Mandat za puszczanie fajerwerków
PIOTR PIWOWARSKI/East News
Autor Maria Glinka - 22 Grudnia 2020

Dostaniesz mandat za odpalenie fajerwerków w Sylwestra? Minister odpowiada

O mandat w trakcie nocy sylwestrowej będzie w tym roku wyjątkowo łatwo. Wszystko z powodu trwającej pandemii i planowanej godziny policyjnej. Minister zdrowia Adam Niedzielski wskazuje, za które sylwestrowe aktywności może grozić kara finansowa.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  • Za co można dostać mandat 31 grudnia
  • Na jakiej podstawie wprowadzane są nowe ograniczenia
  • Jakie są ogólne zasady korzystania z wyrobów pirotechnicznych

Mandat na koniec pandemicznego roku

Mandat to jeden z podstawowych instrumentów dyscyplinowania społeczeństwa w czasie pandemii. Wraz z nadchodzącymi, nowymi obostrzeniami służby zyskają nowe argumenty, aby karać za niesubordynację.

Od 28 grudnia 2020 r. w Polsce będzie obowiązywała kwarantanna narodowa, a 31 grudnia ma zostać wprowadzona godzina policyjna. Rządzący wskazują, że przemieszczanie się między godziną 19:00 a 6:00, w celu innym niż wyjątki wskazane w rozporządzeniu, będzie niedozwolone. Za nieprzestrzeganie zasad ma grozić mandat.

Mandat za fajerwerki. Minister zdrowia tłumaczy

Wątpliwości budzi nie tylko sama podstawa prawna (tego typu zakazy wymagają potwierdzenia w ustawie, która w hierarchii prawa stoi wyżej niż rozporządzenie), lecz także faktyczne weryfikowanie aktywności Polaków w ostatnim dniu tego trudnego, pandemicznego roku. Głos sprawie zakazów i mandatów zabrał minister zdrowia Adam Niedzielski, który był gościem programu „Money. To się liczy”.

- Zakaz przemieszczania się w sylwestra będzie egzekwowany w taki sam sposób, jak każde inne obostrzenie. […] Każda sytuacja, w której prawo jest nieprzestrzegane jest powodem do kontroli - stwierdził szef resortu zdrowia. - Patrzmy na to w dobrej wierze, a nie tylko kontestując i zastanawiając się, jak zrobić sobie na złość - dodał Niedzielski.

Rzeka pieniędzy popłynie do Polaków. Można otrzymać nawet 23 tys. zł, a to nie wszystkoRzeka pieniędzy popłynie do Polaków. Można otrzymać nawet 23 tys. zł, a to nie wszystkoCzytaj dalej

Co do zasady 31 grudnia na mandat narazi się każdy obywatel, który w wyznaczonych godzinach przemieszcza się w innym celu niż zaspokajanie niezbędnych potrzeb życia codziennego. Pojawia się zatem problem z noworoczną tradycją puszczania fajerwerków pod blokiem.- Trudno to uznać za realizację potrzeby życiowej - przyznał minister zdrowia. Podobną interpretację mogą przyjąć także funkcjonariusze, którzy po upomnieniu obywatela mogą wlepić mu mandat.

Warto pamiętać, że korzystanie z fajerwerków w miejscach publicznych jest dozwolone tylko 31 grudnia i 1 stycznia. Polsat News przypomina, że wszelkie wcześniejsze próby pirotechniczne są zabronione. Mandat za odpalanie rac poza wyznaczonymi dniami może wynieść nawet 500 zł.

Wyjście z psem w Sylwestra a mandat

A co z mandatem za przechadzanie się z psem po osiedlu w czasie godziny policyjnej? - Żaden policjant nie będzie gonił za ludźmi z psem - zadeklarował Niedzielski.

Sylwestrowe ograniczenia będą zapewne wymagały większej liczby policjantów na ulicach. Minister przyznał, że tego typu wątek jest stałym elementem rozmów z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, jednak ostateczna decyzja w tym zakresie należy do premiera Mateusza Morawieckiego.

Warto odnotować, że w Dzienniku Ustaw pojawił się już projekt rozporządzenia, który wprowadza narodową kwarantannę. W treści dokumentu autorzy wspominają o ograniczeniach w przemieszczaniu się podczas nocy sylwestrowej, ale nie wskazują, w jakich godzinach mają obowiązywać zakazy. Koncepcja wdrożenia obostrzeń między 19:00 a 6:00 jak na razie nie została uwzględniona na piśmie.

Z apelem o rozsądek zwrócił się do Polaków także rzecznik rządu Piotr Müller. - Podobne ograniczenia obowiązywały wiosną tego roku. Przez wiele dni można było wyjść z domu tylko w czterech określonych przypadkach. Wprowadzamy podobne ograniczenie na kilka godzin - stwierdził. Na bezprawność wdrażanych przepisów zwraca uwagę część środowiska prawniczego, w tym przede wszystkim Rzecznik Praw Obywatelskich.

Artykuły polecane przez redakcję Biznesinfo:

  1. Zapytaliśmy Ministerstwa, co z "czternastką". Nie wszyscy emeryci się ucieszą
  2. Generał policji może dostać 10 lat więzienia. Afery ciąg dalszy
  3. Piraci zaatakowali statek „Port Gdynia”. Morawiecki i Kaczyński osobiście rozwiążą sprawę
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News