Mandat za sezonową wymianę opon
Pixabay/HutchRock
Autor Maria Glinka - 8 Kwietnia 2020

Wymienisz opony na letnie, dostaniesz mandat. Kierowcy i warsztaty apelują do policji

Mandat za wymianę opon? W czasie pandemii wszystko jest możliwe. Na brak zasadności w karaniu kierowców zwraca uwagę branża oponiarska, która apeluje do rządu i policji, aby znieść mandaty za wizyty w warsztatach.

Mandat za sezonową wymianę opon

Mandat grozi kierowcom już nie tylko w razie przekroczenia prędkości czy prowadzenia pojazdu bez ważnych uprawnień. W czasie pandemii katalog przypadków, w których kierujący mogą zostać ukarani grzywną, poszerzył się.

Mandat w wysokości nawet kilkuset złotych można otrzymać za wizytę w warsztacie, w którym wymienia się opony zimowe na letnie. Branża oponiarska alarmuje, że „policja nie może zmuszać do jazdy na oponach zimowych”, ponieważ może to stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia osób przebywających w samochodzie – podaje bankier.pl.

Sąsiad Polski ogłosił, że poradził sobie z rozwojem koronawirusa. Sytuacja zaczyna wracać do normalnościSąsiad Polski ogłosił, że poradził sobie z rozwojem koronawirusa. Sytuacja zaczyna wracać do normalnościCzytaj dalej

Pod oficjalnym pismem do premiera i policji podpisali się przedstawiciele Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego, Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego i Związku Dealerów Samochodowych.

Wymiana opon jest konieczna w czasie epidemii

Pracownicy warsztatów zwracają uwagę, że wobec wzrostu temperatury, którego doświadczamy w ostatnich dniach, jazda na oponach zimowych nieprzystosowanych do aktualnych warunków, jest niebezpieczna.

Policja odbiera prawa jazdy na potęgę. Od początku pandemii już ponad 10 tys. Polaków straciło dokumentyPolicja odbiera prawa jazdy na potęgę. Od początku pandemii już ponad 10 tys. Polaków straciło dokumentyCzytaj dalej

W momencie, gdy temperatura osiąga poziom miedzy 10 a 15 stopni Celsjusza opony zimowe nie nadają się do jazdy ze względu na różnice w bieżnikach opon oraz twardość mieszanki gumy. Opony zimowe są zdecydowanie bardziej miękkie, co nie zapewnia im wystarczającej przyczepności wiosną czy latem.

W apelu skierowanym do rządu i policji przedstawiciele podkreślają, że „od zezwolenia na sezonową wymianę opon zależy także podtrzymanie ciągłości dostaw do sklepów”, co w czasie pandemii jest priorytetem.

Poza tym, samochody w dalszym ciągu stanowią główny środek transportu do pracy wielu Polaków, którzy nie mają możliwości pracować w trybie zdalnym. Zdaniem osób z branży wymiana opon powinna być dozwolona dla kierowców samochodów osobowych i dostawczych, ponieważ wpisuje się w potrzeby dnia codziennego.

Morawiecki ujawnia, jakie będą ich następne kroki po świętach. Nie ma co liczyć na ograniczenie zakazówMorawiecki ujawnia, jakie będą ich następne kroki po świętach. Nie ma co liczyć na ograniczenie zakazówCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Jak w minutę zrobić maseczkę bez szycia? Potrzeba jedynie trzech rzeczy, które każdy ma w domu

Mandat za dbałość o bezpieczeństwo swoje i innych

W piśmie przedstawiciele wyjawiają, że znane są przypadki, w których policjanci nałożyli mandaty na kierowców, którzy wymieniali opony w ostatnim czasie. Związkowcy stoją na stanowisku, że kierujący, którzy w tym trudnym czasie wykazują się rozsądkiem i myślą o tym, jak podnieść poziom bezpieczeństwa na drogach, „zasługują na szacunek, a nie na karę” – czytamy w piśmie.

„Liczymy, że zjawiska dawania mandatów za sezonową wymianę opon w tym okresie pozostaną incydentalne i funkcjonariusze policji otrzymają jednoznaczne instrukcje, by uznawać wizytę w serwisie w tym celu za spełniającą definicję potrzeb dnia codziennego” – piszą przedstawiciele branży.

Śladem innych państw

Apelując o nienakładanie nieuzasadnionych mandatów związkowcy powołali się na Bawarię, gdzie wymiana opon jest dopuszczalna. Przedstawiciele przypominają, że serwisy samochodowe w USA są wpisane na listę infrastruktury krytycznej i nie podlegają wszystkim obostrzeniom, a korzystanie z nich jest w pełni dozwolone.

O podobne podejście do sprawy proszą polscy przedstawiciele branży oponiarskiej, którzy zapewniają, że zadbali o wytyczne w zakresie szczególnego dbania o higienę i bezpieczeństwo w czasie pandemii. Na razie nie otrzymali odpowiedzi.

Czy za spotkanie z rodziną można dostać mandat? Prawnik wyjaśnia, wielu może być oburzonychCzy za spotkanie z rodziną można dostać mandat? Prawnik wyjaśnia, wielu może być oburzonychCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Bezdomny z objawami koronawirusa leżał na przystanku. Miał 40 stopni gorączki
  2. Prezydent UFC postanowił zorganizować nam Mortal Kombat na żywo
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Kraj w Europie wprowadza ostre zakazy na Wielkanoc. Wchodzą w życie już w środę

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News