Sąd stanął po stronie klientów mBanku
biznesinfo.pl/Kasper Starużyk
Autor Radosław Święcki - 11 Czerwca 2020

Ważna decyzja sądu dla wielu klientów mBanku. Dostaną dodatkowe wsparcie

Dobra wiadomość dla nawet 1/3 frankowiczów, którzy złożyli pozew zbiorowy przeciw mBankowi. Sąd apelacyjny w Łodzi zdecydował o zabezpieczeniu spłaty ich rat. Zdaniem przedstawicieli banku nie było podstaw do takiej decyzji.

Sąd po stronie klientów mBanku

Przypomnijmy, że pozew zbiorowy przeciw mBankowi złożyło ponad 1700 frankowiczów. Sąd apelacyjny w Łodzi zdecydował o zabezpieczeniu spłaty rat klientom, którzy spłacili do tej pory otrzymany początkowy kapitał wypłacony w przeliczeniu na złotówki.

Z szacunków przedstawionych przez frankowiczów zabezpieczenie może dotyczyć ok. 350-500 osób, czyli mniej więcej 20-30 proc. uczestników pozwu zbiorowego przeciw mBankowi. Według frankowiczów – jak podaje serwis Parkiet – mBank nie zorientował się, że wniosek o zabezpieczenie wpłynął, przez co „nie zareagował i nie może złożyć zażalenia".

Druga fala epidemii znacząco zmieniałby naszą gospodarkę. Rząd może być zmuszony wycofać się z ważnego zakazuDruga fala epidemii znacząco zmieniałby naszą gospodarkę. Rząd może być zmuszony wycofać się z ważnego zakazuCzytaj dalej

Co na to mBank? W komentarzu udzielonym portalowi przedstawiciele banku podkreślają, że wniosek o zabezpieczenie nie jest doręczany pozwanemu, czyli w tym wypadku bankowi, zanim nie zostanie rozpoznany przez sąd. Sąd podejmuje decyzję o udzieleniu zabezpieczenia wyłącznie w oparciu o wniosek i w konsekwencji bank jako pozwany nie ma możliwości wypowiedzenia się co do wniosku przed jego rozpoznaniem.

- Obecnie dysponujemy jedynie informacją, że 9 czerwca br. sąd rozpoznał wniosek o zabezpieczenie z dnia 29 maja br. – komentuje w rozmowie z serwisem Krzysztof Olszewski, rzecznik mBanku.

Lider majowej sprzedaży samochodów jest zdecydowany. Aż dwa miejsca na podium [TOP10]Lider majowej sprzedaży samochodów jest zdecydowany. Aż dwa miejsca na podium [TOP10]Czytaj dalej

Zdaniem przedstawiciela banku nie było podstaw do udzielenia zabezpieczenia, a kwestia zaskarżalności tego postanowienia nie jest tak jednoznaczna, jak przedstawiają to klienci. Zdaniem Olszewskiego wątpliwości budzi sama dopuszczalność wydania postanowienia przez Sąd Apelacyjny.

- Postępowanie apelacyjne zakończyło się z chwilą wydania wyroku w dniu 9 marca br. Będziemy reagować na tę sytuację w ramach możliwości przewidzianych prawem, po doręczeniu do banku treści postanowienia wraz z wnioskiem o zabezpieczenie – podkreśla rzecznik mBanku.

Wzrósł VAT na wiele produktów. Niektóre z nich kosztują nas sporo drożejWzrósł VAT na wiele produktów. Niektóre z nich kosztują nas sporo drożejCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Były dyrektor WHO przerwał milczenie. Według niego koronawirus sam zniknie
  2. Podczas sesji ciążowej na jej brzuch położono tysiące pszczół. W internecie zawrzało
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Kolejne odmrożenia w Polsce już na długi weekend. Jest decyzja, wspaniała wiadomość

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News