Mandat nawet na 17 tys. zł. Wielu kierowców powinno zarejestrować się w systemie e-winiet. Mają czas do 1 grudnia
pxhere.com
Autor Stanisław Węgrowski - 12 Listopada 2019

Masa polskich kierowców bez wymaganej opłaty. Po 1 grudnia czeka ich mandat na 17 tys. zł

Mandat liczony w tysiącach może grozić za brak rejestracji w systemie, który umożliwia opłacanie elektronicznych winiet. Niemal 100 tys. polskich kierowców ciężarówek, które wjeżdżają do Czech nadal nie dokonało rejestracji.

Mandat na 17 tysięcy złotych

Mandat w wysokości nawet 17 tysięcy złotych może grozić za niedostosowanie się do nowych przepisów. Jak podaje portal bankier.pl, wraz z początkiem grudnia zacznie obowiązywać elektroniczny system poboru opłat za jazdę po autostradach. Nowe rozwiązanie zastąpi klasyczne naklejki na szyby pojazdów. Winiety w formie cyfrowej wchodzą w życie od 1 grudnia.

Wielu kierowców musi się jeszcze zarejestrować

Czesi szacują, że każdego roku po ich autostradach jeździ niemal 120 tys. ciężarówek z Polski - nasze pojazdy są najliczniejszą grupą spośród zagranicznych. W systemie, który daje możliwość wydania urządzenia do rejestracji podróży na czeskich autostradach, odnotowano na razie rejestrację zaledwie 20 proc. ze wszystkich podróżujących z Polski.

Podwyżki w 2020 odczują miliony Polaków. Ty też możesz dostać więcejPodwyżki w 2020 odczują miliony Polaków. Ty też możesz dostać więcejCzytaj dalej

Gigantyczny mandat od 1 grudnia

Niemal 100 tys. kierowców nie ma uprawnień do poruszania się po czeskich autostradach od 1 grudnia - podaje portal bankier.pl. W konsekwencji nieposiadania odpowiedniego urządzenia i uregulowanej e-winiety kierowcom grozi surowy mandat w wysokości 100 tys. koron czeskich (CZK), co daje ok. 17 tysięcy złotych.

Rejestracja

Rejestracji można dokonać w systemie za pośrednictwem portalu wwwmytocz.eu bądź u operatorów kart paliwowych. W trakcie rejestracji należy uiścić kaucję w wysokości 2468 CZK, czyli ok. 400 zł za urządzenie rejestrujące podróże, które jest wysyłane do Polski pod wskazany adres, jednak można też odebrać je na terenie Czech.

E-winiety od 1 grudnia mają obowiązywać tylko na autostradach. Natomiast od 1 stycznia przyszłego roku elektronicznymi winietami będzie trzeba płacić też za przejazdy drogami pierwszej kategorii. W efekcie nasi sąsiedzi dołaczą do innych europejskich krajów, gdzie elektroniczne regulowanie opłat już działa. Taki system funkcjonuje w Austrii, Bułgarii, Słowacji i na Węgrzech.

Emeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jedenEmeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jedenCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 61-letni mężczyzna związał się z lalką i porzucił rodzinę. „Zakochałem się”
  2. Miały dawać radość, a nie żyje przez nie już ponad 70 dzieci. Miliony sztuk wycofanych ze sprzedaży
  3. Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. zł
  4. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  5. Tylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywny
  6. Uważajcie, TVN pilnie ostrzega klientów Biedronki i Rossmanna. Możesz stracić wielkie pieniądze

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News