może zostać sprzedany tajemniczemu inwestorowi z Ameryki
By Henryk Borawski - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41202185
Autor Stanisław Węgrowski - 28 Grudnia 2019

mBank nadal bez właściciela. Trwają kolejne spekulacje co do ceny i nabywcy

mBank ciągle czeka na nowego właściciela. Obecnie jego wartość wynosi 15,8 miliardów złotych. Potencjalny nabywca będzie musiał zapłacić kwotę w przedziale 13-16 miliardów złotych.

mBank na sprzedaż

mBank będzie kosztował od 13 do 16 mld zł. Na cenę nie będzie miał wpływu fakt, czy kupią go państwowe banki czy Amerykanie, o czym informowała “Rzeczpospolita”. Wycena giełdowa mBanku nie wystarczy do pełnego oszacowania, ile może zapłacić potencjalny nabywca. Jest to spowodowane hipotekami walutowymi, które posiada mBank (16 proc. portfela kredytowego), a które będzie trzeba wydzielić, żeby znalazł się kupiec.

Dużo niewiadomych

Nie wiadomo, ile kapitału musi trafić do portfela frankowego. Ciężko przewidzieć, jaką decyzję podejmie regulator. W rozmowie z “Rzeczpospolitą” Łukasz Jańczak, analityk Ipopemy założył, że może to być 3,7 mld zł.

Nie jest też pewne, jak będzie rentowność mBanku bez franków. - Według mojej prognozy mBank z portfelem frankowym, ale bez wzrostu rezerw z powodu spraw sądowych, osiągnąłby w 2020 r. 1,4 mld zł zysku netto. Zakładam, że portfel ten dodaje co najmniej 100 mln zł do rocznego zysku netto. Zatem po jego wyłączeniu mBank osiągnąłby nieco mniejszy zysk, ok. 1,3 mld zł. Z kolei kapitał przypisany do tej działalności bez franków szacuję na 13 mld zł - przewiduje ekspert na łamach “Rz”.

Przez fatalny błąd pan Jan ma ponad milion złotych długów. Może to spotkać każdegoPrzez fatalny błąd pan Jan ma ponad milion złotych długów. Może to spotkać każdegoCzytaj dalej

Jaką wartość będzie miał mBank?

Tym samym zwrot z kapitałów własnych (ROE) mBanku bez franków może być wyższy niż obecnie (8 proc.) i może wynieść ok. 10 proc. Będzie to punkt wyjścia do wyceny mnożnikowej. - Przy ROE rzędu 10 proc. premia do wartości księgowej jest uzasadniona, ale niewielka. Ostatnio wskaźniki wyceny banków obniżyły się - tłumaczy ekspert. mBank wyceniony bez franków z mnożnikiem niewiele ponad wartość księgową oznaczałoby wartość na poziomie 13,5 mld zł.

Niedawno Commerzbank, który jest właścicielem 69,3 proc. mBanku, miał oczekiwać wyceny podobnej do najdroższej takiej instytucji w Polsce - ING Banku Śląskiego. Wtedy wycena wyniosłaby ok. 16,5 mld zł. - Nie sądzę, aby realne było osiągnięcie wyceny choćby zbliżonej do ING BSK. (...) Nie są to niewyobrażalne poziomy, ale są wysokie. Dużo zależy od determinacji nabywcy - tego, jakie osiągnie efekty synergii i na ile zależy mu na przejęciu - powiedział ekspert cytowany przez “Rzeczpospolitą”.

Wśród zainteresowanych kupnem bankiem są również inwestorzy zagraniczni. Według informacji Reuters, mBank może zostać przejęty przez fundusz Apollo Global Management. "To potężny fundusz inwestycyjny z Nowego Jorku, który specjalizuje się m.in. w inwestycjach w sektorze bankowym. Latem tego roku wygrał licytację na bank Abanka, trzecią co do wielkości państwową instytucję finansową Słowenii, pokonując węgierski OTP" - wyjaśnia w poniedziałek "Puls Biznesu".

Biedronka, Lidl i Żabka zmieniają godziny. Klienci mogą pocałować klamkęBiedronka, Lidl i Żabka zmieniają godziny. Klienci mogą pocałować klamkęCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Antyfake - najpopularniejszy portal fact-checkingowy. Najważniejsze informacje
  2. Biznes Info. Codzienne wieści ze świata biznesu i finansów
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Biznes Info - portal o finansach małych i dużych
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. Antyfake to prężnie rozwijający się portal fact-checkingowy. Walczy z dezinformacją w sieci

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News