policja-pixabay-arembowski
Obraz Andrzej Rembowski z Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 11 Czerwca 2020

Chodzenie bez maseczek słono kosztuje Polaków. Policja wystawiła ponad 13 tys. mandatów

Mandat za chodzenie bez maseczki został wystawiony ponad 13 tys. razy. Policja wystawiła też prawie 5 tys. wniosków o ukaranie do sądu. W niemal 40 tys. przypadków mandat nie był konieczny - wystarczyło pouczenie.

Mandaty za chodzenie bez maseczki sypały się

Zgodnie z danymi KGP od 16 kwietnia do końca maja policja nałożyła 13 030 grzywien w drodze mandatu karnego i skierowała 4 898 wniosków o ukaranie do sądu. Najczęściej jednak, bo 39 885 razy, policjanci zastosowali pouczenie, zwrócenie uwagi, ostrzeżenia lub inne środki oddziaływania wychowawczego zawarte w Kodeksie wykroczeń.

Wzrósł VAT na wiele produktów. Niektóre z nich kosztują nas sporo drożejWzrósł VAT na wiele produktów. Niektóre z nich kosztują nas sporo drożejCzytaj dalej

Mandat za brak maseczki. Były wyjątki

Policja przedstawiła dane o mandatach na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich. Mandaty za brak maseczki były wystawiane w różnych okolicznościach, przy czym większość mandatów została nałożona na osoby, które nie stosowały się do nakazu zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

Należy stwierdzić, iż pomimo określenia (...) szeregu wyjątków od stosowania obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, m.in. z powodu stanu zdrowia, okazanie przez obywatela orzeczenia lub zaświadczenia potwierdzającego chorobę nie jest wymagane - napisał w odpowiedzi dla RPO zastępca komendanta głównego policji insp. Tomasz Szymański, cytowany przez bankier.pl.

Nowy nakaz w sklepach? Większość Polaków zgadza sięNowy nakaz w sklepach? Większość Polaków zgadza sięCzytaj dalej

Na powietrzu bez maseczki. Ale są miejsca, gdzie trzeba je nosić

Szymański dodał, że stwierdzenie okoliczności wyłączających wspomniany wyżej obowiązek może nastąpić na podstawie oświadczenia osoby, jej opiekuna lub obserwacji funkcjonariusza, który dokonuje indywidualnej oceny sytuacji i decyduje o nałożeniu mandatu.

Od 30 maja nie trzeba zasłaniać ust i nosa w przestrzeni publicznej. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy nie możemy zachować bezpiecznego dystansu dwóch metrów. Nakaz zasłaniania twarzy dalej obowiązuje m.in. w sklepach, kinach, teatrach, salonach masażu i tatuażu, kościołach i w urzędach, a także środkach komunikacji miejskiej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Były dyrektor WHO przerwał milczenie. Według niego koronawirus sam zniknie
  2. Podczas sesji ciążowej na jej brzuch położono tysiące pszczół. W internecie zawrzało
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Kolejne odmrożenia w Polsce już na długi weekend. Jest decyzja, wspaniała wiadomość
Przebadali 18 tys. aut, by poznać prawdę. Zanim kupisz hybrydę lub auto elektryczne, uważnie przeczytajPrzebadali 18 tys. aut, by poznać prawdę. Zanim kupisz hybrydę lub auto elektryczne, uważnie przeczytajCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News