Premier Mateusz Morawiecki zaliczył wpadkę
Flickr/Kancelaria Premiera
Autor Radosław Święcki - 27 Sierpnia 2020

DGP: Wstydliwy błąd premiera. Zachwalał firmę, która jest pod lupą UOKiK i UKNF

Wpadka premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu podczas jednego z przedwyborczych spotkań zachwalał firmę do której poważne zastrzeżenia mają Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a także Komisja Nadzoru Finansowego - pisze “Dziennik Gazeta Prawna”. Politycy partii rządzącej bronią premiera tłumacząc, że nie wiedział o wątpliwościach dotyczących spółki.

Mateusz Morawiecki chwalił skompromitowaną firmę?

Publiczna pochwała premiera Mateusza Morawieckiego dla firmy SelfMaker padła 24 czerwca w siedzibie łódzkiej spółki produkującej m.in. sprzęt do automatycznej dezynfekcji rąk. - Gdy mam okazję zobaczyć, co robi taka firma jak SelfMaker, to jestem pełen najbardziej optymistycznych myśli co do przyszłości gospodarczej Polski – powiedział szef rządu.

Okazuje się jednak, że zastrzeżenia co do firmy mają Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), a także Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF). Czego one dotyczą? Jak informuje “DGP”, UOKiK sprawdza czy w pomysł na biznes nie zakłada budowy struktury zakazanej prawnie piramidy finansowej i zarabianie przez organizatorów na wprowadzaniu innych osób do projektu. Z kolei wątpliwości KNF budzi fakt, że w przedsięwzięcie zaangażowanych jest wiele osób, które wcześniej promowały piramidy finansowe. Ponadto, jednym z udziałowców firmy jest fundusz wpisany na listę ostrzeżeń publicznych KNF.

Gazeta podkreśla, że SelfMaker to firma o dwóch obliczach. O ile łódzka spółka zajmuje się produkcją, to zarejestrowany w Dubaju podmiot zależny oferuje „wirtualne akcje” łódzkiego podmiotu na zasadzie: im więcej osób namówisz na akcje, tym więcej zarobisz. Jeśli ktoś się pod tym względem szczególnie postara, może liczyć nawet na luksusowe auto.

Bezsporny nawrót epidemii, konieczny był powrót ostrych restrykcji. Jedno z europejskich miast nie miało wyboruBezsporny nawrót epidemii, konieczny był powrót ostrych restrykcji. Jedno z europejskich miast nie miało wyboruCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Ministerstwo Zdrowia zaapelowało do Polaków, pojawiły się ścisłe wytyczne. Chodzi o szczepionki
2. Leżysz na plaży i nawet nie wiesz jakie skarby kryją się pod piaskiem. Poszukiwacze potrafią się obłowić
3. Dziennikarka "Pytanie na śniadanie" natychmiast wyrzucona na bruk. Ujawnia porażającą prawdę nt. pracy w TVP, nikt się nie spodziewał

“Premier nie wiedział”

Politycy partii rządzącej komentując sprawę podkreślają, że szef rządu zwyczajnie nie wiedział o wątpliwościach dotyczących spółki. – To oczywiste, że premier nie wiedział, iż idzie do podmiotu będącego pod ostrzałem urzędów. Należy jednak poprawić procedury, by takie sytuacje się nie powtarzały – komentuje w rozmowie z dziennikiem Marek Ast, poseł PiS a zarazem przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości. Zwraca przy tym uwagę, że wbrew temu co twierdzi opozycja, zaistniała sytuacja pokazuje, że urzędnicy są niezależni od władzy politycznej.

Inny polityk obozu władzy twierdzi, że wszystkiemu jest winny pośpiech. ‒ To błąd wynikający z faktu intensywnego objazdu pana premiera po Polsce. Tak, miało to związek z wyborami prezydenckimi i niestety pośpiech okazał się w tym przypadku zgubny - mówi gazecie anonimowy poseł Solidarnej Polski.

Jak do całej sytuacji odnosi się Centrum Informacyjne Rządu? W komentarzu udzielonym “DGP” przedstawiciele CIR twierdzą, że “analiza wewnętrzna nie wskazała zagrożeń, a działania organów rozpoczęły się po wizycie w firmie produkcyjnej”. Gazeta zwraca jednak uwagę, że to nieprawda, gdyż szef rządu odwiedził firmę 24 czerwca, a postępowanie wyjaśniające UOKiK wszczęto trzy tygodnie wcześniej - 3 czerwca br.

Szefowa ZUS z zaskakującą informacją dla seniorów. Klasyczna forma emerytur i zasiłków zniknie?Szefowa ZUS z zaskakującą informacją dla seniorów. Klasyczna forma emerytur i zasiłków zniknie?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wielka kompromitacja TVP. W trakcie wczorajszego meczu kibice zobaczyli coś, co odebrało im mowę, wielka wpadka (FOTO)
  2. Zostały 4 dni, Zakopane podjęło decyzję. Wprowadzają zakaz, inaczej się nie dało
  3. Monika Zamachowska podzieliła się informacjami o swoim nieszczęściu. Gwiazda bardzo cierpi przez pandemię
  4. Nowe wytyczne WHO odnośnie noszenia maseczek. Nie wszyscy powinni je nosić
  5. Nadchodzą duże zmiany w przepisach o odpadach. Segregacja zmieni się nie do poznania
  6. Wypij ją zaraz po przebudzeniu, po 2 tygodniach zobaczysz oszałamiające efekty. Koniecznie pamiętaj o 1 zasadzie
Ważne zmiany dla emerytów. Ich świadczenia mogą ulec zmniejszeniuWażne zmiany dla emerytów. Ich świadczenia mogą ulec zmniejszeniuCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News