Mandat za oblodzoną szybe
Piqsels
Autor Konrad Karpiuk - 30 Listopada 2020

Nadchodzi zima, a wraz z nią kłopoty dla kierowców. Lenistwo nie popłaca, dostaniesz za nie 500 zł mandatu

Mandat wysokości 500 zł można dostać za oszronione szyby w aucie. To częsty przypadek zimą, gdy wielu kierowców odpuszcza sobie poranne machanie skrobaczką. To poważny błąd, choćby dlatego, że stwarzamy dodatkowe zagrożenie na drodze.

Mandat za jazdę z oblodzonymi szybami. Jest kilka haczyków

Mandat można otrzymać za jazdę nie tylko z oblodzoną, ale i brudną szybą. Problemem w świetle prawa jest ograniczona widoczność z auta, co negatywnie wpływa na poziom bezpieczeństwa. Niektórzy kierowcy przy porannym rytuale odśnieżania samochodu czyszczą jedynie część szyby, a to poważny błąd.

Moneta 10 groszy z PRL warta aż 24 tys. zł. Na perełki trudno trafić, ale może sam ją maszMoneta 10 groszy z PRL warta aż 24 tys. zł. Na perełki trudno trafić, ale może sam ją maszCzytaj dalej

- Patrząc tylko przez fragment przedniej szyby, możemy na przykład zbyt późno dostrzec pieszego wchodzącego na jezdnię. Za jazdę z brudną czy oblodzoną szybą grozi też nawet 500 zł mandatu - ostrzegał Krzysztof Peła z Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Dlatego wychodząc rano z domu lepiej przygotować sobie zapas dodatkowych minut na dokładne odśnieżenie samochodu. Jeśli nie mamy czasu lub energii na bieganie ze skrobaczką, możemy zaopatrzyć się w płyn do rozmrażania szyb w spreju, który znacznie przyśpieszy cały proces. Warto pamiętać, że w trakcie odśnieżania teoretycznie nie możemy mieć odpalonego auta. Zgodnie z prawem postój z włączonym silnikiem powyżej minuty również grozi mandatem.

W wypadku, gdy szyba zamarza od wewnątrz, pozostaje uruchomienie ciepłego nawiewu i skierowanie go na przód auta (boczne nawiewy najlepiej nakierować w kierunku bocznych szyb). Możemy włączyć również ogrzewanie tylnej szyby, które szybko poprawi widoczność do tyłu.

Emerytura znacznie wcześniej i tylko jeden warunek. Pomysł forsuje sam prezydentEmerytura znacznie wcześniej i tylko jeden warunek. Pomysł forsuje sam prezydentCzytaj dalej

Jeśli auto zamarza od środka, to znaczy, że mamy problem z wilgocią wpadającą do wnętrza. Przyczyną może być np. stary filtr kabinowy. Oprócz tego powinniśmy skontrolować uszczelki drzwi i bagażnika, oraz sprawdzić czy woda nie gromadzi się przy dywanikach. Dokonując regularnych inspekcji wilgoci w aucie, w przyszłości unikniemy nierównej walki z korozją i oszczędzimy na naprawach blacharskich.

Mandat dostaniemy nie tylko za zamarznięte szyby, ale nawet za śnieg zalegający na dachu auta. Zamarznięta tafla może spaść w trakcie jazdy z pojazdu i uderzyć w innego uczestnika ruchu. Ponadto mamy obowiązek zachowania czytelności tablic rejestracyjnych, jak i oświetlenia samochodu, dlatego odśnieżamy również lampy i rejestracje.

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

Na Mazowszu 29 tys. osób, a 22,4 tys. na Śląsku. Już znaleźli się w niechlubnym rejestrzeNa Mazowszu 29 tys. osób, a 22,4 tys. na Śląsku. Już znaleźli się w niechlubnym rejestrzeCzytaj dalej

Mandat za brak płynu do spryskiwaczy. Lepiej wymienić na zimowy

Jeśli zostaniemy zatrzymani przez policję i będziemy mieli brudną szybę, funkcjonariusz może poprosić o włączenie spryskiwaczy. Nie wymieniając płynu na zimowy, ryzykujemy mandatem, gdyż letni płyn przy niskich temperaturach zamarza i uniemożliwia działania spryskiwaczy.

Niedziałający spryskiwacz, jak i uszkodzone wycieraczki są podstawą do nałożenia przez policję kary o maksymalnej wysokości 500 zł. Dlatego zadbajmy nie tylko o płyn do spryskiwaczy, ale również o sprawne wycieraczki. Lepiej przed zimą sprawdzić, czy faktycznie sprawnie usuwają brud z szyby i czy guma nie sparciała na piórach.

Mandat nawet za zmianę opon

Jeśli jeszcze nie zmieniłeś opon na zimowe, lepiej zrobić to jak najszybciej. Przy obecnej aurze odpowiednie ogumienie to konieczność. Choć teoretycznie nie można dostać mandatu za brak zimowych opon, jazda na letnich stwarza tylko niepotrzebne ryzyko.

W miesiąc więcej ofiar niż przez cały rok na COVID-19. Fala idzie od wschodu, nie oszczędzi też PolskiW miesiąc więcej ofiar niż przez cały rok na COVID-19. Fala idzie od wschodu, nie oszczędzi też PolskiCzytaj dalej

Na początku tego roku, kierowcy dostawali mandaty za wymianę opon letnich na zimowe. Jednak Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że już więcej nie otrzymamy kar za wizytę u wulkanizatora. Dlatego niezależnie od obostrzeń, priorytetem powinno być nasze bezpieczeństwo na drodze.

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Sześć osób przykleiło się do budynku. Policja ich wylegitymowała, po czym odjechała
  3. Robert Kubica powraca na tor. Alfa Romeo wydała jasny komunikat
  4. NBP wydało pilny komunikat. Chodzi też o twoje pieniądze
  5. Wpadka przy dowodach osobistych. Też możesz mieć taki z wadą
  6. 308 nowych aut dla rządu. Mało? Dorzucili jeszcze myjnię
  7. Kamil Stoch, Dawid Kubacki i Piotr Żyła nagle zwrócili się do wszystkich Polaków. Ważny apel, poprosił ich Mateusz Morawiecki (WIDEO)
  8. Hit sieci. Makłowicz wyjawił jak zrobić frytki belgijskie, nie ma lepszego sposobu
Nadchodzi europejska emerytura. System w Polsce zmieni się nie do poznaniaNadchodzi europejska emerytura. System w Polsce zmieni się nie do poznaniaCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News