Maseczki w pracy nowe rozporządzenie
Unsplash.com Dimitri Karastelev
Autor Konrad Karpiuk - 29 Listopada 2020

Setki tysięcy Polaków już od jutra będą siedzieć w pracy w maseczkach. Lunch i kawa nie wchodzą w grę

Obowiązek noszenia maseczki w pracy wszedł w życie zgodnie z rządowym rozporządzeniem. O ile tego typu przepisy do tej pory dotyczyły osób pracujących z klientami, to teraz obostrzenia będą w każdym biurze. To koniec z kawą i kanapkami przy pracy.

Maseczki w pracy są już obowiązkowe. Prawie w ogóle nie ma wyjątków

Teraz już wszyscy Polacy muszą nosić maseczki w pracy, lub w inny sposób zasłaniać nos i usta. Rozporządzenie dotyczące noszenia maseczek w miejscu pracy weszło w życie w sobotę.

Do tej pory obowiązywały podobne przepisy, nie były jednak one tak restrykcyjne, bo wyłączały z nakazu osoby wykonujące obowiązki służbowe (nie licząc pracujących bezpośrednio z klientami np. sprzedawców, ekspedientki etc.). Obecnie wyjątków jest znacznie mniej.

W biurach obowiązywał nakaz zachowania dystansu między pracownikami, co pozwalało na ograniczenie konieczności noszenia maseczek. Teraz to nie wystarczy, prawie wszyscy muszą mieć zasłoniętą twarz i usta. Wyjątek stanowią pracownicy, którzy pracują samemu w wydzielonym pokoju (w którym akurat nikt poza nimi nie przebywa), oraz oczywiście pracujący zdalnie.

Media: Polska i Węgry nieoczekiwanie zyskały sojusznika. Kolejny kraj przeciwny związaniu budżetu UE z praworządnościąMedia: Polska i Węgry nieoczekiwanie zyskały sojusznika. Kolejny kraj przeciwny związaniu budżetu UE z praworządnościąCzytaj dalej

Co ciekawe, rozporządzenie rządu wprowadza obowiązek noszenia maseczki także w pomieszczeniach otwartych (open space), a nawet stołówkach. Trudno jednak wyobrazić sobie, jak pracownicy mogliby spożywać posiłki w maseczkach.

Portal bezprawnik.pl zwraca uwagę, że niektórzy prawnicy mają sensowną interpretację tego przepisu. Ich zdaniem jeśli w stołówce przebywa tylko jeden pracownik, teoretycznie nie musi mieć maseczki, może więc wtedy spożyć posiłek. Dało się to ująć w przepisach w prostszy sposób, wprowadzając ograniczenie liczby osób, które mogą przebywać w stołówce. Rząd jednak nie stwierdził tego wprost w swoim rozporządzeniu.

Zastanawiające jest również to, jak będzie wyglądała obecnie praca w biurach. Nieodłączonymi elementami biurowych rytuałów są kawa przy komputerze, przerwa na kawę, drugie śniadanie, czy nawet obiad mający dodać energii na resztę dnia. Wygląda na to, że obowiązek noszenia maseczek w pracy kompletnie to uniemożliwia.

Dogadasz się po stłuczce i wpadniesz w kłopoty. Wielu kierowców wciąż nieświadomych zagrożeniaDogadasz się po stłuczce i wpadniesz w kłopoty. Wielu kierowców wciąż nieświadomych zagrożeniaCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

 1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
 2. Nadchodzi europejska emerytura. System w Polsce zmieni się nie do poznania
 3. Niewiarygodny list abp Gądeckiego. Miało być o adwencie, pisał o aborcji i Janie Pawle II
 4. PKO BP bije na alarm, klienci w niebezpieczeństwie. Bank apeluje o szczególną ostrożność

Są pewne metody obejścia przepisów. Są one jednak dosyć absurdalne

Jak proponuje portal Bezprawnik.pl, niektórzy pracodawcy mogliby wyznaczyć specjalne "pokoje kawowe", do których pracownicy wychodziliby pojedynczo na krótkie przerwy. Niektóre biura mają również specjalne kabiny dla palaczy, takie znajdują się m.in. w pomieszczeniach biurowych Stadionu Narodowego. Można więc podejrzewać, że na czas trwania obowiązku noszenia maseczki w pracy, kabinowe palarnie przekształcą się w małe stołówki.

Z kolei pracownicy, którzy przyjechali do pracy samochodem, mogliby teoretycznie wyjść na przerwę, zamknąć się w aucie i to w nim spożyć posiłek. Gorzej z osobami, które dojeżdżają komunikacją miejską. Niestety, choć brzmi to jak historia wyjęta ze scenariusza Stanisława Barei, to rzeczywistość z którą zmierzą się w poniedziałek polscy pracownicy.

MF dementuje plotki, które zasiały panikę wśród Polaków. Miliony odetchną z ulgąMF dementuje plotki, które zasiały panikę wśród Polaków. Miliony odetchną z ulgąCzytaj dalej

Co ciekawe, portal Bezprawnik.pl wskazuje, że obowiązek będzie dotyczył także polityków. Co za tym idzie, tłumaczenie posłów, że wykonują obowiązki służbowe nie będzie już wystarczające. Czas pokaże, czy politycy będą o tym pamiętać, choć suweren raczej im takich niedopatrzeń nie zapomni.

Pytanie również, czy podczas ustalania przepisów rozporządzenia celowo nie zrobiono wyjątku dla spożywania posiłków, bądź też popełniono błąd. Jeśli sprawdziłby się drugi scenariusz, można spodziewać się wprowadzenia poprawek. Biorąc pod uwagę, że ostatnio przez przypadek rząd przyjął błędną ustawę o dodatkach dla medyków, to nie można wykluczyć takiej możliwości.

Rozporządzenie wprowadzające obowiązek noszenia maseczek w pracy weszło w życie w sobotę 28 listopada. Większość Polaków zaczyna jednak tydzień pracy od poniedziałku, więc lepiej pamiętać o przygotowaniu maseczek na zmianę.

Już jutro w Lidlu kupisz pół wyposażenia domu supertanio. Artykuły bez których ani ruszJuż jutro w Lidlu kupisz pół wyposażenia domu supertanio. Artykuły bez których ani ruszCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

 1. Sześć osób przykleiło się do budynku. Policja ich wylegitymowała, po czym odjechała
 2. Robert Kubica powraca na tor. Alfa Romeo wydała jasny komunikat
 3. NBP wydał ważny komunikat. Chodzi o pieniądze Polaków, instytucja chce wszystkim pomóc
 4. Wstydliwa wpadka przy nowych dowodach osobistych. Są w nich błędy, też mogłeś dostać wadliwy egzemplarz
 5. 308 nowych aut dla administracji rządowej. Mało? Dorzucili jeszcze myjnię
 6. Kamil Stoch, Dawid Kubacki i Piotr Żyła nagle zwrócili się do wszystkich Polaków. Ważny apel, poprosił ich Mateusz Morawiecki (WIDEO)
 7. Hit sieci. Makłowicz wyjawił jak zrobić frytki belgijskie, nie ma lepszego sposobu
Nadchodzi europejska emerytura. System w Polsce zmieni się nie do poznaniaNadchodzi europejska emerytura. System w Polsce zmieni się nie do poznaniaCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News