Sprzedaż mBanku
wikimedia
Autor Komunikaty prasowe - 23 Grudnia 2019

Pojawił się nowy zainteresowany kupnem mBanku. Fundusz Apollo włącza się do gry

mBank może zostać przejęty przez amerykański fundusz inwestycyjny Apollo Global Management - wynika z informacji money.pl. Wcześniej media informowały, że najpoważniejszym kandydatem do kupna niemieckiego banku jest PKO BP.

mBank może zostać przejęty przez Amerykanów

mBank może zostać przejęty przez amerykański fundusz inwestycyjny Apollo Global Management - informuje money.pl, powołując się na "Puls Biznesu". Nowojorski fundusz, który zarządza kapitałem w wysokości około 312 mld dolarów, specjalizuje się w inwestycjach w sektorze bankowym. Również gazeta.pl., powołujac się na informacje agencji Bloomberga informuje, że niemiecki właściciel mBanku - Commerzbank - może wkrótce otrzymać ofertę kupna mBanku od amerykańskiego funduszu. Ewentualni kupcy muszą jednak przygotować na tę transakcję znaczną sumę pieniędzy, ponieważ - jak podaje parkiet.com - wartość czwartego największego banku w Polsce może sięgać nawet 16 mld zł. mBank jest notowany na polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych od 1992 roku i znajduje się w indeksie 20 najbardziej wartościowych spółek giełdowych, czyli w WIG20.

Fundusz Apollo chce stworzyć globalną platformę finansową

Jak informuje money.pl, Apollo Global Management poprzez przejęcie mBanku zamierza zwiększyć swoją aktywność w regionie Europy Środkowo - Wschodniej, na którym poczyna sobie coraz śmielej. Jak podaje "Puls Biznesu", latem 2019 roku fundusz przejął trzeci największy bank w Słowenii - bank Abanka. Cztery lata wcześniej, w 2015 roku, również w Słowenii, Amerykanie nabyli wspólnie z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju drugi największy tamtejszy bank - Nova KBM. Są obecni także na rynku niemieckim.

Fundusz Apollo specjalizuje się w transakcjach konsolidacyjnych przedsiębiorstw (także tych zagrożonych upadłością) i zakupach papierów wartościowych, działa od 1990 roku. Źródła finansowe funduszu stanowią inwestorzy, pracownicy oraz firma ubezpieczeniowa Athena Holding, z aktywami wynoszącymi około 125 mld dolarów. Według magazynu „American Banker”, Apollo w ostatnich latach sukcesywnie skupuje aktywa holdingu finansowego GE Capital (należącego do ogromnego koncernu General Electric) i planuje stworzenie globalnej platformy finansowej. Kupno mBanku nie wygląda więc na kaprys, wydaje się istosnym elementem globalnych ambicji Apollo Global Management. Jak informuje "Puls Biznesu", fundusz zarządza portfelem kredytowym o wartości 193 mld dolarów.

Szykują się poważne zmiany dla dorabiających rencistów. Możesz dostać większe świadczenieSzykują się poważne zmiany dla dorabiających rencistów. Możesz dostać większe świadczenieCzytaj dalej


Jak donoszą słoweńskie media, wspomniane już kupno Abanki i połączenie jej z Nova KBM pozwoliło na stworzenie banku o łącznej wartości aktywów przekraczającej 8,6 mld euro (około 22,5 proc. udziału w tamtejszym rynku), podczas gdy największy bank w Słowenii, NLB, ma aktywa o łącznej wartości 8,8 mld euro. Także na podstawie tych wyliczeń można przypuszczać, że ewentualne przejęcie mBanku przez Amerykanów byłoby częscią planu międzynarodowej ekspansji nastawionej na wzrost wartości przejmowanych podmiotów.

PKO BP sceptycznie o kupnie mBanku

Już od jakiegoś czasu polskie media spekulują, że poważne zainteresowanie aktywami mBanku przejawia największy polski bank komercyjny - PKO BP. Prezes banku, Zbigniew Jagiełło, wskazywał jednak na spory stopień skomplikowania i niepewności odnośnie opłacalności tejże inwestycji. Przejęcia banku nie wyklucza również bank Pekao. Jak widać, potencjalnych chętnych na mBank nie brakuje.

Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucieOd 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Smutne święta Jarosława Kaczyńskiego. Jak będą wyglądać w tym roku?
  2. Paweł Królikowski zdradził, na co choruje? Fani przypominają jeden z jego ostatnich wywiadów
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. GIS bije na alarm! Konkretne jajka mogą być skażone, pod żadnym pozorem ich nie jedz i nie używaj do wypieków

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News