Mateusz Morawiecki wprowadził alarm BRAVO-CRP, by usprawnić przebieg wyborów
Flickr
Autor Stanisław Węgrowski - 9 Października 2019

Morawiecki wprowadza stopień alarmowy. Wszystko przez wybory

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podjął decyzję o wprowadzeniu drugiego stopnia alarmowego BRAVO-CRP na czas okołowyborczy. Ma to związek z zabezpieczeniem systemów teleinformatycznych na terenie całego państwa oraz umożliwienie przeprowadzenia wyborów bez komplikacji.

Mateusz Morawiecki wprowadza stopień alarmowy

Alarm BRAVO-CRP ma obowiązywać w terminie od 10 października od godziny 00:01 do 14 października godz. 23:59. Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję, że alarm zostanie wprowadzony na czas okołowyborczy. Stan podwyższonej gotowości służb ma umożliwić na całodobowe monitorowanie bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych w całej Polsce. Alarm został wprowadzony w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni, związanymi z organizacją wyborów do Sejmu i Senatu. Stopień BRAVO-CRP był już wprowadzany w trakcie konferencji bliskowschodniej i Światowych Dni Młodzieży oraz wyborów do Parlamentu Europejskiego pod koniec maja bieżącego roku.

Biedronka przeżyje szturm. Kurczaka sprzedają za 50 groszyBiedronka przeżyje szturm. Kurczaka sprzedają za 50 groszyCzytaj dalej

Mateusz Morawiecki wprowadza BRAVO-CRP - co to jest?

Jak tłumaczy Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. Stopień alarmowy BRAVO-CRP jest 2., w czterostopniowej skali. Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Istnieją cztery stopnie alarmowe: ALFA, BRAVO, CHARLIE i DELTA. Za ich wprowadzenie odpowiada Prezes Rady Ministrów.

W przypadku wprowadzenia stopnia alarmowego BRAVO-CRP organy administracji publicznej oraz kierownicy służb i instytucji właściwych w sprawach bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego realizują m. in. takie zadania jak:

- wzmożone monitorowanie stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów teleinformatycznych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej;
- monitorowanie i weryfikowanie czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej;
- sprawdzenie dostępności usług elektronicznych;
- poinformowanie personelu instytucji o konieczności zachowania zwiększonej czujności;
- zapewnienie dostępności w trybie alarmowym personelu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo systemów;
- wprowadzenie całodobowych dyżurów administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.

Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od czujności obywateli. W sytuacji zauważenia czegoś niepokojącego należy poinformować o tym policję lub Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Wszyscy z prawem jazdy zapłacą. Szykujcie się na wydatek
  4. Mąż zniknął 6 tygodni po ślubie. Po 68 latach żona dowiedziała się prawdy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News