Konferencja premiera i ministra zdrowia
biznesinfo.pl
Autor Wiktoria Pękalak - 8 Października 2020

Mandaty w żółtej strefie. Do zapłaty setki złotych, a może być jeszcze gorzej

Szykują się potężne kary. Nie będzie taryfy ulgowej dla osób bez maseczek. Mandaty w żółtej strefie mogą nas kosztować nawet 500 zł. Odmowa przyjęcia mandatu skończy się sprawą w sądzie.

Mandaty w żółtej strefie

We wtorek odbyła się w Ministerstwie Zdrowia konferencja prasowa szefa resortu Adama Niedzielskiego i komendanta głównego policji Jarosława Szymczaka. Zapowiedziano wówczas, że przestrzeganie obostrzeń w strefach żółtych i czerwonych to nasz społeczny obowiązek, dlatego ogłoszono „politykę zero tolerancji” wobec osób, które nie stosują się do restrykcji. Chodziło m.in. o nienoszenie maseczek.

Żółte strefy zagłuszyły, niewielu zwróciło uwagę. Premier powiedział o lockdownie, nie pozostawił wątpliwościŻółte strefy zagłuszyły, niewielu zwróciło uwagę. Premier powiedział o lockdownie, nie pozostawił wątpliwościCzytaj dalej

Oświadczenie nie wystarczy

Do tej pory, by uniknąć kary za brak maseczki, wystarczyło okazać policjantowi oświadczenie, na mocy którego policjant nie mógł wystawić mandatu. W rozmowie z PAP Rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka zdradził, że w nowych realiach to już nie wystarczy.

- Do tej pory wystarczało samo oświadczenie i wiele osób niezasadnie korzystało z tej możliwości wprowadzając w błąd co do swojego stanu zdrowotnego - poinformował inspektor.

Od teraz osoby, które odmówią zakrycia nosa i ust ze względu na stan zdrowia, będą musiały okazać zaświadczenie lekarskie, które potwierdzi przeciwwskazania do noszenia maseczek.

Nikt Ci nie przypomni, a opłata 125,40 zł jest absolutnie obowiązkowa. Na dodatek w 2021 roku będzie jeszcze wyższaNikt Ci nie przypomni, a opłata 125,40 zł jest absolutnie obowiązkowa. Na dodatek w 2021 roku będzie jeszcze wyższaCzytaj dalej

O wysokości kary będą decydować policjanci

Rzecznik KGP zapowiedział także, że o wymiarze kary zadecyduje interweniujący policjant. To czy zostaniemy pouczeni, otrzymamy mandat, czy sprawa trafi do sądu, będzie zależało od mundurowego.

- To policjant i służby sanitarne podejmują indywidualnie decyzje co do ewentualnych konsekwencji, ale w każdym przypadku należy spodziewać się zdecydowanej reakcji ze strony policjantów na każde naruszanie obowiązujących przepisów - zapowiedział Ciarka i zachęcił, by informować służby o wszystkich przypadkach łamania obostrzeń.

- Jeżeli zauważymy, że ktoś nie zakrywa nosa i ust w wyznaczonych miejscach albo po godzinie 22 działają lokale czy dyskoteki, które nie powinny działać, to nie tylko policjanci i inspektorzy sanitarni powinni reagować, ale i każda osoba, której zależy, aby wyhamować transmisje wirusa, powinna o tym informować, liczymy także na solidarność obywateli. My na takie zgłoszenia będziemy reagować na bieżąco - apelował. Według rzecznika obywatele zostali świetnie poinformowani o wprowadzanych obostrzeniach, dlatego wszelkie tłumaczenia o tym, że ktoś nie został poinformowany, nie będą brane pod uwagę.

Skierowania do lekarzy będą wyglądać zupełnie inaczej. Funkcjonowanie przychodni NFZ czeka rewolucjaSkierowania do lekarzy będą wyglądać zupełnie inaczej. Funkcjonowanie przychodni NFZ czeka rewolucjaCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Masowo ruszyli po pieniądze. Złożono już ponad 26 tys. wniosków, ty też możesz jeszcze je otrzymać
2. Zamknięcie szkół już 20 października? Jest komentarz Ministerstwa Edukacji Narodowej

- Dlatego, jeżeli będziemy mieli do czynienia z osobami, które notorycznie naruszają te przepisy, to będziemy wówczas w przypadku odmowy przyjęcia mandatu kierowali wnioski o ukaranie do sądu oraz informowali o takim zachowaniu powiatowego inspektora sanitarnego - ostrzega.

Każda osoba, która uparcie będzie odmawiała dostosowania się do obowiązujących restrykcji, będzie surowo karana, zaznaczył rzecznik.

- jeżeli [policjant] ma do czynienia z osobą, która jest agresywna i ignoruje przepisy, mówiąc np.: "że i tak nie założy maseczki", czy będzie organizowała imprezy taneczne itp. W takich przypadkach policjanci będą wdrażać dozwolone prawem surowe konsekwencje - poinformował Ciarka.
Przekazano także informacje dotyczące podjętych interwencji. Przez ostatnią dobę przeprowadzono 3 tys. interwencji związanych wyłącznie z nieprzestrzeganiem obowiązku noszenia maseczek.

2 mln emerytów czternastej emerytury po prostu nie dostanie. W ustawie jest haczyk, mało kto wie2 mln emerytów czternastej emerytury po prostu nie dostanie. W ustawie jest haczyk, mało kto wieCzytaj dalej

- Wystawionych zostało około 200 mandatów, czyli o 100 procent więcej niż podczas ubiegłej doby oraz skierowano ponad 30 wniosków o ukaranie do sądu. W ok. 2,6 tys. przypadkach interwencje zakończyły się pouczeniem, a więc wyraźnie widać, że w pierwszej kolejności wytykamy niewłaściwe zachowanie - wyliczał rzecznik.

Działania w strefach żółtych i czerwonych

PAP zapytała inspektora o to jak będzie się różniła praca w strefie żółtej i czerwonej, ten zdradził, że modus operandi w obydwu przypadkach jest podobny - Z tym że w strefach jest oczywiście więcej pracy oraz podobnie jak to miało miejsce we wczesnych miesiącach pandemii, m.in. jeździmy radiowozami i informujemy dodatkowo, że należy zakrywać nos i usta. Bardzo stawiamy na profilaktykę i działalność uświadamiającą - przekazał.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Może być niebezpiecznie, instytut ostrzega i prosi o zwiększenie czujności. Trzeba się przygotować
  2. Zamawiasz przejazdy przez aplikacje? Dziś wszystko się zmieni, wielu będzie niezadowolonych
  3. 15 tys. zł grzywny za jazdę po lesie. Sąd nie miał wątpliwości
  4. Abonament RTV w 2021 roku będzie wyższy. Ale nie wszyscy muszą go płacić, lista zwolnionych zaskakuje długością
  5. Ikea rozpoczęła sprzedaż nietypowych akcesoriów. Sieć chce, żeby klienci wyglądali stylowo
  6. Wideo - Przerażający wypadek. Motocyklista z ogromną siłą uderzył w samochód osobowy
Ubiegając się o emeryturę możesz dostać dodatkowe pieniądze z rekompensaty. Nie musisz nawet składać wnioskuUbiegając się o emeryturę możesz dostać dodatkowe pieniądze z rekompensaty. Nie musisz nawet składać wnioskuCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News