Za jazdę bez maseczki czeka nas surowy mandat
pexels/Gustavo Fring
Autor Radosław Święcki - 29 Maja 2020

Od soboty uważaj w samochodzie, może cię czekać mandat 500 zł. Surowe kary za brak maseczki

Od jutra wejdą w życie przepisy dotyczące noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Poluzowanie restrykcji związanych z zakryciem ust i nosa nie oznacza, że maseczki definitywnie znikną. Dotyczy to również jazdy samochodem. Podróżując w określonych sytuacjach bez zakrycia twarzy musimy liczyć się z wysokim mandatem.

Wysoki mandat za jazdę bez maseczki

Przypomnijmy, że w tym tygodniu premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od 30 maja zmieniają się zasady dotyczące noszenia maseczek.

Od soboty, po 45 dniach obowiązkowego noszenia maseczek w przestrzeni publicznej, wreszcie będziemy mogli odstawić je w kąt. Poza kilkoma wyjątkami, ponieważ jeśli wybieramy się tam, gdzie zachowanie dystansu będzie trudne, wówczas należy mieć je przy sobie. Dotyczyć to będzie np. sklepu, komunikacji publicznej czy urzędu.

Co z samochodami? W tej kwestii zmian nie ma. Oznacza to, że będziemy musieli mieć na sobie maseczkę, jeżeli podróżujemy z osobą/osobami, z którymi nie mieszkamy na co dzień. Z kolei z najbliższą rodziną, z którą dzielimy gospodarstwo domowe, tak jak dotąd możemy jeździć bez zakrycia twarzy.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Rząd ogłasza nową epidemię. Wirus powrócił do DRK, nie żyją już 4 osoby

Trzeba się liczyć z wysokim mandatem

- Zakrywanie ust i nosa konieczne jest w środkach publicznego transportu zbiorowego oraz w samochodzie osobowym, w którym poruszają się co najmniej dwie osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie. W komunikacji i taksówce maseczka jest więc obowiązkowa, chyba że kabina kierowcy oddzielona jest od przedziału pasażerskiego - mówi w rozmowie z serwisem dziennik.pl komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Co jeśli będziemy podróżować w wymienionych powyżej sytuacjach bez maseczki? Musimy liczyć się z wysokim mandatem. Maksymalna wysokość kary to 500 zł, ale grozić nam może również kara administracyjna, nawet w wysokości 30 tys. zł.

Przypomnijmy, że nakaz obowiązkowego noszenia maseczek (bądź innego okrycia nosa i ust) wprowadzono w życie 16 kwietnia w związku z postępującą pandemią koronawirusa.

Działkowcy mogą zostać krezusami. Za skrawek ziemi w mieście można zgarnąć już nawet 200 tys. złDziałkowcy mogą zostać krezusami. Za skrawek ziemi w mieście można zgarnąć już nawet 200 tys. złCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Policyjna akcja w Komorowie. Mężczyzna zabarykadował się w domu. Akcja antyterrorystów pod Warszawą
  2. Objawy świadczące o przeciążeniu wątroby. Nie wolno ich lekceważyć
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Linie lotnicze idą na wojnę cenową. Także tanie. Bardzo popularny przewoźnik zapowiada obniżki cen o połowę
Samochód elektryczny nie ma żadnych tajemnic. Eksperci marki Seat tłumaczą działanie aut bez dymuSamochód elektryczny nie ma żadnych tajemnic. Eksperci marki Seat tłumaczą działanie aut bez dymuCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News