pracująca-matka-pxhere
Pxhere
Autor Radosław Święcki - 18 Lutego 2020

Przedsiębiorcze matki nękane przez ZUS. Muszą tłumaczyć się z coraz bardziej absurdalnych rzeczy

Matka prowadząca działalność gospodarczą w Polsce nie ma - eufemistycznie rzecz ujmując - łatwego życia z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. O bulwersujących przykładach dotyczących poszczególnych kontroli pisze Bankier.pl.

Matka 11-letniego chłopca, od 17 lat właścicielka sklepu wielobranżowego, od grudnia - w związku z operacją na kręgosłup - przebywa na zwolenieniu lekarskim, które zakwestionował ZUS. Pani Jagoda od dwóch miesięcy pozbawiona jest środków do życia, ponieważ ZUS sprawdza, czy rzeczywiście jest niezdolna do pracy. To tylko jeden z przykładów niesłusznego kwestionowania przez państwowego ubezpieczyciela prawa do zasiłków dla kobiet prowadzących działalność gospodarczą.

Ledwo klepnęli cukrowy i od małpek, a już szykują kolejny. Resort nałoży na ciebie nowy podatekLedwo klepnęli cukrowy i od małpek, a już szykują kolejny. Resort nałoży na ciebie nowy podatekCzytaj dalej

Portal przytacza też historię lekarki, która pracowała do 37 tygodnia cięży. Kobieta miała kontrolę dotyczącą rzekomej fikcyjnej działalności gospodarczej, w sytuacji gdy każdego dnia wystawiała pacjentom zwolnienie lekarskie. Na tym jednak nie koniec. Później rozpoczęła się walka o urlop macierzyński. Kobieta musiała uzyskać stosowne zaświadczenia u dotychczasowych pracowdawców. Ostatecznie dostała urlop macieżyński, gdy jej córka skończyła 5 miesięcy.

Samochody, które palą najmniej. TOP 10 najbardziej oszczędnych autSamochody, które palą najmniej. TOP 10 najbardziej oszczędnych autCzytaj dalej

Kobiety kontra ZUS

Bankier.pl przypomina, że o niesłusznie kwestionowanych prawach do zasiłków zaczęło być głośno na początku stycznia, kiedy Ruch Społeczny Kobiety na DG kontra ZUS zainicjował niemy protest w kilkunastu miastach Polski. Przy siedzibach ZUS rozwieszono transparenty mówiące o problemie. Kolejną akcję informacyjną zaplanowano w Dniu Kobiet.

- Walczymy, by ZUS zaprzestał: wstrzymywania zasiłków chorobowych, opiekuńczych i macierzyńskich bezpodstawnie, wyłączania z ubezpieczeń kilka lat wstecz, wielokrotnego kontrolowania tych samych okresów ubezpieczeniowych, działań niezgodnych z zasadami postępowania administracyjnego, traktowania nas z góry jak złodziejek - informują organizatorki protestu.

20 tysięcy złotych kary za brak jednej zmiany w aucie. Nieświadomy obowiązku kierowca słono zapłaci20 tysięcy złotych kary za brak jednej zmiany w aucie. Nieświadomy obowiązku kierowca słono zapłaciCzytaj dalej

Przedstawiciel ZUS w rozmowie z portalem twierdzi, że w pierwszej połowie ub.r. oddziały ZUS wydały 765 decyzji stwierdzających niepodleganie ubezpieczeniom społecznym dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które wystąpiły z wnioskiem o świadczenie terminowe.

- Stanowi to jedynie 16 proc. wszystkich decyzji dotyczących niepodlegania ubezpieczeniom. W tych przypadkach sprawy dotyczyły głównie sytuacji, w których Zakład stwierdził, że żadna działalność nie była prowadzona, a jej rejestracja miała służyć wypłacie świadczeń chorobowych lub zasiłków macierzyńskich. Słuszność działań ZUS potwierdzają wyroki sądowe. W 2018 roku w ponad 75 proc. przypadków sąd podtrzymał decyzję Zakładu – tlumaczy Paweł Żebrowski z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Dziwne pytania

Żebrowski nie udziela jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy kontrolowane przez ZUS kobiety spotykają się z absurdalnymi pytaniami w rodzaju: jaki zawód wykonuje ojciec dziecka; kto zajmuje się dzieckiem?

Bardzo często spotykamy się z dziwnymi pytaniami w toku kontroli/postępowań. Pamiętajmy, że jeżeli pytanie w naszym odczuciu nie ma związku z kontrolą/postępowaniem, to mamy prawo odmówić odpowiedzi. Tak – pytania te nagminnie pojawiają się podczas postępowań prowadzonych przez ZUS. Bardzo często padają też pytania o ciążę - kiedy dowiedziała się pani o ciąży, co wpłynęło na decyzję o podwyższeniu podstawy wymiaru składek, kto opiekuje się dziećmi, gdy pani pracuje. Dodatkowo ZUS pyta o kompetencje, kwalifikacje do prowadzenia firmy oraz czynności jakie ubezpieczona wykonuje osobiście (nawet jeśli ma kilkunastu wykwalifikowanych pracowników) - co samo w sobie narusza obowiązującą w Polsce swobodę prowadzenia działalności – mówi w rozmowie z Bankier pl. przedstawicielka firmy Kobiety na działalności.

Portal zwraca uwagę, że kwestia kobiet, którym niesłusznie cofnięto prawo do zasiłków budzi coraz większe zainteresowanie partii politycznych. Nie można wykluczyć, że temat ten podchwycą również kandydaci w trwającej kampanii prezydenckiej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Panika w ostrowskim kościele. Wierni zaczęli wychodzić, wezwano policję
  2. Wystarczą trzy daktyle dziennie. Ich wpływ na nasz organizm jest niesamowity
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Europejskie państwo w rozsypce po potwornej tragedii. UE chce przekazać 100 mln euro na pomoc
Parlamentarni krezusi. TOP 10 najbogatszych polskich posłów i senatorówParlamentarni krezusi. TOP 10 najbogatszych polskich posłów i senatorówCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News