E-hulajnoga
pixabay
Autor Komunikaty prasowe - 27 Stycznia 2020

Dzisiaj jeszcze jak chcesz, ale na wiosnę będzie już mandat. Zmiany w prawie uderzą po kieszeni

Mandat za jazdę elektryczną hulajnogą? Teraz jeszcze nie, ale już niebawem może się to zmienić. “Rząd planuje przyjąć na przełomie I i II kwartału projekt nowelizacji ustawy prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. To znaczy, że wtedy lepiej uregulowane będą m.in. kwestie korzystania z elektrycznych hulajnóg” - podaje Money.pl.

Mandat za jazdę elektryczną hulajnogą? Nadchodzi zmiana przepisów

Ustawa o elektromobilności ma ulec zmianie, a wszystko przez rozwój technologii oraz zwiększającą się liczbę użytkowników takich urządzeń jak hulajnogi elektryczne, deskorolki elektryczne, elektryczne urządzenia samopoziomujące.

Przepadły pieniądze na 500 plus. Wypłaty świadczenia zagrożonePrzepadły pieniądze na 500 plus. Wypłaty świadczenia zagrożoneCzytaj dalej

"Urządzenia stają się coraz bardziej dostępne i popularne, głównie wśród mieszkańców dużych aglomeracji miejskich, w szczególności za pośrednictwem bardzo dynamicznie rozwijających się [...] wypożyczalni. Korzystanie z tych urządzeń budzi jednak poważne wątpliwości w zakresie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, zwłaszcza pieszych" - czytamy w wykazie prac legislacyjnych rządu, jak cytuje Money.pl.

Drożyzna nie zatrzymuje się. Oto 10 największych podwyżek cenDrożyzna nie zatrzymuje się. Oto 10 największych podwyżek cenCzytaj dalej

Co będzie obejmował projekt nowelizacji

“Projekt nowelizacji ma objąć m.in. kwestie statusu prawnego urządzenia transportu osobistego (a tym samym jego użytkownika - kierującego tym urządzeniem), określenie części drogi przeznaczonych do ruchu urządzeń transportu osobistego, dopuszczalną prędkość tych urządzeń, uprawnienia oraz minimalny wiek osób osób z nich korzystających” - informuje Money.pl.

Czyli podsumowując: będzie w końcu wiadomo czy takie urządzenia, jak na przykład hulajnogi elektryczne będą musiały poruszać się po chodniku, ścieżce rowerowej czy ulicy. Według zmian w projekcie nowelizacji taki pojazd będzie traktowany na takich samych zasadach jak rower i będzie musiał korzystać ze ścieżki rowerowej. Co więcej, żeby korzystać z hulajnogi elektrycznej będzie obowiązek posiadania karty rowerowej, czyli trzeba będzie mieć ukończone co najmniej 10 lat.

Co jeszcze znajdzie się w nowych przepisach

Nowe przepisy mówią także o sankcjach dla firm, które wypożyczają takie urządzenia. W przypadku niespełniania wymogów będzie na nich ciążyła odpowiedzialność. W II kwartale jest zaplanowane również przyjęcie nowelizacji ustawy o transporcie drogowym.

Najbogatszy człowiek PRL, o którym już niewielu pamięta. Dorobił się, gdy płaciliśmy kartkamiNajbogatszy człowiek PRL, o którym już niewielu pamięta. Dorobił się, gdy płaciliśmy kartkamiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Córka Anny Jantar nie zapomina o mamie. Obecny rok będzie dla niej szczególnie bolesny
  2. 40-letni pacjent wyskoczył ze szpitalnego okna. Wszystko wydarzyło się na oczach pielęgniarki
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Będzie naprawdę niebezpiecznie. Pilny alarm dla prawie całej Polski

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News