Mandat na grzybach? To wcale nie jest takie nieoczywiste
wikimedia.org/Przemron222
Autor Przemysław Terlecki - 21 Września 2019

Mandat na grzybach. Straż leśna wlepi ci nawet 500 złotych

Mandat podczas zbierania grzybów? To bardzo możliwe. Możemy bowiem zostać ukarani mandatem w wysokości 500 złotych, choć powód jego otrzymania nie jest tak oczywisty. Wielu niewątpliwie nie zdaje sobie z tego sprawy.

Mandat na grzybach? Dla wielu Polaków to nie do pomyślenia, by za legalne w Polsce zbieranie grzybów można było wlepić mandat. Czy więc czeka nas kara za zbieranie tego kojarzącego się z jesienią przysmaku? Głos w sprawie zabrała rzeczniczka prasowa Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, Anna Malinowska. Jak podkreśliła w rozmowie z dziennikarzem Wiertualnej Polski, za samo zbieranie grzybów w Lasach Państwowych jest w pełni legalne i dozwolone.

Mandaty obowiązują jednak za coś innego. Mowa o dwóch rzeczach - pierwsza jest oczywista i dotyczy zaśmiecania lasu, co jest plagą, jak podkreśliła rzeczniczka. Z kolei druga sprawa nie jest dla wszystkich tak oczywista. Mowa bowiem o niewłaściwym parkowaniu samochodu, za które grozi nawet 500 złotych kary.

- Jeżeli wjedziemy autem do lasu i zostawimy to auto w lesie, a nie zostawimy go na parkingu, możemy dostać mandat. Tak samo można dostać mandat za zaśmiecanie, a to jest plaga. Nikt jednak nie wystawi mandatu za zbieranie grzybów - mówiła Malinowska.

Wielka zmiana w dokumentach prawa jazdy. Jeszcze w tym rokuWielka zmiana w dokumentach prawa jazdy. Jeszcze w tym rokuCzytaj dalej

Mandat za zbieranie grzybów niemożliwy? W Lasach Państwowych tak, ale Parki Narodowe to inna bajka

O ile w Lasach Państwowych zbieranie grzybów nie jest samo w sobie niedozwolone, sytuacja zmienia się, kiedy przysmak chcemy zbierać w Parkach Narodowych. Tam jurysdykcja Lasów Państwowowych się kończy, a o tym, czy zbieranie grzybów jest legalne czy nie, decydują władze danego parku. Wówczas zdani jesteśmy na łaskę straży leśnej, która nas na grzybobraniu może przyłapać.

- Parki Narodowe są czymś odbrębnym niż Lasy Państwowe i to już tamtejsza straż leśna Parków Narodowych decyduje. Teoretycznie można zostać tam ukaranym za zbieranie grzybów, to zgodne z prawem - mówi Malinowska.

Za co najczęściej jednak przyznawane są mandaty podczas zbierania grzybów? Jak wspomniała Anna Malinowska, przede wszystkim można otrzymać je za zaśmiecanie oraz niewłaściwe usytuowanie samochodu w lesie. To właśnie nieuprawniony wjazd do lasu jest przede wszystkim powodem mandatów, które wlepia straż leśna, a które są najczęściej w wymiarze 500 złotych.

Szykuje się góra pieniędzy dla emerytów od PiS. Nawet po 2,5 tys. zł dodatkówSzykuje się góra pieniędzy dla emerytów od PiS. Nawet po 2,5 tys. zł dodatkówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koniec z waloryzacją emerytur? Jest całkiem nowy sposób ich wyliczania
  2. Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatek
  3. Wszyscy z prawem jazdy zapłacą. Szykujcie się na wydatek
  4. Ten kot został ratownikiem i ma ciekawsze życie niż większość ludzi. Gary to prawdziwy superbohater!
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News