Mandat zbieranie grzybów
Unsplash.com Adolfo Félix
Autor Konrad Karpiuk - 25 Listopada 2020

Wyjdziesz tylko do lasu na grzyby. A skończysz z 500-złotowym mandatem w kieszeni

W Polsce mandat za samo zbieranie grzybów nie grozi. Jednak w lasach państwowych panują określone zasady, których łamanie jest surowo karane. Jeśli chcemy wrócić z lasu z koszykiem grzybów, a nie grzywną, lepiej się z nimi zapoznać.

Mandat dla grzybiarza. Tych rzeczy należy unikać

Mandat wysokości 500 zł grozi co bardziej nieuważnym grzybiarzom. Ich sytuacja w Polsce nie jest i tak wcale zła, gdyż prawo pozwala na bezpłatne i legalne zbieranie grzybów. Choćby w Niemczech na każdego grzybiarza przysługuje limit zbiorów, a w Holandii to całkowicie nielegalny proceder.

Grzybiarze dostają w Polsce mandaty za łamanie innego prawa, o którego istnieniu czasami nawet nie zdają sobie sprawy. Szczególnie teraz w okresie jesiennym, gdy sporo osób rusza do wilgotnych lasów, w poszukiwaniu składników do marynaty, czy pieczeni.

Tak złych wieści od rządu jeszcze nie było. Minister przekazał fatalne wieści o zachorowaniach i handluTak złych wieści od rządu jeszcze nie było. Minister przekazał fatalne wieści o zachorowaniach i handluCzytaj dalej

Częstym przewinienem, z którym spotykają się policjanci, czy leśnicy jest wjeżdżanie autem do lasu i parkowanie w niedozwolonych miejscach. Warto zaznaczyć, że las nie jest drogą publiczną i panuje bezwzględny zakaz wjeżdżaniami do niego autem, chyba że są tam odpowiednio oznaczone ścieżki.

Straż leśna zaznacza, że przy wielu lasach znajdują się specjalne parkingi, na których można w pełni legalnie pozostawić samochód i następnie udać się na grzyby bez obaw o mandat. Jeśli takiego nie znajdziemy, warto zaparkować auto nieco dalej, w miejscu dozwolonym niż później płacić karę.

Dokładnie 23 listopada Biedronka wprowadziła nowy asortyment. Podczas zimy sprawdzi się doskonaleDokładnie 23 listopada Biedronka wprowadziła nowy asortyment. Podczas zimy sprawdzi się doskonaleCzytaj dalej

Warto zaznaczyć, że zakaz nie dotyczy tylko aut, ale wszystkich aut silnikowych. To też amatorzy quadów, czy motocyklów również powinni powstrzymać swoje zapędy. Dlatego więc jeśli koniecznie musimy czymś wjechać do lasu, niech będzie to rower.

Jak mówi dla portalu autokult.pl Kamil Radziszewski, strażnik leśny z Nadleśnictwa Celestynów, wjazd do lasu traktowany jest jak wykroczenie. Jeśli to jedyne przewinienie obywatela, Straż Leśna może nałożyć na niego mandat do 500 zł.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Ponad 9 tys. zł dodatkowo do emerytury co rok. Strumień pieniędzy popłynie, może należy się i tobie
  2. Ledwo co pojawił się na antenie i przegrał. Krótka gra uczestnika "Milionerów"
  3. Kaufland kusi Polaków promocją. W piątek aż cztery sztuki możesz dostać gratis

Technika zbierania grzybów również może wpłynąć na to czy dostaniemy mandat

Idąc na grzyby, ważne jest również odpowiednie przygotowanie się, warto mieć ze sobą nożyk do zbierania grzybów. Mandat może dostać choćby za wyrwanie grzyba. Straż Leśna ma możliwość uznania, że doszło w ten sposób do zniszczenia runa leśnego.

Niszczenie runa leśnego jest surowo zabronione, swego czasu zatrzymano nawet osoby, które kradły z lasu mech do dekoracji. Mandat można dostać za jakiekolwiek niszczenie drzew, krzewów, czy roślinności, jak i za płoszenie dzikich zwierząt.

Świetne wieści dla klientów ING. Bank chce umilić wszystkim zimęŚwietne wieści dla klientów ING. Bank chce umilić wszystkim zimęCzytaj dalej

Istotne jest również miejsce, w którym zbieramy grzyby. Możemy to robić w lasach państwowych, o ile nie są to rezerwaty przyrody, w takich wypadkach jest to surowo wzbronione. Podobnie w wypadkach lasów, które należą do prywatnych osób, czy instytucji (chyba że uzyskaliśmy wcześniej od nich zgodę).

W najlżejszych przypadkach grozi nam mandat wysokości 20 zł, w surowszych górna granica to 500 zł. Dotyczą one jednak tylko jednego przewinienia. Gdy jest ich kilka, Straż Leśna może wystawić karę o wysokości maksymalnie 1000 zł.

Niemcy próbowali wywieźć górę śmieci do Polski. Celnicy zatrzymali 24 tonyNiemcy próbowali wywieźć górę śmieci do Polski. Celnicy zatrzymali 24 tonyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Para prezydencka zachęca do pomocy przed świętami. Warszawski Bank Żywności potrzebuje wsparcia
  2. Przerażający wypadek rodem z filmu akcji. Kierowca osobówki spadł z wysokiego wiaduktu - Wideo
  3. Świetne wieści dla klientów ING. Bank chce umilić wszystkim zimę
  4. Prohibicja w obostrzeniach na grudzień. Kaczyński wycofał, bo "wyborcy mogli nie wybaczyć"
  5. Ważny komunikat od GIS: Musisz koniecznie odebrać telefon z jednego numeru. Inaczej grozi 30 tys. złotych kary
  6. Z ostatniej chwili. Adam Małysz pozbawiony rekordu. Trudno uwierzyć, zajęło to dziesięć lat
  7. Włóż je do słoiczka i przechowuj całą zimę. Marynowane buraczki koniecznie powinny znaleźć się w twojej spiżarni
Już w czwartek mieszkańcy aż 6 miast mogą liczyć na niespodziankę od Lidla. Sklep potwierdził swoje planyJuż w czwartek mieszkańcy aż 6 miast mogą liczyć na niespodziankę od Lidla. Sklep potwierdził swoje planyCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News