fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 04.03.2020. n/z Kobieta w masce ochronnej.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 9 Kwietnia 2020

Maseczki mogą bardziej szkodzić, niż pomagać. Przed założeniem musisz pamiętać o jednej rzeczy

Maseczki ochronne zostały zbadane przez naukowców pod kątem utrzymywania się na nich koronawirusa. Okazuje się, że na maseczce wirus może pozostać nawet przez tydzień - informuje dziennik “South China Morning Post”, który powołuje się na pismo medyczne “Lancet”.

Maseczki mogą utrzymać wirusa nawet tydzień

Badacze z Hongkongu sprawdzili, jak długo może się utrzymywać koronawirus na różnych powierzchniach i w określonych temperaturach. Okazuje się, że wirus był wykrywalny na zewnętrznej stronie maseczki nawet po siedmiu dniach. Odkrycie było sporym zaskoczeniem dla badaczy.

Podstawowy produkt może wkrótce podrożeć. Ci, którzy zrobili zapasy pomimo żartów innych, mogą się cieszyćPodstawowy produkt może wkrótce podrożeć. Ci, którzy zrobili zapasy pomimo żartów innych, mogą się cieszyćCzytaj dalej

Wirusolog Malik Peiris tłumaczy, że właśnie dlatego tak ważne jest, by nie dotykać maseczki chirurgicznej od zewnątrz, ponieważ “można wtedy skazić dłonie i jeśli dotknie się nimi oczu, można przenieść wirusa do oczu" - twierdzi cytowany przez BIP naukowiec.

Maseczki przez tydzień. A ile na innych powierzchniach?

Jednak nie tylko maseczki okazały się dobrą powierzchnią dla wirusa. Na plastiku i stali nierdzewnej był wykrywalny po czterech dniach, a w niektórych przypadkach nawet po tygodniu. Z kolei na szkle i gotówce wirus utrzymywał się nawet dwa dni.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Dzieci płakały, widząc, co policja robi z tatą, który zabrał je na spacer. Nagranie pojawiło się w sieci

Trochę krócej można go było wykryć na papierze do drukarki i chusteczkach higienicznych. Na tych powierzchniach wirus był aktywny nie dłużej niż trzy godziny. Z kolei na fartuchach laboratoryjnych utrzymywał się jeden dzień.

Będzie dodatkowy dzień wolny od pracy? Morawiecki ma nowe prawo, może go ogłosić lada dzieńBędzie dodatkowy dzień wolny od pracy? Morawiecki ma nowe prawo, może go ogłosić lada dzieńCzytaj dalej

Wysoka temperatura zabija wirusa

Badacze z Hongkongu poinformowali też, że koronawirus jest bardzo stabilny w temperaturze 4 stopni Celsjusza, jednak im cieplej, tym gorzej dla niego. Jak wskazano, w temperaturze 70 stopni wirus dezaktywował się w ciągu pięciu minut.

Naukowcy podkreślają, że wykrywanie koronawirusa na określonych powierzchniach przy użyciu narzędzi laboratoryjnych nie musi oznaczać, że będzie on w stanie zakażać tych, którzy mieli z tymi powierzchniami styczność.

Maseczki a higiena

Używając maseczek, należy pamiętać o kilku rzeczach. Eksperci radzą, aby maseczki jednorazowe zdejmować w ostrożny sposób, łapiąc za gumki i nie dotykając twarzy natychmiast wyrzucać po użyciu. Warto pamiętać też o tym, że maseczki wymagają wymiany, jak tylko pojawi się na nich wilgoć.

Auchan wymyślił prosty sposób na ominięcie długich kolejek. Sklepy zaczynają już go realizowaćAuchan wymyślił prosty sposób na ominięcie długich kolejek. Sklepy zaczynają już go realizowaćCzytaj dalej

Także maseczki wielorazowe należy zdejmować po każdym wyjściu z domu i prać w wysokiej temperaturze przy użyciu środków piorących lub mydła. Naukowcy zwracają też uwagę, by pod żadnym pozorem nie zakładać maseczki, dopóki nie zostanie oczyszczona.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Znany warszawski raper trafił do aresztu. Ciążą na nim poważne zarzuty
  2. Jest prosty sposób na ograniczenie ryzyka zarażenia bliskich w Wielkanoc. Wiele osób o nim zapomina
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Podali zasięg koronawirusa, gdy jedziesz rowerem. Ryzyko jest ogromne

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News