Za pozostawianie elektośmieci w miejscach nieprzystosowanych grożą wysokie mandaty
Biznes Info
Autor Wiktoria Pękalak - 14 Listopada 2020

Pójdziesz wyrzucić śmieci, możesz dostać surowy mandat. Grozi nawet 5 tys. zł kary

Pozostawianie elektrośmieci w altanach śmietnikowych grozi wysokim mandatem. Kara może wynieść nawet 5 tys. zł. Co zatem zrobić ze starymi telefonami, mikrofalówkami, lodówkami, czy innymi sprzętami elektronicznymi?

Mandat za pozostawianie elektrośmieci w altanach śmietnikowych

Elektrośmieci, czyli zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEE) to nazwa, która obejmuje wszystkie nieużywane, popsute sprzęty elektroniczne zasilane bateriami lub prądem, czyli np. zepsute lodówki, telefony, tostery, pralki, gadżety elektroniczne, a także zużyte świetlówki i LEDy.

Czeka nas aż pół tygodnia bez handlu. Mało kto ma w ogóle pojęcie, znamy już terminCzeka nas aż pół tygodnia bez handlu. Mało kto ma w ogóle pojęcie, znamy już terminCzytaj dalej

Czasy, w których żyjemy, przyzwyczaiły nas do częstej wymiany sprzętów elektronicznych, mało kto już naprawia popsute urządzenia, ponieważ często najzwyczajniej w świecie się to nie opłaca. To przyczynia się do powstawania coraz większej ilości elektrośmieci, z którymi nie wiadomo co zrobić.

Elektrośmieci są sporym zagrożeniem dla środowiska, dlatego zgodnie z unijnymi dyrektywami powstaje coraz więcej miejsc, do którego można zwozić niepotrzebny sprzęt.

Tego typu miejsca są zobowiązane do nieodpłatnego przyjęcia elektrośmieci, co i tak jest dla wszystkich bardzo korzystne. Za pozostawianie urządzeń elektronicznych np. w altanach śmietnikowych grozi bowiem wysoki mandat - jeśli zostaniemy złapani przez Straż Miejską lub Policję możemy otrzymać karę w wysokości 5 tys. zł.

Sanepid podał pilny komunikat i liczy na masowe zgłoszenia. Ciebie też może dotyczyćSanepid podał pilny komunikat i liczy na masowe zgłoszenia. Ciebie też może dotyczyćCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Prawo do emerytury jest dla nich przekleństwem. Pożegnają się z pracą, w podobnej sytuacji jest prawie 40 tys. osób
2. "Pytanie na śniadanie": prezenter na żywo nie pozostawił suchej nitki na Edycie Górniak. Chwilę później pojawiła się w programie
3. Biedronka chce ponowić ostatni sprzedażowy sukces. Dzisiaj sklepy czeka szturm klientów, czekali na powtórkę

Nic trudnego

Mogłoby się wydawać, że wyrzucanie elektrośmieci będzie wymagało od nas sporego wysiłku - nic bardziej mylnego. Punktów odbioru elektrośmieci cały czas przybywa, ale to niejedyny sposób, by pozbyć się niechcianego sprzętu.

Kolejny kraj UE zdecydował, będzie całkowity lockdown. Godzina policyjna przez całe 24hKolejny kraj UE zdecydował, będzie całkowity lockdown. Godzina policyjna przez całe 24hCzytaj dalej

Przede wszystkim warto pamiętać, że za każdym razem, gdy dokonujemy zakupu nowego sprzętu elektronicznego, sprzedawcy są zobowiązani do nieodpłatnego przyjęcia zużytego sprzętu na zasadzie „stare na nowe” - kupowany przez nas sprzęt musi być tego samego rodzaju, co ten, którego chcemy się pozbyć.

To jednak nie wszystko. Jest także możliwość zamówienia odbioru dużych elektrośmieci z domu. W tym celu wystarczy wejść na stronę elektrosmieci.pl, gdzie zostaniemy poproszeni o wypełnienie krótkiego formularza.

Warto pamiętać, że usługa dostępna jest tylko dla osób, które pozbywają się dużych urządzeń, takich jak: pralki, lodówki, zmywarki, zamrażarki, kuchenki elektryczne, suszarki do ubrań, czy telewizory o przekątnej ekranu przekraczającej 21 cali, jednak jeśli przy tej okazji dorzucimy do tego mniejsze urządzenia, pracownik także je bezpłatnie odbierze.

Prawo jazdy z ogromną zmianą, wejdzie 5 grudnia. 1,5 mln Polaków już jest gotowychPrawo jazdy z ogromną zmianą, wejdzie 5 grudnia. 1,5 mln Polaków już jest gotowychCzytaj dalej

Warto zawczasu przygotować urządzenie, co zaoszczędzi czasu zarówno tobie, jak i osobie odbierającej elektrośmieci. Pamiętaj też, że urządzenie musi być kompletne, w przeciwnym razie nie zostanie zabrane.

ElektroEko to największa organizacja odzysku sprzętu w Polsce. Po przekazaniu elektrośmieci są przetwarzane, odzyskiwane i poddawane recyklingowi, co oznacza, że działania organizacji przyczyniają się do ochrony środowiska.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kordony policji wyjechały na ulice Warszawy. Ludzie znów się gromadzą, są kolejne protesty
  2. Ekspert wyjawił prawdę o testach na koronawirusa. W Polsce jest z nimi poważny problem
  3. Tysiące Polaków ma go w swoich domach i traktuje za normę. Ale już niedługo będzie czekała ich surowa kara
  4. Kasa fiskalna może być niedługo dla ciebie całkowicie zbędna. Wielkie zmiany w ewidencji
  5. Czas masz tylko do końca listopada. Potem 300 zł przepadnie na dobre
  6. Robert Lewandowski pławi się w luksusach. Jego mieszkanie w Warszawie wygląda obłędnie, kosztowało miliony złotych (FOTO)
  7. Używasz folii aluminiowej do pieczenia albo pakowania jedzenia? Popełniasz nieodwracalny w skutkach błąd
Surowe prawo wchodzi w życie od początku 2021 roku. Część niesprzedanych aut trafi na złomSurowe prawo wchodzi w życie od początku 2021 roku. Część niesprzedanych aut trafi na złomCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News