Podział Mazowsza na horyzoncie
Flickr/Fred Romero, https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Autor Maria Glinka - 7 Października 2020

A jednak, chcą podzielić Mazowsze, projekt ustawy już w drodze. Czy aby na pewno to dobry pomysł?

Temat podziału Mazowsza nie traci na aktualności. Już w listopadzie rządzący planują przedstawić projekt ustawy, na mocy którego powstaną dwa województwa - mazowieckie i warszawskie. Czy uważasz, że to dobry ruch?

Argumenty za podziałem Mazowsza

Mazowsze to największe województwo pod względem ludności i powierzchni. Partia PiS postuluje wydzielenie Warszawy z tego regionu. Argumentując swoje stanowisko, rządzący powołują się na chęć zapewnienia dostępu do środków unijnych "obwarzankowej" części Mazowsza. Jednak ta kwestia została uregulowana już w 2018 r., kiedy wprowadzono nowy podział statystyczny.

Koncepcję reorganizacji Mazowsza krytykują wojewódzcy samorządowcy. Przedstawiciele władzy lokalnej przyznali, że 80 proc. wpływów Mazowsza to podatek CIT, który w 79 proc. jest generowany właśnie przez Warszawę.

Ekspert ICM UW: za miesiąc 80 tys. zakażeń dziennie. Wiadomo, jaka grupa osób jest największym powodem wzrostuEkspert ICM UW: za miesiąc 80 tys. zakażeń dziennie. Wiadomo, jaka grupa osób jest największym powodem wzrostuCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, chodzi o specjalne obostrzenia na Wszystkich Świętych. Polacy powinni się przygotować?
2. Przez 17-lat był więziony w piwnicy. Rodzina nie mogła poradzić sobie z jego chorobą
3. Najpierw dostali od rządu pieniądze, teraz zapłacą od tego podatek. Niemiła niespodzianka od fiskusa

Mazowsze jednak do podziału

Mimo ewidentnych przeciwwskazań finansowych rząd PiS nie zaprzestał prac nad ustawą wyodrębniającą Warszawę z Mazowsza. Poseł Krzysztof Sobolewski przyznał w rozmowie na antenie TVP Info, że projekt dokumentu w tej sprawie pojawi się najpóźniej w listopadzie 2020 r.

Tymczasem przez gminy i powiaty Mazowsza przewija się cały stos uchwał przeciwko podziałowi województwa. Gazeta Wyborcza podaje, że jedynymi zwolennikami tak dotkliwej zmiany administracyjnej są radni z ramienia PiS. Europejska Karta Samorządu Lokalnego uchwalona na poziomie Rady Europy wskazuje, że podział jednostek samorządu terytorialnego musi być konsultowany z mieszkańcami. Dlatego też Adam Struzik z PSL domagał się przeprowadzenia referendum w sprawie podziału Mazowsza. - Rozumiem, że (marszałek Struzik) pokryje koszty tego referendum z własnej kieszeni, bo z tego, co wiem, to województwo mazowieckie ma dosyć duże zadłużenie - skomentował ten pomysł Sobolewski.

Czy uważasz, że podział Mazowsza to słuszna koncepcja?

Lidl wprowadza zupełną nowość w swojej ofercie. Sam skomponujesz ulubioną wersjęLidl wprowadza zupełną nowość w swojej ofercie. Sam skomponujesz ulubioną wersjęCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 1500 plus dla tysięcy Polek i Polaków? Teraz to możliwe, ujawniono warunki
  2. Zamawiasz przejazdy przez aplikacje? Dziś wszystko się zmieni, wielu będzie niezadowolonych
  3. Czerwone i żółte strefy w Polsce. W ciągu kilku dni życie tutaj mocno się zmieni
  4. Rząd wprowadza nowe obostrzenia i politykę zero tolerancji. Bez maseczki tylko z zaświadczeniem
  5. Popularna sieciówka wprowadza sygnalizację świetlną. Chce tak zwiększyć dystans
  6. Wideo - Przerażający wypadek. Motocyklista z ogromną siłą uderzył w samochód osobowy
Mandat za brak maseczki to nie przelewki. Jednak czy sanepid i służby mundurowe mogą karać Polaków?Mandat za brak maseczki to nie przelewki. Jednak czy sanepid i służby mundurowe mogą karać Polaków?Czytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News