pies-pixabay-christels
Obraz christels z Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 24 Maja 2020

Dwa nowe mandaty. Właściciele zwierząt i kierowcy muszą uważać, mogą zapłacić nawet 5 tys. zł kary

Mandaty dla opiekunów niebezpiecznych zwierząt i dla przewoźników to nowe kary, jakie przewiduje projekt zmian w rozporządzeniu dotyczącym grzywien nakładanych na wybrane rodzaje wykroczeń - informuje “Rzeczpospolita”.

Mandat za niebezpieczne zwierzę. Nowa kara także dla przewoźnika

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało projekt zmian rozporządzenia, w którym znalazły się nowe mandaty. Kary dotyczą właścicieli zwierząt oraz przewoźników. Jak podaje “Rzeczpospolita”, nowelizacja to efekt zmian wprowadzonych w Kodeksie wykroczeń w 2018 roku.

Wtedy wprowadzono dwa typy wykroczenia, które teraz będą skutkować mandatem lub inną karą. Pierwsze z nich - typ podstawowy- dotyczyło niezachowania zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia. Z kolei typ kwalifikowany dotyczy dopuszczenia się czynu przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem może stwarzać zagrożenie dla zdrowia lub życia.

Największe miasta świata. Aż trudno wyobrazić sobie ich ogromNajwiększe miasta świata. Aż trudno wyobrazić sobie ich ogromCzytaj dalej

Nie tylko mandat. Kary mogą być bardziej dotkliwe

Nowe przepisy wiążą się także ze zmianą sankcji karnych. Dla typu podstawowego obowiązuje ograniczenie wolności, mandat do 1000 zł lub nagana. Podobnie jest w przypadku typu kwalifikowanego - jest to mandat, ograniczenie wolności lub nagana, ale typ kwalifikowany nie ma określonej wysokości kary grzywny. W konsekwencji sąd może nałożyć karę nawet 5 tys. zł.

“Rz” zwraca uwagę, że to zróżnicowanie kary nie miało dotychczas przełożenia na postępowanie mandatowe, które prowadzi policja lub inne instytucje, które są do tego uprawnione. Najwyższy mandat, jaki można było nałożyć wynosił 500 zł, choć w szczególnych przypadkach kara może być wyższa i wynosić do 1000 zł.

Pandemia wpłynęła też na sprawy związane z L4. Zmieniło się kilka istotnych dla pracowników kwestiiPandemia wpłynęła też na sprawy związane z L4. Zmieniło się kilka istotnych dla pracowników kwestiiCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Dariusz Piontkowski przekazał ważne informacje dla uczniów oraz rodziców. Chodzi o powrót do szkół

Rząd stwierdził, że w przypadku czynów, które mogą doprowadzić do zagrożenia dla życia i zdrowia, kary powinny być na maksymalnym możliwym poziomie, czyli 500 zł.

Autorzy projektu zastrzegają, że takie określenie najwyższego mandatu za trzymanie niebezpiecznego zwierzęcia nie oznacza, że kara nie może być wyższa. Policja może wnioskować o ukaranie do sądu. A wtedy mandat może zamienić się na karę ograniczenia wolności, naganę lub grzywnę do 5 tys. zł.

Jak podaje “Rz”, nowe prawo dotyczy wszystkich zwierząt, które nieodpowiednio trzymane, swoim zachowaniem stwarzają zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka, niezależnie od tego, czy są zarejestrowane jako niebezpieczne.

Czarne owce używanych samochodów. Najgorsze auta, po których zakupie zaraz będziesz musiał odwiedzić serwisCzarne owce używanych samochodów. Najgorsze auta, po których zakupie zaraz będziesz musiał odwiedzić serwisCzytaj dalej

Mandat dla przewoźników

A co mandatem dla przewoźników? Dla nich karę podpięto pod sankcje za brak czystości i porządku w obrębie nieruchomości. Teraz przewoźnikom grożą takie same kary za niezapewnienie podróżującym odpowiednich warunków sanitarnych. Ale te odmienne wykroczenia należało oddzielnie zapisać w taryfikatorze mandatów, a ponieważ za oba jest taka sama kara, to projekt przewiduje mandat w wysokości 100 zł. Tyle mogą zapłacić kierowcy busów, taksówkarze oraz inne osoby, które świadczą usługi przewozowe.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Poważny wypadek na drodze do Gdańska. Ranne dzieci, droga zablokowana
  2. Media ujawniły straszną prawdę. Wiemy co się działo w domu maltretowanych bliźniaczek
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Genialna zmiana w przemieszczaniu po Polsce i nie tylko już za 3 dni. Pasażerowie czekali od dawna
Bony spożywcze i talony zamiast 500 plus dla wszystkich? Czy powinno się w końcu wprowadzić ten pomysł?Bony spożywcze i talony zamiast 500 plus dla wszystkich? Czy powinno się w końcu wprowadzić ten pomysł?Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News