Maseczki w sklepach coraz częściej lekceważonym obostrzeniem
pexels/Anna Shvets
Autor Radosław Święcki - 2 Sierpnia 2020

Do sklepu nie wejdziesz już tak łatwo jak wcześniej. Sprzedawcy mają dość

Mijający tydzień upłynął pod znakiem rekordowych statystyk, jeśli chodzi o nowe zakażenia koronawirusem. Tymczasem coraz więcej osób lekceważy obowiązek noszenia maseczek w sklepach. Sprzedawcy ze zrozumiałych względów się buntują, a urzędnicy Ministerstwa Zdrowia przypominają im, że mogą odmówić obsługi klienta, który nie stosuje się do zaleceń.

Maseczki w sklepach - Polacy lekceważą obowiązek

To był najgorszy tydzień od początku pandemii koronawirusa, jeśli chodzi o statystyki dotyczące nowych zachorowań. W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o rekordowej liczbie 657 chorych. Dzień później ten rekord został pobity i mieliśmy o jedno zachorowanie więcej. Tak dramatycznych danych w środku lata nikt się nie spodziewał i nie można wykluczyć, że już wkrótce rząd przywróci część obostrzeń.

Tymczasem wiele osób nie przestrzega nielicznych restrykcji, które jeszcze pozostały z noszeniem maseczek w pomieszczeniach zamkniętych na czele. By się o tym przekonać wystarczy wizyta w dowolnym sklepie. Sprzedawcy załamują ręce, gdyż w takiej sytuacji to oni ryzykują najwięcej i pytają, jakie mają prawa w stosunku do klientów, którzy nie stosują się do zaleceń.

Wyjdziesz na spacer i się zatrujesz. Szkodliwych roślin jest więcej niż myśliszWyjdziesz na spacer i się zatrujesz. Szkodliwych roślin jest więcej niż myśliszCzytaj dalej

Stanowisko Ministerstwa Zdrowia jest w tej sprawie jasne. Rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz - jak przypomina Money.pl - podkreślał niedawno, że właściciel sklepu lub personel ma prawo odmówić obsługi klienta, który przychodzi bez zakrycia nosa i ust. - To powinno wynikać z jednej strony z realizacji przepisów prawa, a z drugiej z troski o innych klientów - podkreślił w rozmowie z portalem Andrusiewicz.

Portal przytacza też komentarz urzędniczki resortu, która przypomina, że wykrycie zakażenia w sklepie powoduje, że kwarantannie musi zostać poddany cały personel. - W przypadku wykrycia zakażeń w sklepie, niezależnie czy pracownika, czy klienta, kwarantannowane są wszystkie osoby z kontaktu, więc często cały personel sklepu - mówi portalowi Justyna Maletka z Ministerstwa Zdrowia i przypomina, że sprzedawca może odmówić obsługi klientowi bez maseczki.

Polka wpadła na nietypowy pomysł. Zmienia nie tylko swoje życiePolka wpadła na nietypowy pomysł. Zmienia nie tylko swoje życieCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Właśnie przekazano tragiczną wiadomość. Nie żyje Piotr Soyka
2. Niemcy mają wielkie powody do obaw. Nikt nie spodziewał się aż takiej katastrofy
3. Niewielu wie, co Paweł Królikowski jako ostatnie powiedział w programie "Twoja twarz brzmi znajomo". Już wtedy czuł niepokój?

Prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Renata Juszkiewicz zwraca uwagę, że nie ma ku temu podstawy prawnej. - Męczy nas to przerzucanie odpowiedzialności. Nie ma żadnej podstawy prawnej, żeby nie wpuszczać do sklepu ludzi bez maseczek. Ich noszenie to indywidualna odpowiedzialność obywatelska. Jeśli jednak powstałoby takie rozporządzenie, to będziemy je egzekwować - mówi w rozmowie z Money.pl szefowa Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

“Ludzie się gubią”

W ocenie epidemiologa dr Dariusza Durasia najlepszym wyjściem w obecnej sytuacji byłoby przywrócenie obowiązku zasłaniania nosa i ust również w plenerze.

- Błąd rządzących polega na tym, że robi się wyjątki. Na ulicy bez maseczki, a w sklepie już trzeba ją mieć. Ludzie się gubią. Sytuacja jest na tyle groźna, że powinniśmy poza domem nosić maseczki i kropka - ocenia w rozmowie z portalem epidemiolog.

Przypomnijmy, że obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej wprowadzono w połowie kwietnia. Od końca maja taki obowiązek dotyczy już tylko pomieszczeń zamkniętych czyli np. sklepów czy pojazdów komunikacji miejskiej. W plenerze noszenie maseczek konieczne jest jedynie w sytuacji, gdy niemożliwe jest zachowanie dystansu 1,5 metra.

Znamy ulubione nowe samochody Polaków. TOP 10 najpopularniejszych modeli w lipcuZnamy ulubione nowe samochody Polaków. TOP 10 najpopularniejszych modeli w lipcuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Minister zdrowia właśnie zabrał głos w sprawie powrotu uczniów do szkół. Wszystko jasne
  2. Ogromne zmiany wejdą w życie już w tym tygodniu. Szumowski zapowiedział nowe zasady i kontrole
  3. Niewiarygodny wypadek na lotnisku. Są zniszczenia. Wiadomości ze świata
  4. PKO BP wprowadza nową funkcję przy robieniu przelewów. Możesz się porządnie zdziwić
  5. Minister ogłasza program Maluch Plus, do rozdania 450 mln zł. Znamy już datę składania wniosków
  6. Nagły komunikat z ministerstwa ws. noszenia maseczek. Dotyczy Lidla, Biedronki i innych sklepów
  7. Mnóstwo osób go popełnia. Gigantyczny błąd podczas gotowania rosołu, może popsuć jego smak

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News