Mandat mogą wystawić różne służby, nie tylko policja i straż miejska. Kierowcy, strzeżcie się!
By Photographs by Radosław Drożdżewski (User:Zwiadowca21) - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=42581641
Autor Stanisław Węgrowski - 13 Stycznia 2020

Mandat dostaniesz nie tylko od policji czy straży miejskiej. Łatwo można narazić się na spore kary finansowe

Mandat najczęściej wystawia policja albo straż miejska. Jednak inne służby także mogą ukarać nas mandatami. Kto ma jeszcze uprawnienia pozwalające na wystawienie mandatu?

Mandat od Straży granicznej

Straż graniczna może wystawić mandat, jednak nie ma dużo takich przypadków, ze względu na specyfikę i lokalizację pracy. Ale są miejsca, gdzie strażnicy graniczni często kontrolują kierowców i dzieje się tak w strefach przygranicznych, a przede wszystkim w miejscach, gdzie są granice z krajami nienależącymi do Unii Europejskiej.

Kontrole drogowe straży granicznej są podobne do tych przeprowadzanych przez policję. Straż graniczna może wystawić mandat kierowcy, jednak nie może przeprowadzać kontroli prędkości i trzeźwości prowadzących. W sytuacji, gdy będzie podejrzenie, że kierowca nie jest nietrzeźwy, straż graniczna będzie musiała wezwać funkcjonariuszy policji.

Wyślij wniosek i otrzymaj należne 5 tys. złotych. Już dzisiaj możesz ubiegać się o spore pieniądze od państwaWyślij wniosek i otrzymaj należne 5 tys. złotych. Już dzisiaj możesz ubiegać się o spore pieniądze od państwaCzytaj dalej

Mandat od Straży pożarnej

Także straż pożarna może wystawić mandat, ale tu sprawa nie jest tak skomplikowana jak w przypadku strażników granicznych. Jak podaje portal bezprawnik.pl, nie każdy strażak ma uprawnienia do wystawienia mandatu. Taką możliwość ma funkcjonariusz, który jest uprawniony przez odpowiedniego komendanta do wykonywania czynności kontrolno-rozpoznawczych w zakresie ochrony przeciwpożarowej.

Mandat może być nałożony właśnie w trakcie działań kontrolno-rozpoznawczych i może się wiązać jedynie z ochroną przeciwpożarową. Jeżeli osoba naraża swoimi działaniami na niebezpieczeństwo pożarowe siebie oraz innych mieszkańców lub nie dopełnia obowiązków związanych z ochroną przeciwpożarową, wtedy straż pożarna może wystawić mandat.

Kto jeszcze może wystawić mandat? Takie uprawnienia ma jeszcze Straż leśna, Służba celna, Żandarmeria Wojskowa czy funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego.

BiznesINFO portal biznesowy"Wypłata 13. emerytury obniży nasze przyszłe świadczenia". Polacy teraz dostaną pieniądze, a potem zostaną z niczym?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Julia Wieniawa powiedziała, co uważa o WOŚP. Przy okazji ujawniła historię ze swojego dzieciństwa
  2. Robert Lewandowski prosi swoich fanów o pomoc. Mały Patryk walczy ze śmiertelną chorobą
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. Wspaniała wiadomość. Emeryci dostaną dodatkowe pieniądze, wiemy dokładnie ile i kiedy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News