Mandat za wjazd samochodem do lasu może wynieść nawet 500 złotych
1pianystrom / Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 19 Stycznia 2020

Mandat na 500 zł podczas spaceru po lesie. Ty też możesz go dostać

Mandat za wjazd samochodem do lasu może nas słono kosztować, dlatego warto wiedzieć, gdzie możemy zostawić pojazd, by nie narazić się Służbie Leśnej.

Mandat za wjazd autem do lasu? Jak najbardziej

Za wjazd autem do lasu grozi nam mandat. Kwestia jeżdżenia samochodem po lesie jest opisana w rozdziale 5. Ustawy o lasach. Zgodnie z przepisami ruch pojazdem silnikowym jest dopuszczalny tylko drogami publicznymi. Każdym pojazdem można wjechać do lasu drogą leśną tylko wtedy, gdy jest wyraźnie ona oznaczona drogowskazami zezwalającymi na ruch (np. wskazany jest kierunek i odległość dojazdu do miejscowości, ośrodka wypoczynkowego czy parkingu leśnego). Warto wiedzieć, że do pojazdów silnikowych zaliczają się nie tylko samochody, ale też motocykle czy quady.

Lasy Państwowe przypominają na swojej stronie, że “na drogach leśnych nie muszą być ustawione szlabany i znaki zakazujące poruszania się po nich, gdyż zakaz ten wynika wprost z zapisów ustawy o lasach. Obowiązuje on cały rok, nie tylko w okresie zagrożenia pożarowego”.

Możesz skutecznie obniżyć opłaty za śmieci. Jeden sposób, dzięki któremu oszczędzisz na rachunkachMożesz skutecznie obniżyć opłaty za śmieci. Jeden sposób, dzięki któremu oszczędzisz na rachunkachCzytaj dalej

Mandat w lesie bardzo łatwo dostać

Niestety w polskich przepisach nie ma jednolitego i czytelnego systemu oznakowania dróg publicznych biegnących przez lasy. Jest to obowiązek zarządcy drogi, który powinien oznakować drogę zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów ruchu drogowego oraz ustawy o lasach.

W związku z tym Lasy Państwowe zalecają, wjeżdżać samochodem do lasu tylko tam, gdzie wyraźnie pozwalają na to znaki drogowe. Niestety w ustawie o lasach nie znalazł się zapis o obowiązkowym oznakowaniu zakazem dróg, gdzie nie można wjechać. Tym bardziej powinniśmy uważać, bo wjazd w każde takie miejsce to pewny mandat.

Wygląda na to, że bardzo łatwo jest się pomylić i nieświadomie złamać zakaz o wjeździe do lasu. Ale na szczęście możemy liczyć na pomoc nadleśnictwa. Jeżeli ktoś ma w planach wycieczkę do lasu, to może skorzystać z tablic informacyjnych z drogami wyznaczonymi do ruchu i miejscami parkingowymi. Warto też szukać takich informacji w urzędach gmin i punktach informacji turystycznej.

Czy wychowano Cię tak, aby okazywać sprzątaczce ten sam szacunek, co prezesowi wielkiej firmy?Czy wychowano Cię tak, aby okazywać sprzątaczce ten sam szacunek, co prezesowi wielkiej firmy?Czytaj dalej

Gdzie zostawić samochód w lesie, aby nie narazić się na mandat?

Leśnicy zalecają, aby samochód zostawić w miejscu oznaczonym jako parking lub miejsce postojowe. Każde nadleśnictwo tworzy też sieć parkingów leśnych i miejsc przeznaczonych do parkowania pojazdów, które możemy wyszukać na stronie www.lasy.gov.pl, co jest sporym udogodnieniem dla kierowców.

Lasy Państwowe zaznaczają, że samochody nie mogą być parkowane przed szlabanami i na poboczach dróg, nawet jeśli są one dopuszczone do ruchu, ponieważ utrudnia to ich gospodarcze wykorzystanie.

Mandat od Straży Leśnej

Czy strażnik leśny może wystawić mandat? Jak najbardziej. Strażnicy leśni mają prawo do nałożenia grzywny w formie mandatu karnego. Nielegalny wjazd samochodem do lasu może nas słono kosztować. Mandat za takie przewinienie może wynieść nawet 500 zł. Dlatego przed wycieczką do lasu lepiej sprawdzić, gdzie możemy zaparkować.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Witamina która wygładza zmarszczki i niweluje rozstępy. Dostaniesz ją w każdej aptece
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  4. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  5. Wspaniała wiadomość dla kobiet. Dostaną większe emerytury, muszą spełnić jeden warunek
Lidl i Biedronka zaprezentowały najlepsze produkty w tym tygodniu. Trzeba się spieszyćLidl i Biedronka zaprezentowały najlepsze produkty w tym tygodniu. Trzeba się spieszyćCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News