Mandat za spacer z psem
flickr.com
Autor Komunikaty prasowe - 25 Listopada 2019

Roztargnieni właściciele zapłacą nawet 5 tys. zł mandatu. Wystarczy wyjść z psem na spacer

Mandat w wysokości nawet do 5000 zł od zeszłego roku, można otrzymać za spacer z czworonogiem bez odpowiednich warunków. To nie wszystko, bowiem można dostać też naganę lub nawet ograniczenie wolności. Wcześniej groziło za to 250 zł.

Mandat za puszczenie psa bez smyczy

Mandat w wysokości nawet do 5000 zł grozi za puszczenie psa wolno bez smyczy. Kodeks Wykroczeń został znowelizowany w zeszłym roku i zawarte w nim przepisy niezmiennie obowiązują. Ich wprowadzenie miało na celu wpłynięcie na wyobraźnię właścicieli czworonogów, którzy mają zwyczaj pozostawiać swoje pupile bez nadzoru.

W rozmowie z portalem Finanse.wp.pl wypowiedział się na ten temat mec. Robert Kornalewicz z zielonogórskiej Kancelarii Szymański Adwokaci: “Nowe przepisy mają mieć w dużej mierze działanie odstraszające. Właściciele mający świadomość kary będą chętniej zakładali swoim psom kaganiec i smycz” - cytuje portal.

Setki Polaków z zablokowanymi kontami w banku. Twoje może być następneSetki Polaków z zablokowanymi kontami w banku. Twoje może być następneCzytaj dalej

Specjalne rozporządzenie

Nowe przepisy kładą największy nacisk na właścicieli tzw. niebezpiecznych ras psów. To, które rasy można za takie uznać reguluje specjalne rozporządzenie, wydane przez ministra spraw wewnętrznych. Znalazły się w nich na przykład: buldog amerykański, pit bull, dog argentyński, owczarek kaukaski.

Jednak właściciele innych ras również powinni mieć się na baczności. Zwrócili na to uwagę autorzy nowelizacji w uzasadnieniu projektu: "Problemem, który często jest bagatelizowany, są zachowania właścicieli i opiekunów zwierząt, w szczególności właścicieli psów, nie tylko tych, którzy hodują zwierzęta tzw. rasy uznawanej za agresywne, ale wszystkich, nie zachowujących środków ostrożności przy ich trzymaniu".

Nie chodzi tylko o smycz czy kaganiec

Ekspert zwrócił uwagę, że nie chodzi tu jedynie o smycz czy kaganiec. Osoby, które nie mają zabezpieczonej posesji również podlegać będą karze. W przypadkach, gdy pies jest puszczony wolno koło domu, gdzie nie ma ogrodzenia, to właściciel także może dostać mandat za “stwarzanie niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia człowieka".

Jednak nie stanie się to regułą, że za każdym razem po wyjściu z psem bez smyczy możemy się spodziewać straży miejskiej lub policji. “Za deptanie trawników też przewidziane są kary, ale nie zawsze przecież są egzekwowane“– podkreśla mec. Kornalewicz, cytowany przez Finanse.wp.pl.

Zostało jeszcze tylko 6 dni. Potem okazja na 300 zł przepadnie na dobreZostało jeszcze tylko 6 dni. Potem okazja na 300 zł przepadnie na dobreCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Co dzieje się z Jolantą Kwaśniewską? Ikona stylu z trudem przeżyła koniec prezydentury męża
  2. Dziecko wróciło z podstawówki ze sprawdzianem. Rodzice są oburzeni oceną nauczycielki
  3. Emeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jeden
  4. Było 500 plus, teraz rząd wprowadza 500 minus. Straci na tym tysiące Polaków
  5. Kupujesz takie kasze gryczane? Lepiej ich nie jeść, mogą powodować raka

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News