maseczki-pixabay-danielbichler
Obraz Daniel Bichler z Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 20 Kwietnia 2020

Przeprowadzili eksperyment, by ustalić czy noszenie maseczek ma sens. Wynik zdziwił nawet ich

Maseczki chronią nas przed zakażeniem czy nie? Dyskusja na ten temat nie ma końca, a stanowisko ekspertów ciągle się zmienia. W związku z tym koreańscy badacze postanowili przeprowadzić badanie, które miało dać odpowiedź na pytanie, czy zakrywanie twarzy może nas faktycznie uchronić przed koronawirusem.

Maseczki wciąż niewiadomą

Gdy epidemia koronawirusa dopiero się zaczynała, stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia było takie, że maseczki - czy to bawełniane czy chirurgiczne nie są konieczne dla zdrowych osób. Podobnie podchodziły do sprawy Centra ds. Kontroli i Prewencji Chorób. Onet zwraca uwagę, że nawet minister zdrowia Łukasz Szumowski długo tak uważał.

Z czasem, gdy epidemia zaczęła się rozprzestrzeniać, pojawiło się zalecenie, by maseczki jednak nosić. W Polsce nakaz zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych obowiązuje od czwartku. To jedno z działań, które ma nas zabezpieczać przed zakażeniem i rozprzestrzenianiem wirusa. Czy maseczki faktycznie nas chronią?

Złe informacje z Chin. Władze wzywają do ponownego zacieśnienia kontroliZłe informacje z Chin. Władze wzywają do ponownego zacieśnienia kontroliCzytaj dalej

Maseczki sprawdzone przez naukowców

Ze względu na to, że wątpliwości nadal jest bardzo dużo, badacze z trzech ośrodków uniwersyteckich w Seulu postanowili przeprowadzić eksperyment, które miał sprawdzić, czy maseczki rzeczywiście chronią przed zakażeniem. Udział w teście wzięły osoby chore na COVID-19.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Co się dzieje z ciałami zmarłych na koronawirusa? Przykre szczegóły, ujawnione przez prezesa Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego

Pacjenci zostali umieszczeni w izolatkach, a następnie poproszeni o kasłanie najpierw mając założone maseczki chirurgiczne, a następnie bawełniane. Naukowcy pobrali próbki zarówno z wewnętrznych, jak i zewnętrznych stron maseczek.

Prezydent Duda złożył deklarację w sprawie 500 plus. Powiedział także o wieku emerytalnymPrezydent Duda złożył deklarację w sprawie 500 plus. Powiedział także o wieku emerytalnymCzytaj dalej

Maseczki gwarancji nie dają

Badacze stwierdzili obecność koronawirusa na obu stronach maseczki. Co ciekawe, większość wirusów znajdowało się na zewnętrznej stronie maseczki. “Jest mało prawdopodobne, aby konsekwentne wykrycie wirusa na zewnętrznej powierzchni maski było spowodowane błędem eksperymentalnym” - informują cytowani przez Onet naukowcy. I dodają, że na ten moment nie są w stanie jeszcze ustalić, dlaczego tak jest.

Czy noszenie maseczki ma sens? Już dawno było jasne, że maseczki nie gwarantują całkowitej ochrony przed zakażeniem, jednak na pewno pomagają ograniczyć przestrzeń, na której koronawirus roznosi się drogą kropelkową. Ostatecznie warto się zabezpieczać w tych trudnych czasach. Choćby na wszelki wypadek.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polska firma produkuje materiał nieprzepuszczający wirusów. Stał się prawdziwym hitem
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  4. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  5. 12-latka musiała przejść przez koronawirusa ponad 100 km. Nie dała rady, nie żyje, przykra wiadomość ze świata

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News