maseczki zwolnione z podatku
Obraz MrGajowy3 z Pixabay
Autor Kasper Starużyk - 21 Października 2020

Nowa interpretacja skarbówki. Maseczki można rozliczyć w kosztach podatkowych

Fiskus po raz kolejny zmienia zdanie. Najnowsza interpretacja zakłada, że za maseczki, przyłbice i płyny do dezynfekcji możemy liczyć na ulgi w podatkach. Co się zmienia?

Fiskus wskazuje, że zakupy przyłbic, maseczek oraz płynów do dezynfekcji przedsiębiorcy mogą rozliczać w kosztach podatkowych. Także, jeżeli zakupili je dla siebie. Jest to zupełnie nowe podejście organów skarbowych.

Maseczki mogą zostać odliczone

"Rzeczpospolita" wskazuje, że chusty, przyłbice, maseczki oraz płyny do dezynfekcji powierzchni mogą zostać odliczone od podatku nie tylko w sytuacji, gdy przedsiębiorca kupuje je dla pracowników, ale również wtedy gdy robi to dla siebie.

Jak dodaje portal Money, jest to ogromna zmiana. Jeszcze na początku pandemii koronawirusa resort finansów oraz organy podatkowe wykazywały, że środki ochronne kupione na użytek przedsiębiorstwa mogą być wykorzystywane wyłącznie przez pracowników. Te, z których skorzystają przedsiębiorcy odliczeniom nie podlegają.

Deszcz pieniędzy dla Polaków, dadzą nawet 37 tys. zł. Rusza nabór, procedura składania wniosków jest banalnaDeszcz pieniędzy dla Polaków, dadzą nawet 37 tys. zł. Rusza nabór, procedura składania wniosków jest banalnaCzytaj dalej

W artykule czytamy, że ministerstwo potwierdzało taką interpretację przepisów. Z maseczek zakupionych "na firmę", z których podatnik chciał uzyskać odliczenie, mogli korzystać wyłącznie pracownicy przedsiębiorstwa. Teraz się to zmienia.

– Skarbówka od wielu lat nie zgadza się na rozliczanie w kosztach wydatków na zdrowie samego przedsiębiorcy. Ale najwyraźniej zrozumiała, że bez maseczek nie da się teraz prowadzić biznesu. Każdy przedsiębiorca, który porusza się w przestrzeni publicznej, spotyka z klientami, załatwia sprawy w banku czy urzędzie, musi zasłaniać usta i nos – czytamy w "Rzeczpospolitej" komentarz Radosława Żuka, doradcy podatkowego i partnera w ECDP TAX.

"Rzeczpospolita" podaje inne przykłady, gdy skarbówka nie chciała uwzględnić odliczeń od podatku. Dziennik podaje, że całkiem niedawno fiskus odmówił odliczenia kosztu zakupu okularów korekcyjnych przez radcę prawnego. Okulary były niezbędne w pracy prawnika, która w znacznej mierze polega na wielogodzinnym przeglądaniu i redagowaniu dokumentów na komputerze.

Znów można wnioskować o postojowe. Świadczenie ma jednak istotny haczykZnów można wnioskować o postojowe. Świadczenie ma jednak istotny haczykCzytaj dalej

Portal Money wskazuje także, ze urzędnicy fiskusa przedstawili twardą wykładnię wobec muzyka, który musiał zakupić aparat słuchowy. Skarbówka uznała, że nie jest to koszt, który można odliczyć od podatku.

Obecnie urzędy skarbowe w obliczu pandemii idą na rękę przedsiębiorcom. Nowa interpretacja pozwala na zakup i odliczenie od podatku także tych maseczek i płynów, z których będzie korzystał sam prowadzący przedsiębiorstwo. Czytelnicy portalu Money, który informuje o doniesieniach dziennika "Rzeczpospolita", w komentarzach wskazują, że skarbówka rozwiązała w końcu problem, który sama wywołała.

Nowe świadczenie od rządu? Każdy pracownik dostałby 560 złotychNowe świadczenie od rządu? Każdy pracownik dostałby 560 złotychCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Kultowa dziennikarka przed śmiercią ujawniła kulisy pracy Elżbiety Jaworowicz. Jak znalazła się w TVP?
2. Jurek Owsiak zakażony, najgorszy scenariusz się spełnia. Jaki jest jego stan zdrowia?
3. Poczta Polska zaskoczyła wszystkich, nowa usługa wielkim udogodnieniem. Klienci mają powody do radości

W miejscu pracy należy zachowywać bezpieczeństwo. Najnowsze interpretacje urzędów zapewne pomogą w zwalczeniu rozprzestrzeniającej się epidemii, ponieważ przedsiębiorcy, dzięki wyższym ulgom, będą mogli przeznaczyć więcej środków na zabezpieczenia dla siebie i swoich pracowników. Obecnie znaczna część osób wykonuje swoje obowiązki zdalnie, jednak nie wszędzie takie rozwiązanie jest możliwe. W przypadku pracy, gdzie mamy częsty kontakt z innymi osobami, należy zasłaniać nos i usta, a także często myć ręce i dezynfekować je płynem na bazie alkoholu.

Raport Rządowego Centrum Bezpieczeństwa z 21.10 nie pozostawia złudzeń. Pandemia jeszcze nie jest w odwrocie:

20 października odnotowano 9 291 nowe zakażenia, 9 osób zmarło z powodu zakażenia COVID-19, natomiast 98 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. Liczba potwierdzonych laboratoryjnie zakażeń wyniosła łącznie 192 539 (w tym 3 721 zgonów) - czytamy na stronie RCB.

Kierowco, lepiej nie zapominaj. Już niedługo za brak papierka wlepią Ci nawet 8,4 tys. zł karyKierowco, lepiej nie zapominaj. Już niedługo za brak papierka wlepią Ci nawet 8,4 tys. zł karyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tłok w miejskich autobusach. Ludzie za nic mają obostrzenia, przepychają się w komunikacji
  2. Wielka gwiazda "Tańca z gwiazdami" zarażona koronawirusem. Możemy zapomnieć o występie w najbliższym czasie
  3. Co z wyjazdem poza granice Polski? Najnowsze wytyczne MSZ
  4. Monety mogą być świetnym zabezpieczeniem na trudne czasy. Za niektóre kolekcjonerzy zapłacą fortunę
  5. Nadchodzi koniec uwielbianej sieciówki w Polsce. Jeszcze za nią zatęsknimy
  6. Justyna Żyła pokazała roznegliżowane zdjęcie. Po chwili je usunęła, ale w internecie nic nie ginie (FOTO)
  7. Nie idź do piekarni, niech piekarnia pojawi się w twoim domu. Nieziemski, cudownie prosty chleb na śniadanie zrobisz błyskawicznie
Będziesz miał pieniądze, a z nich nie skorzystasz. Czekają Cię spore problemy z nowymi monetamiBędziesz miał pieniądze, a z nich nie skorzystasz. Czekają Cię spore problemy z nowymi monetamiCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News