Pani Agnieszka otrzymała mandat w wysokości 200 zł za wyjście z domu. Nie przyjęła go i - jak rozstrzygnął sąd - miała racje
eastnews/Arkadiusz Ziolek
Autor Radosław Święcki - 9 Czerwca 2020

Dostała mandat 200 zł za wyjście z domu. Odmówiła przyjęcia, sąd zaskoczył stanowiskiem

Pandemia koronawirusa zapadnie nam w pamięci również z powodu mniej lub bardziej uzasadnionych mandatów za łamanie wprowadzonych przez rząd obostrzeń. Mandat za wyjście z domu bez ważnej potrzeby otrzymała w marcu pani Agnieszka, ale nie zdecydowała się go przyjąć. Sprawę rozstrzygnął sąd, wydając wyrok, który dla wielu może być zaskoczeniem.

Mandat za wyprawę w Bieszczady

Historię mandatu pani Agnieszki opisuje portal Wirtualna Polska. Wszystko działo się pod koniec marca, gdy w Polsce szalała już pandemia koronawirusa, w związku z czym Ministerstwo Zdrowia wprowadziło rozporządzenie zgodnie z którym bez ważnej potrzeby nie wolno opuszczać domu. Wielu prawników – jak przypomina portal – wyrażało wątpliwości w sprawie tego przepisu. Policja jednak przystąpiła do jego egzekwowania.

Od czerwca emeryci i renciści mają dużo łatwiej. ZUS wprowadził zmiany, aż 3732,10 zł więcej w portfeluOd czerwca emeryci i renciści mają dużo łatwiej. ZUS wprowadził zmiany, aż 3732,10 zł więcej w portfeluCzytaj dalej

Pani Agnieszka, która jest na co dzień prawniczką, wybrała się pod koniec marca z rodziną w Bieszczady. Podczas jazdy samochodem podróżnicy zostali zatrzymani przez policję. Mundurowi za złamanie rozporządzenia resortu zdrowia wymierzyli pani Agnieszce i jej rodzinie mandat w wysokości 200 zł na osobę. Brat i szwagierka bohaterki historii zgodzili się na jego przyjęcie, zaś pani Agnieszka odmówiła.

- Inni zgodzili się na ukaranie mandatem, ja zdecydowałam się na skierowanie sprawy do sądu. Wiedziałam, że nie złamałam prawa i nie widziałam przyczyny, dla której miałabym przyjmować karę. Mój brat i szwagierka woleli iść po linii najmniejszego oporu i dostali mandaty – mówi w rozmowie z Wirtualną Polską pani Agnieszka.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Skandaliczne nagranie z Biedronki wyciekło. Bijatyka klientki z obsługą wstrząsnęła opinią publiczną

Zaskakująca decyzja sądu

Co na to sąd? Okazuje się, że nie stanął po stronie policji a pani Agnieszki. Co prawda została ona uznana winną wykroczenia, ale mandatu nie musi płacić. Ukarana została jedynie naganą.

- Przez 15 lat swojej pracy pierwszy raz spotkałam się z zastosowaniem kary nagany, chociaż w Kodeksie Karnym ona faktycznie istnieje – mówi bohaterka historii, przypominając, że nagana nie niesie za sobą żadnych konsekwencji.

Wielkie zmiany w Biedronce, na zakupach aż się zdziwisz. Sieć całkowicie zmienia jeden z najważniejszych elementówWielkie zmiany w Biedronce, na zakupach aż się zdziwisz. Sieć całkowicie zmienia jeden z najważniejszych elementówCzytaj dalej

Sąd, który rozpatrywał sprawę zaocznie nie zdecydował się również na przeniesienie na panią Agnieszkę kosztów, wobec czego koszty postępowania zapłaci Skarb Państwa, a tak naprawdę podatnicy.

Pani Agnieszka w rozmowie z WP podkreśla, że prawdopodobnie nie będzie odwoływać się od wyroku, nie chcąc generować kolejnych kosztów wobec Skarbu Państwa, choć – jak mówi – czuje się niewinna i nie powinna być w żaden sposób karana.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. TVN przywróci kultowy serial, który oglądały miliony. Emisja już niedługo, będzie hit
  2. Podczas sesji ciążowej na jej brzuch położono tysiące pszczół. W internecie zawrzało
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Kolejne odmrożenia w Polsce już na długi weekend. Jest decyzja, wspaniała wiadomość
W maju sprzedaż nowych aut już wzrosła. Polacy mają nowy ulubiony model samochoduW maju sprzedaż nowych aut już wzrosła. Polacy mają nowy ulubiony model samochoduCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News