mBank podwyższa stawki
Pixabay/adam_gorka
Autor Maria Glinka - 20 Grudnia 2020

Olbrzymi bank zdecydował się na podniesienie opłat. Klienci nie będą mieli łatwo

mBank został zmuszony do wdrożenia nowego cennika. Wzrosną niektóre opłaty dotyczące kart bankowych oraz koszty wykonywania przelewów i transakcji przy bankomatach. Wszystkiemu winna jest pandemiczna strategia zaniżania stóp procentowych, którą kontynuuje Rada Polityki Pieniężnej.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  • Jakie są powody podniesienia cen za poszczególne usługi
  • Kiedy zacznie obowiązywać nowy cennik
  • Na jakie podwyżki zdecydował się mbank

mBank podwyższa opłaty w reakcji na politykę RPP

mBank postanowił zaktualizować swoją politykę cenową. Powodem wdrożenia zmian w cenniku jest trzykrotne obniżenie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej w 2020 r. Podtrzymanie bardzo niskich stawek w listopadzie zmusiło mBank do podjęcia działań.

- To wpływa na naszą działalność, w tym rozwój oferowanych produktów i usług. Dlatego podwyższamy niektóre ceny - czytamy w komunikacie mBanku. Inne skutki podtrzymania zaniżonych stóp procentowych prezentujemy w tym artykule.

Klienci będą mieli jednak dużo czasu na przygotowanie się na podwyżkę opłat. Nowy cennik będzie obowiązywał od marca 2021 r. Jedną z najważniejszych zmian będzie modyfikacja warunków uzyskania zwolnienia za obsługę kart debetowych wydanych do kont osobistych. Klient, który posiada eKonto osobiste w mBanku, będzie musiał zrealizować transakcję na kwotę co najmniej 350 zł, aby uniknąć opłaty rzędu 7 zł. Obecne zasady wskazują, że w celu uchronienia się przed koniecznością zapłacenia dodatkowej kwoty należy wykonać tylko jedną transakcję.

Nowe zasady dotyczą także kart wydanych do eKonta plus, eKonta m dla posiadaczy powyżej 25. roku życia i eKonta z darmowymi bankomatami. Użytkownicy nie będą musieli płacić za kartę, pod warunkiem że zalogują się do aplikacji co najmniej raz w miesiącu i wydadzą 350 zł. W przeciwnym razie czeka na nich opłata za obsługę karty w wysokości 10 zł (obecna stawka wynosi 7 zł). Portal bankier.pl podaje, że jeżeli klienci wykonają transakcję na 350 zł, ale nie zalogują się do aplikacji, to będą musieli zapłacić dodatkowe 3 zł.

Ile zarabia sołtys, czy to się opłaca? Ujawniamy stawkiIle zarabia sołtys, czy to się opłaca? Ujawniamy stawkiCzytaj dalej

Podwyżki nie tylko za obsługę konta w mBank. Wzrosną także opłaty za transakcje

Co więcej, mBank zdecydował się na podwyżkę opłaty związanej z wypłacaniem pieniędzy ze wszystkich bankomatów z 7 zł na 9 zł. Również wpłacanie gotówki będzie obarczone wyższymi kosztami. Cena za wpłacanie pieniędzy we wpłatomatach Euronetu wzrośnie z poziomu 0,2 proc. (przy minimum 2 zł) do 0,5 zł (przy minimum 5 zł).

Ponadto mBank wprowadzi prowizję do transakcji w niektórych punktach. Na opłatę rzędu 4 proc. muszą przygotować się wszyscy, którzy korzystają z kasyn, kasyn internetowych, salonów gier, zakładów bukmacherskich, loterii i totalizatorów.

Przed podwyżką nie uchronią się także osoby, które będą chciały dokonać przelewów pieniężnych. mBank zwiększy opłaty pobierane za przelew wewnętrzny, zewnętrzny, do ZUS i US zarówno w BOK, jak i w placówkach mBanku z 2 zł do 6 zł. Natomiast za wpłatę i wypłatę gotówki w oddziale mBanku klient zapłaci 10 zł (obecnie 9 zł).Opłata za pierwszy przelew w konkretnym miesiącu (inny niż przelew ekspresowy) wzrośnie z 2 zł do 6 zł. Zasady te dotyczą transakcji realizowanych w BOK i placówce mBanku.

Opłaty kartowe również w górę

W mBanku wzrosną nie tylko koszty obsługi konta czy wykonywania przelewów, lecz także samej karty. Visa Classic payWave będzie kosztowała 100 zł (obecnie 70 zł). Z opłaty zostanie zwolniony klient, który wykona transakcje o łącznej kwocie 12 tys. zł w skali roku. W tym momencie opłaty można uniknąć pod warunkiem wykonania 240 transakcji.

Natomiast w przypadku karty Visa Premium stawka roczna wyniesie 300 zł. W celu uniknięcia opłaty należy wykonać transakcje na kwotę 24 tys. zł w skali roku. Również i w tym przypadku zniknie zapis o niepłaceniu dodatkowych pieniędzy po wykonaniu 240 transakcji.

Roczny koszt karty Visa Aquarius wydanej w mBanku d. MultiBanku wzrośnie o 50 zł (z 250 zł do 300 zł). Warunki zwolnienia z opłaty będą identycznie jak przy kartach premium. Natomiast roczny koszt za kartę World Elite Mastercard wzrośnie z 900 zł do 1,2 tys. zł. Wyprodukowanie dodatkowej karty będzie wycenione na 600 zł.

Z kolei zwolnienie z opłaty rocznej za kartę Mastercard Me będzie zależało od sumy wydanych pieniędzy w przeciągu roku. mBank przewidział trzy progi: 10 tys. (brak podniesienia opłaty), 8 tys. zł (opłata w wysokości 50 zł), mniej niż 8 tys. (opłata w wysokości 100 zł).

Posiadacze karty World Mastercard nie będą narażeni na dodatkowe koszty, jeżeli w ciągu roku wydadzą 18 tys. zł. W przeciwnym razie będą musieli przekazać mBankowi 350 zł. Natomiast klienci posługujący się kartą Mastercard Standard unikną opłaty pod warunkiem zrealizowania transakcji na kwotę 12 tys. zł w ciągu roku. Za niespełnienie tego wymogu mBank naliczy 100 zł.

Roczna opłata dla właścicieli kart: Visa Electron mBank Euro<26, Visa Classic WP.PL, Visa Compensa, Visa Orange, Visa Rossmann, Visa Credit, Visa Electron, Visa Classic, Visa Gold i Visa Platinum zostanie zwiększona do 100 zł. Do należności nie będą pociągnięci użytkownicy, którzy wydadzą 12 tys. zł.

Według raportu prnews.pl liczba klientów mBanku w III kwartale 2020 r. wyniosła prawie 4,7 mln osób. Potencjalne grono narażone na dodatkowe lub podwyższone stawki jest zatem ogromne.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Emeryci mają się z czego cieszyć. ZUS wyszykował im prezent
  2. Możesz załapać się na 1500 zł dopłaty dla dziecka. Wystarczy, że złożysz wniosek
  3. Liberum veto dla obostrzeń na Podhalu. Jest apel, "wara od naszych biznesów"

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News