fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 01.04.2020. n/z Maseczki ochronne.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 7 Kwietnia 2020

Dwa razy się zastanowisz przed założeniem. Maseczki mogą być bardziej szkodliwe, przełomowe wyniki badań

Maseczki chirurgiczne mogą utrzymywać koronawirusa nawet przez tydzień - informuje dziennik “South China Morning Post”. Gazeta przytacza dane z badania opublikowanego w zeszłym tygodniu w piśmie medycznym “Lancet”.

Maseczki a koronawirus. Utrzymuje się nawet przez tydzień

Naukowcy z Hongkongu przeprowadzili badanie, które miało na celu sprawdzenie, jak długo koronawirusa może się utrzymywać w różnych temperaturach i na różnych powierzchniach. Okazuje się, że wirus był wykrywalny na zewnętrznej stronie maseczki nawet po siedmiu dniach.

Zakażonych ludzi, którzy zmarli w domach, nie wpisują do statystyk? TVN ujawnia niepokojące informacjeZakażonych ludzi, którzy zmarli w domach, nie wpisują do statystyk? TVN ujawnia niepokojące informacjeCzytaj dalej

Jak podkreśla jeden z naukowców, wirusolog Malik Peiris, właśnie dlatego tak ważne jest, by nie dotykać maseczki chirurgicznej od zewnątrz, ponieważ “można wtedy skazić dłonie i jeśli dotknie się nimi oczu, można przenieść wirusa do oczu" - twierdzi badacz, cytowany przez BIP.

Nie tylko maseczki. Na niektórych powierzchniach trzyma się kilka dni

Ale nie tylko maseczki są dobrą powierzchnią dla wirusa. Na plastiku i stali nierdzewnej był wykrywalny po czterech dniach, a w niektórych przypadkach nawet po tygodniu. Z kolei na szkle i gotówce wirus utrzymywał się nawet dwa dni.

Nieco krócej można go było wykryć na papierze do drukarki i chusteczkach higienicznych. Na tych powierzchniach wirus był aktywny nie dłużej niż trzy godziny. Z kolei na fartuchach laboratoryjnych utrzymywał się jeden dzień.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Co z wizytami na cmentarzu w czasie przedświątecznym? Policja wyjaśnia zasady, o których trzeba wiedzieć

Naukowcy z Hongkongu poinformowali też, że koronawirus jest bardzo stabilny w temperaturze 4 stopni Celsjusza, jednak im cieplej, tym gorzej dla niego. Jak wskazano, w temperaturze 70 stopni wirus dezaktywował się w ciągu pięciu minut.

Badacze podkreślają, że wykrywanie koronawirusa na określonych powierzchniach przy użyciu narzędzi laboratoryjnych nie musi oznaczać, że będzie on w stanie zakażać tych, którzy mieli z tymi powierzchniami styczność.

Eksperci radzą, jak obchodzić się z maseczkami

Specjaliści radzą, aby maseczki jednorazowe zdejmować w ostrożny sposób, łapiąc za gumki i nie dotykając twarzy i natychmiast wyrzucać po użyciu. Maseczki trzeba wymieniać, jak tylko staną się wilgotne.

Maseczki wielorazowe także należy zdejmować po każdym wyjściu z domu i prać w wysokiej temperaturze przy użyciu środków piorących lub mydła. Naukowcy zwracają też uwagę, by pod żadnym pozorem nie zakładać maseczki, dopóki nie zostanie zdezynfekowana.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kościół na Mazowszu zamknięty. Sześciu duchownych zakażonych koronawirusem
  2. Naukowcy podali datę szczytu zachorowań w Polsce. Zbliża się nieubłaganie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Nikt ich nie widział przez 30 lat. Ludzie przecierają oczy ze zdumienia, niespodziewany skutek kwarantanny
Nie musisz łamać kwarantanny, by dostać mandat na 500 zł. Wystarczy niepozorne kłamstwoNie musisz łamać kwarantanny, by dostać mandat na 500 zł. Wystarczy niepozorne kłamstwoCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News