Mandaty za brak maseczki wkrótce wzrosną
pexels/Gustavo Fring
Autor Radosław Święcki - 24 Października 2020

Mandat za brak maseczki jeszcze ostrzejszy. Kary mają wzrosnąć, wiemy już jak bardzo

Mimo trudnej sytuacji epidemicznej nie wszyscy Polacy stosują się do obowiązku noszenia maseczek poza domem. By temu zaradzić rządzący chcą znacząco podnieść wysokość mandatu za niezasłanianie nosa i ust. Kary nie będą nakładane już tylko przez policję.

Wyższe mandaty za brak maseczki

Dotychczas mandat za brak maseczki wynosił 500 zł. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce kara za niezasłanianie nosa i ust w miejscach do tego koniecznych wzrośnie dwukrotnie - do 1000 zł. Zakłada to przyjęta w czwartek przez Sejm tzw. ustawa covidowa, która w najbliższych dniach będzie przedmiotem prac Senatu. Przypomnijmy, że dotychczas obowiązek noszenia maseczek nakładało rozporządzenie.

Zgodnie z projektem brak maseczki w miejscach do tego koniecznych będzie wykroczeniem. Co istotne, jak podaje "Super Express" mandaty za niezasłanianie nosa i ust wystawiać będzie mogła już nie tylko policja, ale też straż miejska a nawet straż ochrony kolei.

- Wobec rosnącej fali zakażeń nie będzie tolerancji dla osób świadomie łamiących przepisy! - informuje Komenda Główna Policji w komunikacie prasowym, którego treść przytacza tabloid.

Pobierasz rentę z ZUS? Ostatni dzwonek na złożenie dokumentu, inaczej stracisz pieniądzePobierasz rentę z ZUS? Ostatni dzwonek na złożenie dokumentu, inaczej stracisz pieniądzeCzytaj dalej

Rządzący liczą, że podniesienie kar za brak maseczki zreflektuje osoby, które lekceważą ten obowiązek. A o tym, że taka sytuacja ma miejsce świadczą przywołane przez rzecznika Komendy Głównej Policji insp. Mariusza Ciarkę statystyki. W rozmowie z Polską Agencją Prasową rzecznik przekazał, że tylko jednej doby mundurowi nałożyli mandaty na nieco ponad 3 tys. osób, a w ponad 570 przypadkach skierowali wnioski o ukaranie do sądu.

Rzecznik KGP informuje również, że od chwili wprowadzenia obowiązku zasłaniania nosa i ust, funkcjonariusze ukarali mandatami ponad 60 tys. osób. Liczba wniosków do sądu przekroczyła natomiast 15 tys.

DZISIAJ GRZEJE:

1. 2 mln Polaków może dostać wyrównanie od ZUS. Wystarczy złożyć wniosek, żeby otrzymać pieniądze
2. Pawłowicz mówiła o "menelach, którzy ją zaatakowali". Oni mają nagranie, jest w sieci
3. Specjalny zasiłek opiekuńczy dla rodziców. Rząd tłumaczy, dlaczego tym razem go nie da

Trzy marki aut, 200 tysięcy z poważnymi usterkami. Ale w większości chodzi o jednego producentaTrzy marki aut, 200 tysięcy z poważnymi usterkami. Ale w większości chodzi o jednego producentaCzytaj dalej

Według Ciarki większość spraw skierowanych do sądu kończy się skazaniem osób niestosujących się do rządowych nakazów.

- Analiza wniosków o ukaranie skierowanych do sądu wskazuje, że w chwili, gdy tych wniosków w skali kraju było nieco ponad 10 tys., to 8430 obwinionych zostało skazanych, a zaledwie w 82 sprawach zapadły wyroki uniewinniające. Pozostałe sprawy jeszcze się toczyły – tłumaczy rzecznik KGP.

Maseczki niemal wszędzie

Przypomnijmy, że obowiązek noszenia maseczek po raz pierwszy wprowadzono w drugiej połowie kwietnia. Przez pierwszy miesiąc zasłanianie nosa i ust konieczne było zarówno w przestrzeni otwartej jak i zamkniętej. Pod koniec maja zdecydowano o konieczności noszenia maseczek już tylko w zamkniętych miejscach publicznych, czyli np. w sklepie, pojazdach komunikacji, czy kościele.

Obowiązek noszenia maseczek w plenerze wrócił 10 października, w związku z rosnącą liczbą nowych zachorowań na koronawirusa. Kilka tygodni wcześniej taki obowiązek wrócił jedynie w powiatach należących do tzw. czerwonej strefy. Od dwóch tygodni musimy zatem zasłaniać nos i usta niemal wszędzie poza miejscem zamieszkania. Nieliczne wyjątki, czyli miejsca w których nie musimy mieć na sobie maseczki to m.in. las, park, ogród botaniczny czy plaża.

Apel prymasa Polski w sprawie Wszystkich Świętych. Nawołuje do pełnego zamknięciaApel prymasa Polski w sprawie Wszystkich Świętych. Nawołuje do pełnego zamknięciaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Protest po skandalicznym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. "To piekło milionów Polek"
  2. To już oficjalne. Od jutra cała Polska zostanie objęta czerwoną strefą
  3. Prezydent Andrzej Duda zakażony koronawirusem
  4. Trzy marki aut, 200 tysięcy z poważnymi usterkami. Ale w większości chodzi o jednego producenta
  5. W Biedronce zrobisz zakupy w każdą niedzielę? Nowy krok w rozwoju sieci może to umożliwić
  6. Brat Otylii Jędrzejczak zginął na jej oczach. Jego ostatnie słowa złamały nam serce
  7. Najczęściej popełniane błędy w pieczeniu ciast. Ich skutki są koszmarem, a tak łatwo ich uniknąć
Kluczowa zmiana w sklepach Biedronki. Wszyscy powinni o niej wiedziećKluczowa zmiana w sklepach Biedronki. Wszyscy powinni o niej wiedziećCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News