Cała Polska nosi maseczki
Jan Bielecki/East News
Autor Wiktoria Pękalak - 10 Października 2020

Od dziś maseczka obowiązkowa. Jednak nie wszędzie musisz ją nosić, wyjaśniamy nieścisłości

Od dziś noszenie maseczek obowiązuje we wszystkich miejscach przestrzeni publicznej w Polsce. Są jednak wyjątki od tej reguły. Komu nie grozi mandat do 500 zł i gdzie maseczkę można legalnie zdjąć?

Obowiązek noszenia maseczek

Od soboty 10 października cała Polska znajduje się w strefie żółtej. Oznacza to, że w całym kraju obowiązuje noszenie maseczek w przestrzeni publicznej. Osoby, które nie dostosują się do obostrzeń muszą się liczyć z karą, jaką jest m.in. mandat w wysokości do 500 zł. Jeśli sprawa trafi w ręce inspektora sanitarnego, nienoszenie maseczki może skutkować karą w wysokości od 5 tys. do 30 tys. zł.

Kiedy nie trzeba zasłaniać nosa i ust?

Są jednak sytuacje i miejsca, w których za brak maseczki nie zostaniemy ukarani. Starsza aspirant Wioletta Szubska z Komendy Głównej Policji rozwiała w programie TVN24 wszelkie wątpliwości, dotyczące tego kiedy należy zasłaniać nos i usta odpowiadając na pytania telewidzów.

Spacer z psem - Szubska przypomina, że spacery z psami wiążą się z wychodzeniem do przestrzeni publicznej, w związku z czym poruszając się po ulicy z czworonogiem także należy pamiętać o maseczce. Można ją jednak zdjąć wchodząc do parku:

- Gdy już jesteśmy w parku, możemy tę maseczkę zdjąć. Niemniej jednak pamiętajmy o zachowaniu dystansu, żeby to była strefa bezpieczna. Na takie rzeczy również policjanci będą zwracać uwagę - to, czy rzeczywiście w takich miejscach jak parki, skwery, plaże zachowywany jest dystans społeczny pomimo tego, że nie mamy maseczek - tłumaczy starsza aspirant.

Podczas biegania: - Jeżeli czynimy to na terenie drogi publicznej, w przestrzeni publicznej, na chodniku, na drodze, pamiętajmy o maseczce. Możemy zastosować przyłbicę, która jest bardziej komfortowa. Jeżeli biegamy w parku, w lesie, na terenach zielonych, taka maseczka jest niepotrzebna - wyjaśnia Szubska.

Jazda na rowerze - okazuje się, że w tym wypadku sprawa nie jest tak oczywista jak mogłaby się z początku wydawać. Jeżdżąc na rowerze należy mieć maseczkę poruszając się ścieżką rowerową, jednak można ją zdjąć podczas jazdy po lesie, terenach zielonych i parkach.

Na placu zabaw - rodzice przyprowadzający dzieci na plac zabaw także muszą pamiętać o odpowiedniej ochronie.

ZUS wprowadza ogromne udogodnienie. O problematycznym rozliczaniu będziesz mógł zapomniećZUS wprowadza ogromne udogodnienie. O problematycznym rozliczaniu będziesz mógł zapomniećCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. ZUS masowo sprawdza zwolnienia lekarskie. Już 143 tys. kontroli, lepiej uważaj na L4
2. Zapadła decyzja w sprawie nauki zdalnej. Premier Morawiecki podczas konferencji rozwiał wszelkie wątpliwości
3. Przełom w badaniach nad koronawirusem. Osoby po pospolitej infekcji mogą być odporniejsze

Czy maseczka jest konieczna podczas podróży własnym autem?

- To zależy, z kim jedziemy. Jeżeli jedziemy z domownikami, z osobami, z którymi mieszkamy, z mężem, dzieckiem, siostrą, oczywiście, z którą mieszkamy maseczka nas nie obowiązuje. Jeżeli natomiast jedziemy do pracy, jedziemy z kolegą, koleżanką, w aucie są trzy, cztery osoby z różnych gospodarstw, wtedy taka maseczka jest konieczna i na to również policjanci będą zwracali szczególną uwagę podczas kontroli drogowych - wyjaśniła Szubska w TVN24.

Czy dzieci muszą nosić maseczki?

- Dzieci są zwolnione z obowiązku noszenia maseczek do 5. roku życia. Oczywiście jeśli gospodarz danej placówki zdecyduje inaczej, wtedy taka maseczka jest konieczna - odpowiedziała starsza aspirant.

Miejsca zwolnione z obowiązku

Są miejsca, w których maseczki nie są wymagane. Należą do nich m.in. wspomniane parki, ale także w ogrodach (na wolnej przestrzeni: w ogrodach botanicznych i skwerach). Maseczkę możemy zdjąć także podczas spacerów po górach, czy na plaży.

Wcześniej pisaliśmy już o tym, że o wymiarze kary, którą otrzymamy za brak maseczki decyduje policjant.

67-latek próbował przejechać policjantów po próbie kontroli. Wpakował się jednak w coś innego67-latek próbował przejechać policjantów po próbie kontroli. Wpakował się jednak w coś innegoCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. W polskiej miejscowości remontowano wieżę kościelną. Znaleźli coś niesamowitego, aż trudno uwierzyć
  2. Zamawiasz przejazdy przez aplikacje? Dziś wszystko się zmieni, wielu będzie niezadowolonych
  3. 9,78 litra na głowę. W Polsce padł absolutnie historyczny rekord
  4. Mandatów za brak maseczki idą już w tysiące. Policja podała liczby, dane porażają
  5. Paczkę na poczcie odbierzesz bez kolejki. Jest konkretny sposób
  6. Wideo - Przerażający wypadek. Motocyklista z ogromną siłą uderzył w samochód osobowy

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News