Masło jest coraz droższe. A to jeszcze nie koniec podwyżek cen
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 25 Listopada 2019

Podstawa każdego śniadania ostro zdrożała. Zapłacimy nawet o 26% więcej

Masło jest coraz droższe. Minimalna cena kostki 250 g wzrosła o niemal 26 proc., średnia o ok. 12 proc, a maksymalna o 4 proc. - podaje Interia. Raport branżowy został opracowany przez analityków firmy Hiper-Com Poland i Grupy Mobilnej Qpony-Blix.

Masło znowu podrożało

Masło jest coraz droższe. Analiza cen obejmowała masła w promocji. Z danych wynika, że w pierwszych dziesięciu miesiącach za kostkę masła 250g trzeba zapłacić więcej niż w tym samym okresie w zeszłym roku. Cena minimalna wzrosła o 25,74 proc. Natomiast średnia wartość podniosła się o 12,20 proc., a maksymalna o blisko 4,29 proc. - podaje biznes.interia.pl. Zdaniem Marcina Lenkiewicz, wiceprezesa Grupy Mobilnej Qpony-Blix podwyżki mogą być spowodowane spekulacjami cenowymi w branży. Sieci handlowe uważają, że Polacy są już gotowi na to, aby płacić więcej za masło.

Zakaz handlu wchodzi na dobre. W 2020 roku zakupy zrobisz tylko w kilka niedzielZakaz handlu wchodzi na dobre. W 2020 roku zakupy zrobisz tylko w kilka niedzielCzytaj dalej

Najbardziej ceny masła skoczyły przy zakupie kostki 250g w promocji. W hipermarketach trzeba zapłacić nawet o 97,63 proc. więcej. Jest to o tyle zaskakujące, że przecież największe sieci zamawiają ogromne ilości produktów i tym samym mogą sobie pozwolić na niższe ceny. Michał Majszczyk, Data Analyst Manager w Hiper-Com Poland uważa, że sieci chcą wykorzystać fakt, że Polacy zarabiają coraz więcej i dodaje, że niedawno produkcja masła wzrosła o niemal 8 proc.

Największy wzrost w supermarketach

Agnieszka Maliszewska z Polskiej Izby Mleka (PIM) podkreśla, że największe podwyżki dotyczą supermarketów. “Średnie ceny promocyjne kostki masła 250g najmocniej wzrosły w supermarketach - o 39,28 proc. W tym samym kanale sprzedaży najbardziej powiększył się również maksymalny koszt zakupu produktu po rabacie - o 17,67 proc. Wiele wskazuje na to, że w zeszłym roku promocje w supermarketach, a także hipermarketach były większe niż w innych sklepach” - tłumaczy ekspertka cytowana biznes.interia.pl.

Zabawki z Lidla droższe dla polskich dzieci niż dla Niemców. Sieciówka się tłumaczyZabawki z Lidla droższe dla polskich dzieci niż dla Niemców. Sieciówka się tłumaczyCzytaj dalej

Masło 200g tańsze

Zmniejszyły się za to ceny promocyjne masła 200g. Minimalne ceny są niższe o 5,22 proc., a średnie o 6,94 proc. Wzrost dotknął tylko maksymalnych stawek - o 6,62 proc. Eksperci uważają, że sprzedawcom zależy na sprzedaży masła w mniejszym formacie, dlatego sieci nie boją się wprowadzać promocji masło 200g - zakup mniejszego opakowania ma się wydawać klientowi bardziej korzystny. Wiedzą, że pomimo podwyżek i tak zarobią. Klienci kupią parę sztuk i sklep będzie do przodu. Sprzedawcy mogą zarobić więcej, sprzedając taką samą ilość produktu. Minimalne ceny kostki 200g najbardziej wzrosły w sklepach typu convenience - o 12,58 proc.

Eksperci uważają, że konsumenci raczej będą chcieli dalej kupować masło 250g. Dalsze podwyżki cen nie powinny na to wpłynąć. Jednak sieci i producenci będą prawdopodobnie dążyć do zwiększenia sprzedaży masła w mniejszej kostce - jest to po prostu dla nich bardziej opłacalne.

Roztargnieni właściciele zapłacą nawet 5 tys. zł mandatu. Wystarczy wyjść z psem na spacerRoztargnieni właściciele zapłacą nawet 5 tys. zł mandatu. Wystarczy wyjść z psem na spacerCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Co dzieje się z Jolantą Kwaśniewską? Ikona stylu z trudem przeżyła koniec prezydentury męża
  2. Nie żyje słynna modelka. Ciało kobiety zostało odnalezione pod mostem, tragiczne fakty
  3. Emeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jeden
  4. Było 500 plus, teraz rząd wprowadza 500 minus. Straci na tym tysiące Polaków
  5. Seniorzy będą wściekli, 13. emerytura nie zostanie wypłacona tak jak wszyscy myśleli. Wiadomo, dlaczego
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News