Fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa, 17.11.2020. Druga fala COVID-19 w Polsce. N/z gastronomia na wynos.
East News, Jakub Kamiński
Autor Kamila Jeziorska - 23 Grudnia 2020

Powstał specjalny manifest dla branży gastronomicznej. Wsparcie potrzebne jak nigdy

Manifest gastro ma zwrócić uwagę opinii publicznej na los polskich barów, kawiarni, restauracji oraz powiązanych z branżą podmiotów. Autorzy Manifestu gastro podkreślają, że los gastronomii oraz powrót do normalności leżą w gestii państwa.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest Manifest gastro,
  • Jakie podmioty go wspierają,
  • Czemu zdecydowano się na podjęcie owych działań.

Manifest gastro uratuje branżę?

Gastronomia to jedna z najbardziej poturbowanych branż przez pandemię koronawirusa.Obostrzenia, które wprowadza rząd, a w tym zamykanie barów, pubów i restauracji powoduje, że wiele z nich upada, a ludzie tracą środki do życia.

Jednocześnie rząd uznaje za kompromis pozostawienie możliwości zamawiania jedzenia na wynos. - To nie wystarczy! - grzmią rozgoryczeni restauratorzy i mówią, że kwoty z zamówień nie pokryją całości utrzymania lokalu.

Wobec takiego stanu rzeczy i po to, aby wyrazić swój sprzeciw dla działań rządu oraz w celu wyrażenia solidarności z branżą powstał Manifest gastro. - Jego treść jest rezultatem wspólnej pracy 16 organizacji branżowych zrzeszonych w ramach Sztabu Kryzysowego Polskiej Gastronomii i przedstawicieli branży - informuje portal wiadomoscihandlowe.pl.

- Budujecie siłę gospodarczą naszego kraju, cały czas wspierając innych. Tworzycie grupę miliona pracowników gastronomii, która obecnie stawia czoła ogromnym wyzwaniom. Wszyscy teraz walczycie o przyszłość w tej trudnej rzeczywistości - napisali autorzy Manifestu gastro.

Nagła decyzja Biedronki. Godziny pracy sklepów do pilnej zmianyNagła decyzja Biedronki. Godziny pracy sklepów do pilnej zmianyCzytaj dalej

Co więcej, podkreślają, żegastronomia to część polskiej kultury. Ta zaś jest atrakcyjna nie tylko dla nas samych, Polaków, ale również turystów odwiedzających nas zza granicy. Kuchnia wyróżnia poszczególne regiony i miasteczka oraz zachęca do odbywania podróży.

Manifest gastro na ratunek

- Manifest dla Polskiej Gastronomii to jeden silny głos naszej branży, która szczególnie w tych czasach musi być zintegrowana w gronie właścicieli i pracowników lokali gastronomicznych, dostawców do gastronomii, wypożyczalni i dystrybutorów. Wszyscy jesteśmy potrzebni dla rozwoju polskiej sztuki kulinarnej na świecie i promocji naszej wyjątkowej polskiej gościnności. Jak po każdym kryzysie, nadejdą dobre dni i chwile - mówi cytowany przez portal Jacek Czauderna, prezes Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej i lider Sztabu Kryzysowego Polskiej Gastronomii.

Z kolei Dominik Branny, prezes zarządu MAKRO Polska podkreśla, że firma od początku pandemii, czyli od marca wspiera swoich partnerów, w tym przedstawicieli branży gastronomicznej. Branny podkreśla, że firma uruchomiła szereg narzędzi pomagających gastronomii, a w obecnych czasach wszyscy musimy się z branżą solidaryzować.

- Uzupełniamy brakujące PKD firm pominiętych w tarczach antykryzysowych. Po ponownym otwarciu lokali zamierzamy wprowadzić ogólnopolski program reżimu sanitarnego oraz jednolitą stawkę 8 proc. VAT na napoje i żywność, które będą doskonałym stymulatorem rozwoju sprzedaży i dystrybucji. Odroczenie kas fiskalnych online na koniec 2021 r. to kolejny palący temat branży gastronomicznej, która w pierwszym rzędzie musi zapewnić środki finansowe na wynagrodzenia dla pracowników i zapłatę czynszów najmu - tłumaczy działania na rzecz gastronomii Jacek Czauderna, prezes Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej i lider Sztabu Kryzysowego Polskiej Gastronomii.

- Jesteście dla nas, a my dla Was! Polska i Europa straciłyby wiele bez Was. Nasze miasta i ulice nie byłyby tym samym bez Was - zachęcają przedstawiciele branży gastronomicznej i kończą: - Spotkajmy się przy stole!

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News