Mandat wymiana opon
Pikrepo
Autor Konrad Karpiuk - 15 Listopada 2020

Mandat za wymianę opon spędza sen z powiek wielu kierowcom. Ministerstwo Zdrowia jasno wytłumaczyło sprawę

Mandat za jazdę bez opon zimowych na śniegu nam nie grozi, choć oczywiście warto zainwestować w wymianę dla bezpieczeństwa. Jednak wiosną wielu kierowców zapłaciło za sam fakt pojechania do wulkanizatora. Teraz wydano w tej sprawie oświadczenie.

Mandat za wymianę opon? Ministerstwo zdrowia uspokaja

Mandat za brak wymiany opon nam nigdy nie groził, bo przepisy nie wymuszają na nas konkretnego ogumienia w daną porę roku. Oczywiście niezbyt rozsądna jest jazda na letnich oponach w zimę, ale z punktu widzenia prawa, nie możemy zostać za to ukarani.

16-latek pomylił się przy kasie o 2,12 zł. Policja zakuła go w kajdanki i odwiozła radiowozem16-latek pomylił się przy kasie o 2,12 zł. Policja zakuła go w kajdanki i odwiozła radiowozemCzytaj dalej

W trakcie pierwszego lockdownu przypadł akurat czas wymiany opon zimowych na letnie. Z racji, że wiele osób wciąż musiało korzystać z aut, choćby do dojazdów do pracy, zaczęły ustawiać się kolejki do wulkanizatorów. Wtedy też obowiązywały ograniczenia w poruszaniu się.

Wielu kierowców donosiło, że zostało ukaranych mandatem za złamanie obostrzeń. Coraz więcej osób obawiało się pojechać do wulkanizatora zmienić opony, bo nie chciało dostać mandatu. Oczywiście jazda na oponach zimowych latem nie jest aż tak niebezpieczna, jak jazda na oponach letnich w zimę, ale i tak warto zainwestować w zmianę (choćby przez szybsze zużywanie się "zimówek" na rozgrzanym asfalcie).

Tym razem Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) i Związek Dealerów Samochodowych złożyły pismo do Ministerstwa Zdrowia w celu wyjaśnienia sprawy, tak aby zapobiec powstaniu kolejnego chaosu informacyjnego.

W Biedronce zakupy mogą nie być już takie proste. Mocne postulaty związkowcówW Biedronce zakupy mogą nie być już takie proste. Mocne postulaty związkowcówCzytaj dalej

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że kierowcy jadący na wymianę opon nie będą karani i to niezależnie od ograniczeń nałożonych przez rząd. Warto zaznaczyć, że obecnie nie ma ograniczenia dotyczącego poruszania się, nie można jednak wykluczyć, że takowe zostanie wprowadzone.

- Przy takich temperaturach nadszedł już czas na zamianę oponę letnich na zimowe albo porządne całoroczne. Dziękujemy za szybką reakcję Ministra Zdrowia - mówił dyrektor generalny PZPO Piotr Sarnecki cytowany przez moto.pl.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Prawo do emerytury jest dla nich przekleństwem. Pożegnają się z pracą, w podobnej sytuacji jest prawie 40 tys. osób
2. Ksiądz Isakowicz-Zaleski ujawnił, o co prosił go kardynał Dziwisz. Nie do wiary
3. Biedronka chce ponowić ostatni sprzedażowy sukces. Dzisiaj sklepy czeka szturm klientów, czekali na powtórkę

Księża nie mogą narzekać. Waloryzacja emerytur będzie dla nich wyjątkowo hojnaKsięża nie mogą narzekać. Waloryzacja emerytur będzie dla nich wyjątkowo hojnaCzytaj dalej

Mandat owiany tajemnicą i chaosem

Jazda na oponach letnich w zimę jest wyjątkowo niebezpieczna, ze względu na dużo niższą przyczepność, jaką zapewnia niskie ogumienie (choćby przez gorsze odprowadzanie wody). Jak wskazuje portal moto.pl okres, w którym maksymalna temperatura powietrza wynosi 7 stopni Celsjusza, to odpowiedni moment na wymianę opon na zimowe.

Dlatego lepiej nie zwlekać z decyzją o wymianie opon, gdyż pogoda w Polsce bywa kapryśna. Możemy nawet się nie obejrzeć i już mieć zalegający na ulicach śnieg. Ponadto, nawet jeśli zdarzą się cieplejsze dni, nie będą to temperatury na tyle wysokie, aby uszkodzić zimowe opony.

Co więcej, im szybciej się na to zdecydujemy, tym większa szansa, że unikniemy kolejek do wulkanizatorów. Z reguły, gdy spadnie pierwszy śnieg, wielu kierowców przypomina sobie o konieczności wymiany opon. Skutkuje to brakiem terminów u wulkanizatorów i uziemieniem auta lub ryzykiem spowodowania wypadku.

Krystyna Janda skarży się na rządową dotację. Wsparcie okazało się dla niej zbyt niskieKrystyna Janda skarży się na rządową dotację. Wsparcie okazało się dla niej zbyt niskieCzytaj dalej

Warto wziąć pod uwagę także inne czynniki związane z bezpieczeństwem, takie jak choćby wysokość bieżnika. W przypadku opon zimowych, jeśli bieżnik ma głębokość oj 4-4,5 cm lub mniej, należy zacząć się rozglądać za nowymi oponami, aby nie narażać siebie i innych uczestników ruchu.

Warto również sprawdzić wiek posiadanej przez nas opony. Teoretycznie maksymalny czas eksploatacji ogumienia wynosi 10 lat. Praktycznie jednak opony zimowe powinno się zmieniać maksymalnie co 5-6 lat, nawet jeśli wciąż jest na nich wysoki bieżnik.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przez pół tygodnia sklepy będą zamknięte. Czeka nas kilka dni bez robienia zakupów
  2. 46-letni mężczyzna wracał z grzybobrania. Umierał w męczarniach
  3. Tysiące Polaków ma go w swoich domach i traktuje za normę. Ale już niedługo będzie czekała ich surowa kara
  4. Kasa fiskalna może być niedługo dla ciebie całkowicie zbędna. Wielkie zmiany w ewidencji
  5. Czas masz tylko do końca listopada. Potem 300 zł przepadnie na dobre
  6. Adam Małysz pokazał niebywałe nagranie ze swojego domu. Takiego go nie znacie, wideo poruszyło tysiące Polaków (WIDEO)
  7. Zostały ci ziemniaki z obiadu? Cudownie, zrobisz z nich przepyszne kotlety a'la krokiety
Pójdziesz wyrzucić śmieci, możesz dostać surowy mandat. Grozi nawet 5 tys. zł karyPójdziesz wyrzucić śmieci, możesz dostać surowy mandat. Grozi nawet 5 tys. zł karyCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News