Mandat IMGW światła przeciwmgłowe
Wikimedia Commons Radosław Drożdżewski (User:Zwiadowca21) CC4.0
Autor Konrad Karpiuk - 20 Grudnia 2020

IMGW bije na alarm, ostrzeżenie pierwszego stopnia. Oberwą kierowcy, grozi mandat na 200 zł

Policja może wlepić mandat za niedostosowanie auta warunków na drodze. Częste przewinienia dotyczą nieodpowiedniego używania świateł przeciwmgłowych. Dlatego trzeba pilnować komunikatów IMGW, wiele wskazuje na to, że kierowcy mogą mieć utrudnione warunki na drodze.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co nowe komunikaty IMGW oznaczają dla kierowców
  • Za co grozi nam mandat
  • W jakich sytuacjach możemy używać świateł przeciwmgłowych

Nowa prognoza od IMGW. Wielu kierowców narazi sie na mandat

Mandat za włączenie bez potrzeby świateł przeciwmgłowych wynosi 200 zł i dwa punkty karne. Nie powinniśmy ich używać za każdym razem w trakcie mgły, tylko gdy widoczność spadnie poniżej 50 metrów. Dlatego też niedzielne zapowiedzi Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) mogą być nie lada pułapką dla kierowców.

IMGW ogłosiło alerty w poniedziałek od godziny 9:00 w województwach: śląskim, świętokrzyskim, oraz na północy Podkarpacia i na północy Małopolski. Komunikaty opatrzono najniższym, pierwszym stopniem zagrożenia.

Na terenach objętych alertami IMGW można spodziewać się, że mgła ograniczy widoczność na odległość od 50 do 200 metrów. Oznacza to, że utrudnienia pogodowe nie będą wystarczające do włączenia świateł przeciwmgłowych, dlatego trzeba się z nimi wstrzymać, żeby nie dostać mandatu.

Jak rozpoznać, czy możemy włączyć światła przeciwmgłowe?

Będąc w drodze musimy oszacować, kiedy widoczność spada poniżej 50 metrów. Jeśli jesteśmy w trasie, warto zwrócić uwagę na słupki przy jezdni, bo są one rozmieszczone co 100 metrów.

Zdarzy się pierwszy raz, a odczujemy wszyscy. Decyzji już nie zmienią, za chwilę pół tygodnia bez handluZdarzy się pierwszy raz, a odczujemy wszyscy. Decyzji już nie zmienią, za chwilę pół tygodnia bez handluCzytaj dalej

Za pomocą słupków szacujemy, w jakiej odległości od nas jest inne auto. Jeśli widzimy przed sobą jedynie przód auta i rozproszone światła, wtedy możemy włączyć oświetlenie przeciwmgłowe. Pamiętajmy, że choć jest ono pomocne, to nie gwarantuje idealnej widoczności, dlatego powinniśmy więc jechać bardzo ostrożnie.

- [...] kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto: włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie - można przeczytać 30. artykule Prawa o Ruchu Drogowym.

Nie powinniśmy zapominać również o tym, żeby wyłączyć światła przeciwmgłowe, gdy wyjedziemy z obszaru na którym jest ograniczona widoczność. Jeśli się zapomnimy, narażamy się na mandat wysokości nawet 200 zł i 2 punktów karnych.

Dlaczego nie można używać świateł przeciwmgłowych, gdy warunki tego nie wymagają? Powodem jest bardzo intensywne światło emitowane przez lampę, o czym instruuje się kierowców jeszcze podczas kursu na prawo jazdy. Z tego też względu światła przeciwmgłowe mogą oślepiać innych kierowców i powodować potencjalnie niebezpieczne sytuacje na drodze.

Dwie podchwytliwe kwestie dla kierowców

Istnieje również pewien wyjątek, w którym możemy używać świateł przeciwmgłowych przednich od zmierzchu do świtu i to niezależnie od przejrzystości powietrza. Dotyczy to jedynie wyjątkowo krętych dróg, które muszą być wcześniej oznakowane.

Warto jednak zaznaczyć, że nie w każdym aucie są montowane seryjnie przednie światła przeciwmgłowe. W niektórych samochodach są one dostępne w salonie dopiero za dopłatą, ale możemy je też dołożyć samemu. Choć za brak świateł przeciwmgłowych nie dostaniemy mandatu, warto je mieć w razie trudnych warunków na drodze.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Uwaga, wielka awaria czołowego banku w całej Polsce. Jest oficjalne potwierdzenie, kłopoty z dostępem do pieniędzy
  2. Stawki abonamentu RTV do zmiany. Jedni zapłacą 75,60 zł, a drudzy aż 245,15 zł
  3. Już wiadomo, za co mandat w Sylwestra. Nie będzie skrupułów
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News