Mandat w przyszłym roku może być nawet trzykrotnie wyższy
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 29 Listopada 2019

Już nie tylko wysokie mandaty. Drogówka zabierze ci nawet samochód

Mandat za złamanie przepisów drogowych będzie wyższy. Oprócz tego premier Mateusz Morawiecki nie wyklucza odbierania samochodów kierowcom, którzy jeździli po pijanemu. Nowe przepisy mają być przybliżyć Polskę do unijnych standardów.

Mandat w górę

Mandat za nieprzepisową jazdę będzie wyższy - donosi piątkowa “Rzeczpospolita”. Premier Mateusz Morawiecki już podczas swojego exposé ogłosił, że chce podwyższenia kar. Teraz okazuje się, że wysokość kar ma być zależna od dochodów sprawcy, co oznacza, że bogaci będą płacić wyższe mandaty, a ci mniej zamożni niższe. Za poważne wykroczenia będzie można nawet stracić samochód, m.in za spowodowanie wypadku po pijanemu.

“Rz” pisze, że „w górę pójść mają kary za najbardziej niebezpieczne wykroczenia: przekroczenie prędkości, wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle czy wyprzedzanie na przejściach dla pieszych”.

Przepisy na unijnych standardach

Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, to za największe przekroczenie dozwolonej prędkości (ponad 50 km/h) kierowca będzie musiał zapłacić nawet do 2 tysięcy zł - podaje portal bankier.pl. Nowe przepisy mają zbliżyć Polskę do unijnych standardów.

ZUS masowo rozsyła listy. Jeśli go nie odbierzesz, będziesz mieć ogromne problemyZUS masowo rozsyła listy. Jeśli go nie odbierzesz, będziesz mieć ogromne problemyCzytaj dalej

W Polsce mandaty są jednymi z najniższych w Europie, a najwyższa kara za złamanie przepisów drogowych, jaką można dostać to 500 zł. Taryfikator mandatów nie był zmieniany już od 16 lat. “Rzeczpospolita” przywołuje przykład naszych sąsiadów, gdzie sankcje są znacznie wyższe. “W Niemczech np. przekroczenie prędkości o więcej niż 70 km/h poza terenem zabudowanym, gdzie istnieją ograniczenia kosztuje dzisiaj 600 euro i trzy miesiące bez prawa jazdy. Wysokie podwyżki mandatów nie mają dotyczyć wykroczeń mniej niebezpiecznych: złamania zakazu wjazdu czy postoju” - pisze “Rz”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Klasa sama w sobie. Tak Beata Tyszkiewicz zareagowała na słowa szowinisty Żuławskiego o jej biuście
  2. Kupiła pierścionek na pchlim targu 30 lat temu. Po latach odkryła prawdę, która ją poraziła
  3. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  4. Pikio - flagowy portal grupy mediowej Iberion
  5. Seniorzy będą wściekli, 13. emerytura nie zostanie wypłacona tak jak wszyscy myśleli. Wiadomo, dlaczego

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News