Przekroczenie prędkości za granicą nie jest bezkarne
fot. eastnews
Autor Komunikaty prasowe - 9 Lutego 2020

Mandatów zza granicy przybywa w zastraszającym tempie. Polscy kierowcy psują sobie reputację

Mandaty zza granicy to coraz częstsza bolączka polskich kierowców. W 2019 roku ilość zapytań o dane polskich kierowców łamiących przepisy wyniosła prawie 2 miliony i jest to o 440 tys. tego typu próśb więcej niż w 2018 roku — informuje wp.pl. 

Mandat zza granicy przyjdzie w języku polskim

Zagraniczne urzędy pytały przede wszystkim o polskich kierowców, którzy naruszyli przepisy ruchu drogowego w Niemczech, Austrii i Francji. Dodatkowo też wielu Polaków udało się autem do Chorwacji, Bułgarii i co ciekawe także do Malty. Polscy kierowcy mogą czuć się pocieszeni faktem, że punkty karne naliczane za granicą nie są wliczane do polskiego systemu.

Już nie kebab, a inny popularny przysmak. Polacy mają nowe Już nie kebab, a inny popularny przysmak. Polacy mają nowe "danie narodowe"Czytaj dalej

Kary nadsyłane mogą dotyczyć jednak nie tylko przekroczenia dozwolonej prędkości, ale także jazdy bez zapiętych pasów, przewożenie dziecka bez fotelika czy używanie telefonu komórkowego podczas jazdy. Dodatkowo zagraniczne urzędy mogą próbować od nas ściągnąć grzywny za parkowanie w miejscu do tego nieprzeznaczonym, czy nieopłacenie miejsca parkingowego. Te kary może próbować od nas ściągnąć firma windykacyjna działająca w Polsce, która ma w tym zakresie odpowiednie umowy.

Ulubione samochody Polaków w 2020 roku. TOP 10 najchętniej kupowanych modeli [GALERIA]Ulubione samochody Polaków w 2020 roku. TOP 10 najchętniej kupowanych modeli [GALERIA]Czytaj dalej

– Ponad 70 proc. mandatów udaje się wyegzekwować. Reszta po wymianie korespondencji bywa darowana. To głównie mandaty do 70 euro. Zagranicznej policji nie opłaca się wysyłać korespondencji, tłumaczyć pism przy niewielkich mandatach – miał mówić w lipcu dziennikowi "Rzeczpospolita" Dariusz Rogala, współautor jednego z programów skutecznej egzekucji kar pieniężnych w Unii Europejskiej.

Płatne na miejscu


Polacy powinni wiedzieć, że list z mandatem powinien być przetłumaczony na język polski oraz o tym, że niektóre wykroczenia w poszczególnych krajach podlegają przedawnieniom, jeżeli na przykład urząd "przesyłał" mandat zbyt długo.

"Jeśli nie opłacimy mandatu z konkretnego państwa, to przy następnej wizycie – nawet podczas rutynowej kontroli drogowej – zostaniemy zmuszeni do uregulowania zaległości na miejscu, wraz z odsetkami i innymi kosztami administracyjnymi" - informuje dziennik "Rzeczpospolita.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Gdzie pracuje Marta Kaczyńska? Wiemy na czym zarabia
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Już pewne. Koniec 500 plus, wszyscy dostaną w rzeczywistości o wiele mniej
Warto wiedzieć coś o banku, w którym trzymasz swoje pieniądze. 10 największych banków w PolsceWarto wiedzieć coś o banku, w którym trzymasz swoje pieniądze. 10 największych banków w PolsceCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News