Mandat nie zawsze załatwia sprawę
Wikipedia/Cezary p
Autor Radosław Święcki - 17 Maja 2020

Mandat nie zawsze skończy sprawę. Za wiele wykroczeń drogowych możesz trafić nawet pod sąd, mało kto o tym pamięta

500 zł i 10 punktów karnych to tylko w teorii najwyższy mandat za przekroczenie prędkości. Mało kto pamięta, że zatrzymujący nas policjant uzna, że zasługujemy na znacznie wyższa karę i skieruje sprawę do sadu. Wówczas musimy się liczyć z sankcjami o znacznie wyższej wysokości.

Kiedy mandat nie kończy sprawy?

Jak wiadomo, w sytuacji gdy zatrzyma nas drogówka mamy prawo odmówić przyjęcia mandatu i wówczas sprawa trafia do sądu, który rozstrzyga o karze i jej wysokości. Mało kto jednak wie, że podobne prawa ma również policjant, który nie musi ukarać nas mandatem, nawet tym o najwyższej wysokości.

Twoje wakacje w Polsce mogą zamienić się w farsę. Szykują się limity turystów, też możesz mieć problemTwoje wakacje w Polsce mogą zamienić się w farsę. Szykują się limity turystów, też możesz mieć problemCzytaj dalej

- Są sytuacje, w których funkcjonariusz może zdecydować, że zasługujemy na znacznie wyższą karę, niż ta zapisana w aktualnym taryfikatorze – podaje serwis moto.pl.

Może się tak zdarzyć np. w przywołanej przez portal niedawnej sytuacji z drogi ekspresowej S3, gdy kierowca jechał 230 km/h w gęstej mgle i na niebezpieczeństwo narażał zarówno siebie jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego.

- Przy tak niskiej widoczności tragedia to tylko kwestia czasu. 500 zł i punkty karne byłyby w tej sytuacji śmiesznie niską karą – pisze serwis.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Skandaliczne nagranie ze strajku okrążyło internet. Policja oskarżana o kłamstwo

W takiej sytuacji policjanci z powołanej dwa lata temu do ścigania piratów drogowych grupy SPEED zdecydowali się przekazać sprawę do sądu, który może zdecydować o grzywnie nawet w wysokości 5000 zł. Sąd może również zdecydować o zakazie prowadzenia pojazdów przez kierowcę, nawet gdy byłyby to jego pierwsze punkty karne.

Portal przywołuje przepis, mówiący o tym, że policja może wystąpić z wnioskiem o ukaranie. Może się to zdarzyć wówczas gdy: „zachodzą okoliczności przemawiające za wymierzeniem sprawcy wykroczenia surowszej grzywny, niż to jest dopuszczalne w postępowaniu mandatowym lub innego rodzaju kary albo za orzeczeniem środka karnego”.

GW: Wielki sukces naukowców z Bydgoszczy, rozwikłali tajemnicę koronawirusa. Udało im się pierwszym na świecieGW: Wielki sukces naukowców z Bydgoszczy, rozwikłali tajemnicę koronawirusa. Udało im się pierwszym na świecieCzytaj dalej

W jakich sytuacjach rozstrzyga sąd?

Kiedy konkretnie może się to zdarzyć? Portal zauważa, że nie ma tu jasnych wytycznych i podróżowanie z prędkością 200 km/h po drodze ekspresowej nie oznacza, że kierowca automatycznie wyląduje przed sądem. Co innego bowiem pędzić z taką prędkością w gęstej mgle, a co innego gdy jest słoneczna pogoda i na drodze są pustki. Druga sytuacja również nie jest godna pochwały, ale tu wystarczyłby raczej zwykły mandat.

Moto.pl zwraca uwagę, że do sądu najczęściej trafiają sprawy dotyczące nie tylko przekroczenia prędkości w skrajnie trudnych warunkach, ale też m.in. nadmiernej prędkości na terenie zabudowanym, czy niewłaściwego zachowania na przejściu dla pieszych (np. wjechanie na przejście, gdy są na nim ludzie).

Niemcy ze specjalnym apelem do Polski. Wzywają nas do całkowitego zdjęcia jednego obostrzeniaNiemcy ze specjalnym apelem do Polski. Wzywają nas do całkowitego zdjęcia jednego obostrzeniaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wielka manifestacja w Warszawie. Górnicy odwołali swój udział w proteście
  2. Objawy niedoboru witaminy E. Jej brak odbija się na całym organizmie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Znoszą zakaz, genialna wiadomość dla Polaków. Wielu czekało na tę chwilę od grudnia

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News