mandat-pixabay-FrankMagdelyns1
pixabay, FrankMagdelyns1
Autor Komunikaty prasowe - 11 Lutego 2020

Niezasłużony mandat. Możesz się odwołać i wygrać

Mandat, który uważamy za niesłuszny? Zawsze można odmówić jego przyjęcia, wówczas sprawa zostanie rozpatrzona przez sąd. Niestety, może się tak zdarzyć, że koszty postępowania przewyższą kwotę mandatu. Poza tym istnieje ryzyko, że sprawę przegramy i wówczas poniesiemy koszty rozprawy. W przypadku kierowców jest na to rozwiązanie w postaci ubezpieczenia prawnego.

Mandat karny

W wyniku popełnienia wykroczenia możemy otrzymać mandat karny. Jego maksymalna wysokość w naszym kraju wynosi 500 zł lub 1000 zł, jeżeli wykroczenia się zbiegną. Mandaty odnoszą się do różnych wykroczeń, jednak zwykle są związane z ruchem drogowym. W takim przypadku kierowca zostaje ukarany mandatem i dostaje punkty karne.

W niektórych przypadkach dochodzi do sytuacji, gdy kara policji jest niesłuszna. Wówczas możemy mandatu nie przyjąć i próbować dojść swoich racji w sądzie.

“Trzeba pamiętać, że jeśli podpiszemy, a tym samym przyjmiemy mandat, nie będziemy już mogli się odwołać od niego w kwestii wysokości lub zasadności nałożonej kary” - podkreśla Piotr Kuźmiński, prawnik w Departamencie Likwidacji Szkód w DAS Towarzystwie Ubezpieczeń Ochrony Prawnej, jak cytuje RMF24.

Fiskus bierze pod lupę wydatki na wygląd. Musisz wyglądać adekwatnie do zawoduFiskus bierze pod lupę wydatki na wygląd. Musisz wyglądać adekwatnie do zawoduCzytaj dalej

Dlaczego warto odmówić przyjęcia mandatu

Nie każdy kierowca decyduje się na nieprzyjęcie mandatu, nawet jeśli uważa, że kara jest niesłuszna. Jest to związane z ryzykiem poniesienia ewentualnych kosztów w przypadku przegrania sprawy.

“W sytuacji, gdy odmówimy przyjęcia mandatu policja skieruje do sądu wniosek o ukaranie kierowcy. Sąd nie musi jednak przyznać racji kierującemu, co może wiązać się ze znacznie surowszą karą pieniężną. Dodatkowo, jeśli sąd uzna kierowcę winnym popełnienia wykroczenia, wówczas policja obligatoryjnie nakłada punkty karne za wykroczenie wskazane w orzeczeniu. Sąd może też obciążyć kierowcę kosztami sądowymi. Z kolei dla kierowców zawodowych mandat oznacza także konsekwencje zawodowe, np. czasowy zakaz prowadzenia pojazdu w kraju popełnienia wykroczenia oraz zostawia ślad w aktach” - dodaje ekspert.

Decyzja o nieprzyjęciu mandatu nie należy więc do łatwych. Większe szanse na wygraną w sądzie mają osoby, które wspiera adwokat lub radca prawny, jednak ich honoraria są wysokie i mogą przewyższać koszty mandatu. Rozwiązaniem tego problemu jest ubezpieczenie prawne, które zapewnia dostęp do natychmiastowych i nielimitowanych telefonicznych porad prawnych. W przypadku, gdy rozważamy nieprzyjęcie mandatu prawnik pomoże nam podjąć właściwą decyzję. Ubezpieczenie prawne pokrywa koszty wsparcia i reprezentacji przez profesjonalnego pełnomocnika w sądzie.

Ulubione samochody Polaków w 2020 roku. TOP 10 najchętniej kupowanych modeli [GALERIA]Ulubione samochody Polaków w 2020 roku. TOP 10 najchętniej kupowanych modeli [GALERIA]Czytaj dalej

“O tym, że o sprawiedliwość przed sądem warto walczyć dowodzą głośne przypadki wygranych kierowców, którzy ustanawiali precedensy, jak chociażby sprawa słynnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego o niekonstytucyjności mandatów z fotoradarów obsługiwanych przez Inspekcję Transportu Drogowego” - Podaje RMF24.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Przez głupi błąd nie będzie 13. emerytur? Zaskakujące doniesienia mediów
  3. Choroba, której nie zobaczysz. 1 na 33 osoby jest nosicielem wadliwego genu
  4. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  5. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  6. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  7. Emeryci mają powody do świętowania. Nastąpiła ważna zmiana w planach dot. emerytury
Najdroższy dom świata sprzedany ukraińskiemu oligarchowi. Cena i jego przepych zapierają dech w piersiachNajdroższy dom świata sprzedany ukraińskiemu oligarchowi. Cena i jego przepych zapierają dech w piersiachCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News