Mandat za wyjazd do rodziny na święta w czasie pandemii
Pixabay/Emilia_Baczynska
Autor Maria Glinka - 8 Kwietnia 2020

Czy za spotkanie z rodziną można dostać mandat? Prawnik wyjaśnia, wielu może być oburzonych

Mandat za wyjazd na Wielkanoc? Nowe zakazy dotyczące przemieszczania się są przedmiotem dyskusji w związku z nadchodzącymi świętami. Jeden z prawników postanowił rozwiać wątpliwości co do interpretacji przepisów.

Mandat za przemieszczanie się w czasie pandemii

Mandat w czasie pandemii można dostać niezwykle łatwo. Od początku pojawienia się koronawirusa w Polsce rząd podejmuje decyzje o coraz większym ograniczaniu swobodnego przemieszczania się obywateli. Dlatego też na ulicach miast częściej można spotkać patrole policyjne.

Na mocy najnowszych ustaleń funkcjonariusze są uprawnieni do nakładania mandatów w przypadku złamania zakazu wychodzenia z domu bez ważnego powodu. Kara finansowa za nieprzestrzeganie zasad waha się między 5 tys. zł a 30 tys. zł.

Biedronka zaczyna sprzedawać maseczki ochronne. Ich cena może doprowadzić do jeszcze większych kolejekBiedronka zaczyna sprzedawać maseczki ochronne. Ich cena może doprowadzić do jeszcze większych kolejekCzytaj dalej

W ciągu 2 tygodni policjanci ukarali mandatami 9,7 tys. Polaków. W przypadku 2,3 tys. wykroczeń podjęto decyzję o skierowaniu wniosku do sądu, który nałoży stosowną grzywnę – podaje o2.pl.

Czy można wyjechać do rodziny na święta?

Nieuzasadnione opuszczenie miejsca zamieszkania w celu pójścia na spacer czy do parku może skończyć się karą finansową. Co w przypadku wyjazdu do rodziny na święta?

Paulina Kondracka z Kancelarii Krzeszewski i Partnerzy postanowiła wyjaśnić obywatelom wydźwięk obowiązujących zasad. Zgodnie z zasadami z samochodów osobowych „powinniśmy korzystać tylko w niezbędnych sytuacjach np. jadąc do sklepu, apteki czy pracy” – tłumaczy prawniczka.

Biorąc pod uwagę te warunki, wyjazd celem spędzenia świąt z rodziną nie jest niezbędną czynnością życia codziennego, o której mówi ustawodawca. Zatem w przypadku kontroli policyjnej argument o chęci spędzenia Wielkanocy w gronie najbliższych okaże się niewystarczający – oznajmiła specjalistka.

Policja odbiera prawa jazdy na potęgę. Od początku pandemii już ponad 10 tys. Polaków straciło dokumentyPolicja odbiera prawa jazdy na potęgę. Od początku pandemii już ponad 10 tys. Polaków straciło dokumentyCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Rydzyk bez skrupułów wydał kolejny apel. Radio Maryja upomina się o dodatkowe pieniądze z naszych kieszeni

Tylko w konkretnych przypadkach można podróżować samochodem

Rozporządzenie, które obowiązuje do 11 kwietnia, uprawnia nas do korzystania z samochodów osobowych w dokładnie określonych przypadkach.

Podróż samochodem może zostać usprawiedliwiona, gdy jest niezbędna w „wykonywaniu czynności zawodowych lub zadań służbowych, lub pozarolniczej działalności gospodarczej, lub w prowadzeniu działalności rolniczej, lub pracach w gospodarstwie rolnym oraz zakupie towarów i usług z tym związanych” – czytamy w akcie prawnym.

Ministerstwo Zdrowia wprowadza kolejny zakaz. Znosi jednak już część obostrzeńMinisterstwo Zdrowia wprowadza kolejny zakaz. Znosi jednak już część obostrzeńCzytaj dalej

Poza tym można użyć pojazdu bez ryzyka otrzymania mandatu w celu „zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, w tym uzyskania opieki zdrowotnej lub psychologicznej, tej osoby, osoby jej najbliższej, a jeżeli osoba przemieszczająca się pozostaje we wspólnym pożyciu z inną osobą – także osoby najbliższej osobie pozostającej we wspólnym pożyciu, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych” – reguluje ustawodawca.

Co więcej można podróżować, jeżeli jest to niezbędna czynność w prowadzeniu wolontariatu na rzecz walki z koronawirusem. Również sprawowanie lub uczestniczenie w sprawowaniu kultu religijnego to sytuacje, które usprawiedliwiają podróż samochodem w czasie pandemii.

Nowe obostrzenia na horyzoncie

Zgodnie z najnowszymi doniesieniami jeszcze przed Wielkanocą mają wejść w życie nowe zakazy.

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował dzisiaj, że wszelkie informacje dotyczące obostrzeń w kontekście Wielkanocy i decyzje w sprawie zbliżających się egzaminów ósmoklasisty i maturalnych zostaną podane do publicznej wiadomości w czwartek 9 kwietnia – podaje polsatnews.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Powybijane szyby, skradziona broń. Dzieci z podstawówki włamały się do domu
  2. Naukowcy podali datę szczytu zachorowań w Polsce. Zbliża się nieubłaganie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. 600 osób nie żyje, chcieli uchronić się przed koronawirusem. Smutne wiadomości ze świata
5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochód5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochódCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News