Mandat w wigilijną akcję
wikimedia.org/Radosław Drożdżewski
Autor Komunikaty prasowe - 24 Grudnia 2019

Policja wlepi ci mandat nawet na 5 tys. zł. W Wigilię startuje akcja w całym kraju

Mandat za spowodowanie kolizji drogowej przez "najeżdżanie na zderzak" poprzedzającego pojazdu może być bardzo wysoki - informuje dziennik.pl. W Wigilię ruszyła ogólnopolska akcja "Bezpieczny weekend – Boże Narodzenie", podczas której policjanci będą prowadzić wzmożone kontrole na drogach. Akcja potrwa do 29 grudnia.

Mandatu nie unikniesz, jeśli złamiesz przepisy

We wtorek, 24 grudnia, policja rozpoczęła ogólnopolską akcję kontrolno-prewencyjną "Bezpieczny weekend – Boże Narodzenie". Akcja ma trwać do 29 grudnia, do godziny 22.00. Jak infromuje dziennik.pl, poza udrażnianiem ruchu, policjanci będą kontrolować prędkość i "polować" na piratów drogowych. Funkcjonariusze będą korzystać z laserowych mierników prędkości z wizualizacją oraz wideorejestratorów w nieoznakowanych radiowozach. Kierowco, miej się na baczności, bo taryfy ulgowej nie będzie.

Areszt lub kara do 1 mln zł. Formalności załatw przed końcem roku, a unikniesz problemówAreszt lub kara do 1 mln zł. Formalności załatw przed końcem roku, a unikniesz problemówCzytaj dalej

A mandaty grożą za wykroczenia, z istnienia których nie wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę. Przedstawiciel Komendy Głównej Policji, Radosław Kobryś zwraca uwagę, że mandat można dostać także za... zbyt wolną jazdę. "Jeśli kierowca będzie jechał zbyt wolno – w szczególności lewym pasem – i blokował ruch, może dostać mandat za jazdę z prędkością utrudniającą ruch innym" - powiedział cytowany przez dziennik.pl Kobryś.

A mandat za takie wykroczenie może wynieść nawet 200 zł (plus 2 punkty karne). Bardzo wysoka kara grozi np. za spowodowanie kolizji przez niezachowanie bezpiecznego odstępu za poprzedzającym samochodem, czyli tzw. "najeżdżanie na zderzak". "Za kolizję będącą konsekwencją najeżdżania na zderzak może grozić kilkaset złotych mandatu lub wniosek do sądu o ukaranie i nawet 5 tys. zł grzywny" - podkreśla Kobryś.

Tragiczny bilans poprzednich Świąt

Z danych policji, na które powołuje sie dziennik.pl, wynika że w 2018 roku, w okresie od 24 do 26 grudnia w 152 wypadkach zginęło 16 osób, a 187 zostało rannych. Podczas całego okresu bożonarodzeniowego, który także trwał 6 dni, doszło do 457 wypadków, w których śmierć poniosło 46 osób, a 559 odniosło rany. Tragiczne statystyki dotyczą również pieszych.

Jak wynika z danych KGP, od początku 2019 roku do 22 grudnia zginęło na polskich drogach 740 pieszych, z czego 213 osób poniosło śmierć na oznakowanych przejściach. Powyższe statystyki potwierdzają konieczność wzmożonych kontroli w okresie świątecznym, dlatego kierowcy łamiący przepisy ruchu drogowego muszą się liczyć z surowymi konsekwencjami.

Wykonasz jeden przelew, ukaże cię samo ministerstwo. Od stycznia wchodzi surowe prawoWykonasz jeden przelew, ukaże cię samo ministerstwo. Od stycznia wchodzi surowe prawoCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Smutne święta Jarosława Kaczyńskiego. Jak będą wyglądać w tym roku?
  2. Paweł Królikowski zdradził, na co choruje? Fani przypominają jeden z jego ostatnich wywiadów
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. GIS bije na alarm! Konkretne jajka mogą być skażone, pod żadnym pozorem ich nie jedz i nie używaj do wypieków

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News