Mandaty za nieoczywiste wykroczenia - sprawdź, co zrobić, by uniknąć kary.
PHOTO TOMASZ RADZIK SE / EAST NEWS
Autor Wiktoria Pękalak - 27 Grudnia 2020

Są przepisy, o których nikt nie pamięta. Ale mandat 350 zł zapamiętasz na długo

Mandaty najczęściej dostaje się za zbyt szybką jazdę, przejazd na czerwonym świetle, czy wyprzedzanie na czerwonym świetle. Są jednak wykroczenia, o których możesz nie zdawać sobie sprawy, a mandat i tak dostaniesz.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Za jakie nieoczywiste wykroczenia grozi mandat,
  • O czym trzeba pamiętać za kółkiem.

Nieoczywiste wykroczenia, za które grozi mandat

Ignorantia iuris nocet - tę sentencję, która po polsku brzmi "nieznajomość prawa szkodzi" powinni znać nie tylko prawnicy. Są wykroczenia, o których wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, choć mandat i tak grozi w każdym przypadku.

Zwykle mandaty kojarzą nam się z brawurową jazdą i piratami drogowymi, których liczniki pokazują znacznie wyższe wartości niż prędkości dozwolone w kodeksie drogowym. Kara grozi jednak także tym, którzy nie bawią się w kierowców F1, a wręcz przeciwnie, jeżdżą tak wolno, że utrudniają swoją jazdą podróż innym kierowcom. Za spowalnianie ruchu grozi mandat w wysokości od 50 do 200 złotych i dwa punkty karne.

Mandat za złą naklejkę

Mandat możesz dostać także, jeśli sprowadziłeś auto z zagranicy. Prawo zabrania posiadania na pojeździe naklejki, które określa inne państwo niż to, w którym samochód jest zarejestrowany. Zapominalskim, którzy nie zdejmą z samochodu naklejki z innego państwa, grozi mandat w wysokości 100 zł.

Złe parkowanie

Mandat grozi także za zatrzymywanie pojazdu po złej stronie jezdni. Parkowanie po lewej stronie ulicy może kosztować cię 100 zł. Kary unikną tylko osoby, które zatrzymają się na obszarze zabudowanym na drodze jednokierunkowej albo o dwukierunkowej o małym ruchu.

Kwarantanna narodowa zacznie się już jutro. Znamy wszystkie jej obostrzeniaKwarantanna narodowa zacznie się już jutro. Znamy wszystkie jej obostrzeniaCzytaj dalej

Kary dla złośliwców

Mandat mogą dostać także osoby, które przyspieszają, gdy kierowca za nimi chce wykonać manewr wyprzedzania, a oni złośliwie przyspieszają, uniemożliwiając tym samym powrót osobie wyprzedzającej na właściwy pas ruchu. Takie zachowanie, oprócz tego, że jest skrajnie nieodpowiedzialne, może poskutkować mandatem w wysokości 350 zł i trzema punktami karnymi.

Bezpieczeństwo dziecka

Mimo że bezpieczeństwo dziecka w samochodzie powinno być dla wszystkich priorytetem, policja i tak wystawia wiele mandatów za źle ustawiony fotelik. W tym wypadku kara wynosi 150 zł, jednak to i tak niewielka cena, jeśli weźmiemy pod uwagę, że na szali stawiamy życie i zdrowie swoich pociech.

Kierowcy muszą pamiętać, że pod żadnym pozorem nie wolno ustawiać dziecięcego fotelika na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy, jeśli włączone są poduszki powietrzne.

Zachowaj bezpieczną odległość

O tym, że za zatrzymywanie się w tunelu grozi mandat, nie trzeba nikomu przypominać. Jednak już niewielu z nas pamięta, że w przypadku zatorów w tunelach należy zachować odległość co najmniej 5 metrów od poprzedzającego nas pojazdu. Za tego typu wykroczenie można otrzymać karę w wysokości 100 zł.

Zabierz samochód z drogi

Jeśli dojdzie do stłuczki, w której nikt nie poniósł większych obrażeń, powinieneś usunąć samochód z drogi. Jeśli tego nie zrobisz i będziesz w utrudniał w ten sposób innym ruch, możesz zapłacić karę w wysokości 150 złotych. Stan pojazdu możesz udokumentować wcześniej, np. robiąc zdjęcia, a nie czekać z samochodem na środku jezdni, dopóki nie przyjedzie policja.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Walczymy jeszcze z obecną, a szef WHO już zapowiada kolejną pandemię. Data nie jest przypadkowa
  2. Podwyżki cen energii dotkną wszystkich. Rodziny doliczą trzynasty rachunek za prąd
  3. Ceny u Rydzyka w sklepie porażają. 80 zł za przyprawę, 50 zł za mąkę, a dalej tylko gorzej
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News