mBank
wikimedia, JiriMatejicek
Autor Komunikaty prasowe - 12 Października 2019

Nie lada gratka dla klientów mBank i Santander. Chodzi o bankomaty

Mbank i Santander Bank Polska mają świetną wiadomość dla swoich klientów. Wspomniane banki od grudnia wprowadzą obniżki opłat za przelewy euro i wypłaty z bankomatów poza granicami Polski w europejskiej walucie. Również ze strony innych banków będzie można spodziewać się podobnych komunikatów, bowiem zmiany te są wynikiem unijnej regulacji.

Mbank będzie mieć następców swojej decyzji

Mbank, tak samo jak i inne banki w Polsce, muszą przystosować swe cenniki do najnowszej regulacji unijnej. Termin to 15 grudnia. Jak pisze portal Next.gazeta.pl: “Zakłada ona, że koszt danej operacji bankowej w euro musi być taki sam, jak analogicznej transakcji w złotych. Chodzi o przelewy oraz o wypłaty z bankomatów”.

Kasjer z Lidla podmienił kartę staruszka. Mylił się, bo myślał, że nikt nie widziKasjer z Lidla podmienił kartę staruszka. Mylił się, bo myślał, że nikt nie widziCzytaj dalej

Ustawa unijna wprowadza nowe regulacje

Next.gazeta.pl przybliża szczegóły, na czym polegają regulacje wprowadzone przez ustawę: “Przykładowo - jeśli możemy dokonać bezpłatnie w bankowości internetowej przelewu na 500 zł do innego banku w Polsce, to również całkowicie za darmo powinniśmy mieć możliwość realizacji przelewu w euro na równowartość takiej samej kwoty (w zaokrągleniu ok. 120 euro).

Podobnie - jeśli przy wypłacie kwoty np. 500 zł z bankomatu w Polsce (chodzi tu o tzw. "obcy" bankomat, czyli nienależący do sieci banku) bank obciąża nas opłatą 5 zł, to nie może przy wypłacie np. w Niemczech analogicznej sumy (rzeczone ok. 120 euro) obciążyć nas opłatą np. 20 zł. Musi to być 5 zł, i ani grosza więcej”. Regulacje te mają zapobiec dyskryminacji klientów banków spoza strefy euro.

Wcześniejsza emerytura stażowa. Od zaraz skorzysta nawet 100 tys. osóbWcześniejsza emerytura stażowa. Od zaraz skorzysta nawet 100 tys. osóbCzytaj dalej

Dwa sposoby dopasowania się do nowych zasad

Z tego wynika, że jeszcze końcem roku np. koszt przelewu internetowego w złotówkach i w euro będzie musiał wynosić tyle samo. Analogicznie, przelew w oddziale w polskiej i europejskiej walucie, jak również wypłacenie pieniędzy z bankomatu za granicami kraju. Obecnie operacje wykonywane w złotówkach są mniej kosztowne niż w euro, zatem banki będą mogły dostosować się do nowych regulacji w dwojaki sposób: podnieść dla transakcji w złotych lub obniżyć dla płatności w euro. Ze względu na to, że dla Polaków priorytetem są darmowe przelewy internetowe, banki raczej wprowadzą obniżki do 0 zł dla kosztów przelewów w walucie unijnej.

- Od 12 grudnia zmiany zajdą także w tabeli opłat mBanku. Koszt przelewu SEPA spadnie z 5 zł do 0 zł - zarówno w internecie, jak i w placówce czy w bankowości telefonicznej. Ponadto zniknie prowizja od wypłat gotówki w bankomatach za granicą. Dziś wynosi ona 10 zł - informuje Next.gazeta.pl.

Wejdą do twojego domu i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osóbWejdą do twojego domu i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osóbCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Wszyscy z prawem jazdy zapłacą. Szykujcie się na wydatek
  4. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  5. Pająk wielkości psa. Ptasznik goliat jest wyjątkowo agresywny
  6. Ujawniono wielkie oszustwo. Wyciekł niepublikowany raport dot. produktów spożywczych w sklepach w Polsce

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News