Mandat w wysokości dziesiątek tysięcy złotych
flickr.com
Autor Komunikaty prasowe - 18 Grudnia 2019

Jazda na gapę może sporo kosztować. Mandaty idą w tysiące złotych

Mandat za jazdę na gapę nie odstrasza entuzjastów podróżowania bez biletu. Jak wynika z informacji Krajowego Rejestru Długów, rekordzista zebrał 296 "kwitów" na łączną sumę ponad 126 tys. zł. W sumie długi ponad 332 tys. osób z tytułu nieuiszczenia opłaty za transport publiczny przekraczają już 436 mln zł.

Mandat w wysokości 126 tys. zł? To niestety możliwe

Mandat o łącznej sumie przekraczającej 126 tys. zł. "uzbierał" 49-letni mieszkaniec Poznania, który za praktykowanie jazdy na gapę był karany w sumie 296 razy - wynika z informacji Krajowego Rejestru Długów. Długi wszystkich przyłapanych na goracym uczynku "gapowiczów" przekraczają kwotę 436 mln zł.

Jak wynika z danych KRD, ponad 332 tys. osób ma prawie 970 tys. zobowiązań wobec firm zajmujących się transportem publicznym na łączną kwotę ponad 436 mln zł. Najwięcej, bo prawie 134 mln zł winni są mieszkańcy Śląska i Wielkopolski. Trzecie miejsce należy do gapowiczów z Mazowsza (46,4 mln zł). Najmniejsze zadłużenie mają gapowicze z Podlasia (1,13 mln zł), Podkarpacia (1,8 mln zł) i województwa lubuskiego (2,3 mln zł).

Emerytury 2020. Znamy już stawkę i wysokość waloryzacjiEmerytury 2020. Znamy już stawkę i wysokość waloryzacjiCzytaj dalej

Jazda na gapę to oszczędność? Nonsens

Tak zwany "efekt gapowicza" jest zagadnieniem powszechnie znanym w ekonomii. Odnosi się do sytuacji korzystania z dóbr (najczęściej publicznych jak np. transport miejski) bez uiszczenia stosownej opłaty. Ujmując sprawę wprost, osoba która korzysta z transportu bez biletu dopuszcza się procederu wyłudzania. Z puntku widzenia prawa jest to wykroczenie. Nie zniechęca to jednak adeptów poszukiwania potencjalnych oszczędności.

Szef Krajowego Rejestru Długów, Adam Łącki zauważa, że co trzeci gapowicz zyje w przekonaniu, że jazda bez biletu jest sposobem na oszczędzanie pieniędzy. Tymczasem to mit, bo przyłapany ponosi wyższe koszty jazdy na gapę. Do ceny biletu dolicza się kary wynikające z regulaminu podróży oraz ewentualne koszty sądowe i komornicze.

Z informacji zebranych przez KRD wśród pasażerów wynika, że 41 proc. powołuje się na swoją uczciwość i kasuje bilety, ale trzy czwarte podróżujących przyznaje, że robi to, bo boi się konsekwencji, jakie mogą im grozić, kiedy zostaną przyłapani za jazdę na gapę.

500 plus nie zdało egzaminu. Polacy nie będą już dostawać pieniędzy do rąk500 plus nie zdało egzaminu. Polacy nie będą już dostawać pieniędzy do rąkCzytaj dalej

Zdecydowana wiekszość gapowiczów to mężczyźni

Najczęściej za bilety nie płacą mężczyźni (287 mln zł). Zadłużenie kobiet jest o połowę niższe, bo jest ich również mniej w rejestrze. W związku z tym mają także mniejszą liczbę zobowiązań (334 tys.).

Jak wylicza portal rmf24.pl, rekordziści jeżdżący bez biletu to głównie mężczyźni w wieku 40-50 lat. Wspomniany wczesniej rekordzista z Poznania ma do spłacenia ponad 126 tys. zł. Na drugim miejscu znalazł się 46-latek z Katowic, który musi oddać ponad 89,5 tys. zł. Pierwszą trójkę zamyka mieszkający w powiecie myszkowskim na Śląsku 42-letni mężczyzna, która ma do spłaty 89,1 tys. zł za jazdę bez biletu w Londynie.

Co trzeci gapowicz to osoba w wieku 26-35 lat. Grupa ta ma też najwięcej zobowiązań (108 tys.) na łączną kwotę prawie 144 mln złotych. Osoby w wieku 36-45 lat mają do oddania 111 mln zł. Pierwszą trójkę zamykają osoby między 46. a 55. rokiem życia, którzy mają do oddania 68,5 mln zł.

Wraca stary pomysł na emerytury. Nikt w UE już się na podobne rozwiązanie nie decydujeWraca stary pomysł na emerytury. Nikt w UE już się na podobne rozwiązanie nie decydujeCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Takiej promocji w Rossmannie jeszcze nie było. Dwa produkty za darmo
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  4. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  5. To jest kosmos, powariowali! Szynka i śledzie w Biedronce po złotówce, gęś za 2 złote, niebywałe

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News