PHOTO TOMASZ RADZIK SE / EAST NEWS WARSZAWA KONTROLA DROGOWA POLICJA DROGOWKA WYDZIAL RUCHU DROGOWEGO POMIAR PREDKOSCI RADAR RECZNY PISTOLET LASEROWY LASER TECH PRZEKROCZENIE PREDKOSCI 25/04/2012 WSZYSTKIE ZDJECIA NA HTTP://AGENCJA.SE.COM.PL
East News, Tomasz Radzik
Autor Kamila Jeziorska - 29 Grudnia 2020

Wystarczy, że na ulicy wyciągniesz smartfona. W jednym przypadku z automatu płacisz 100 złotych

Mandat w 2020 roku był chyba jednym z najpopularniejszych słów. Karę finansową dostać mogliśmy bowiem za rozliczne aktywności, dotąd wcale niepodlegające karze. Tymczasem kroją się zmiany w karaniu Polaków. Od nowego roku mandaty będą mogli dostawać nie tylko kierowcy, ale także i piesi. Ci ostatni za używanie smartfona w konkretnej sytuacji.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie rząd wprowadził przepisy
  • Za co będą mogli dostać mandat piesi
  • Co jeszcze zmieni się w życiu uczestników ruchu drogowego

Mandat za wyjęcie smartfona?

Ogromna część polskiego społeczeństwa, zwłaszcza przedstawiciele młodego pokolenia, przechodzi przez jezdnię, wpatrując się w swój telefon. Nietrudno jest wywnioskować, że ci delikwenci nie uważają na pasach, a to może doprowadzić do wypadku. Konsekwencje tego ostatniego także mogą być bardzo poważne.

Przypomnijmy, że m. st. Warszawa od lat promuje akcję Tramwajów Warszawskich "Bądźmy Razem Bezpieczni". Kampania społeczna ma promować bezpieczeństwo i uwagę na drogach, a jednym z jej haseł promocyjnych było "Odłóż smartfon i żyj".

Było to nawiązanie do pokolenia "zombie" charakteryzowanego jako ludzie z podkrążonymi oczami zainteresowani jedynie światem elektronicznym. To właśnie owo pokolenie "zombie" nie uważa na zagrożenie życia i zdrowia uczestników ruchu drogowego. Pamiętajmy, że my jako piesi, także nimi jesteśmy.

Rządzący od dłuższego czasu chcieli wprowadzić "przepisy, które odmienią polskie drogi", jednakże odkładali to w nieskończoność. Ostatecznie skończyło się tak, że nowe przepisy zostaną wprowadzone w 2021 r. Serwis moto.pl przypomina, że nowelizacja została przyjęta 24 listopada br. Co w niej zawarto i czego mogą spodziewać się uczestnicy ruchu drogowego?

30 lat na rynku, miliardowe przychody i upadek. Oto dlaczego zakłady mięsne Henryka K. są już historią30 lat na rynku, miliardowe przychody i upadek. Oto dlaczego zakłady mięsne Henryka K. są już historiąCzytaj dalej

Mandat i nowe przepisy drogowe

Przede wszystkim nowelizacja przepisów przyniesie mandaty dla pieszych przechodzących przez jezdnię i korzystających w tym czasie ze swojego telefonu. Polskie Radio Kierowców przypomina, że nowelizacja Prawa o ruchu drogowym oznacza zakaz wchodzenia pieszych na "zebrą" przy jednoczesnym korzystaniu ze smartfona. Za taki wybryk grozi od 50 do 100 zł mandatu.

Kolejną istotną zmianą jest zachowanie odległości od pojazdu znajdującego się przed nami. Ustawodawca głównie chciał zakończyć popularną na polskich drogach "jazdę na zderzaku" oznaczającą niebezpieczne zbliżanie się do drugiego pojazdu - niestety, ale jest to bardzo częsta przyczyna wypadków. Od nowego roku minimalna odległość od auta jadącego z przodu będzie wynosić 50 m.

Rząd także ma zamiar ujednolić przepisy dotyczące jazdy w terenie zabudowanym. Zarówno w nocy, jak i w dzień limit będzie wynosił 50 km/h, a nie jak dotychczas 50 km/h w dzień, natomiast 60 km/h w nocy.

Bardzo istotną zmianą jest także ta dająca pieszym nie tylko mandaty, ale swego rodzaju przywileje. Przypomnijmy, że do tej pory kierowca zbliżając się do przejścia dla pieszych musiał zachować szczególną ostrożność. Nowe przepisy sprawiają, że widząc pieszego z daleka, będziemy musieli się zatrzymać i go przepuścić.

Jednocześnie już od grudnia 2020 r. obowiązuje pakiet deregulacyjny dla kierowców i właścicieli aut. Głównym punktem jest brak obowiązku posiadania prawa jazdy przy sobie, gdyż funkcjonariusze będą mieli wszystko przypisane w odpowiednim systemie. Obywatelom rządzący polecają pobranie aplikacji mObywatel, gdzie znajdą wszystkie potrzebne im dokumenty.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Pójdziesz na zakupy i wrócisz z niczym. Pilna zmiana w Biedronce, sieć ma nowe godziny otwarcia
  2. Wypłynął tylko na ryby i wrócił ze "skarbem" wartym ponad milion dolarów
  3. Kaczyński o szczepieniu na COVID-19. Szef KPRM mówi o determinacji prezesa
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News