Mandat podczas spaceru po lesie
Autor Przemysław Terlecki - 8 Lutego 2020

Mandat na 500 zł podczas spaceru po lesie. A grozi ci nawet sąd

Mandat na pół tysiąca podczas spaceru po lesie? Choć brzmi nieprawdopodobnie, takie są właśnie polskie realia. Podczas przechadzki może nas czekać niespodzianka. I to ta z serii zdecydowanie mniej przyjemnych.

Mandat na przechadzce po lesie może być dla nas zaskoczeniem, ale takie właśnie jest polskie prawo. Jak podaje protal moto.pl, możemy zostać zmuszeni do zapłaty kary opiewającej nawet na pół tysiąca. Z czego jednak to wynika? Na podstawie złamania jakich zasad możemy zostać ukarani?

Spiesz się ze spłacaniem długów. Od marca wejdzie prawo, które doprowadzi cię do ruinySpiesz się ze spłacaniem długów. Od marca wejdzie prawo, które doprowadzi cię do ruinyCzytaj dalej

Sprawa jest w zasadzie prosta - po drogach użyteczności publicznej poruszać możemy się do woli, o ile znaki nie stanowią inaczej. Natomiast w wypadku lasu tak łatwo już nie ma. W przypadku lasu wjechać można jedynie na oznaczone drogi, ale - jak podaje moto.pl - w zasadzie samochody nie są mile widziane w lesie. Zgodnie z rozdziałem 5. Ustawy o lasach wspomniane "oznaczenie drogi" polega na przykład na wskazaniu kierunku poruszania przez las w stronę oddalonej o konkretną odległość lokalizacji, co jest wskazane odpowiednim znakiem.

Ulubione samochody Polaków w 2020 roku. TOP 10 najchętniej kupowanych modeli [GALERIA]Ulubione samochody Polaków w 2020 roku. TOP 10 najchętniej kupowanych modeli [GALERIA]Czytaj dalej

Mandat na pół tysiąca za poruszanie po lesie

- Na drogach leśnych nie muszą być ustawione szlabany i znaki zakazujące poruszania się po nich, gdyż zakaz ten wynika wprost z zapisów ustawy o lasach. Obowiązuje on cały rok, nie tylko w okresie zagrożenia pożarowego - podają Lasy Państwowe na swojej oficjalnej stronie.

Podróż do lasu w celu zwykłego spaceru wśród drzew czy zbierania grzybów może zakończyć się więc mało przyjemnie, gdy zostaniemy przyłapani przez strażników leśnych. To jednak nie wszystko. Napytać sobie biedy możemy także parkując w niedozwolonych miejscach w lesie. Pozostawiać samochód - ale nie tylko samochód, bo każdy pojazd silnikowy, jak motocykl, quad czy skuter - możemy tylko w miejscu ściśle do tego wyznaczonym.

Zwykle mandat, ale grozi także sąd

Choć za wjazd do lasu nie dostaniemy punktów karnych, strażnik leśny ma prawo wlepić nam karę w wysokości od 20 zł do nawet 500 zł. Strażnicy zwykle przyznają jednak kwoty z zakresu tych niższych, ponieważ Polacy najczęściej nie mają pojęcia o surowym prawie dotyczącym poruszania się pojazdami po lesie.

Jednak, gdy przyłapany kierowca spiera się ze strażnikiem i nie chce wykonywać jego poleceń, kara niewątpliwie będzie w najdotkliwszym wymiarze. Mało tego, grozić może nawet sąd, jeśli szkody wyrządzone przez kierowce są znaczne. Moto.pl cytuje zdanie Lasów Państwowych dotyczące wyrządzonej szkody i kary za jej spowodowanie: "jest znaczna (np. skradziono drewno, zniszczono fragment lasu, budowlę lub urządzenie) i kwalifikuje się to do wyższej kary niż pięćsetzłotowy mandat, strażnik leśny występuje do sądu z wnioskiem o ukaranie i pełni rolę oskarżyciela publicznego".

Otrzymanie tego wymiaru kary, który zdecydowanie jest znacznie mniej przyjemny niż nawet 500 zł mandatu, niestety nie jest takie trudne. Wystarczy poruszać się poza leśnymi drogami po ściółce, czy mieć wyciek w aucie - plama oleju czy benzyny niewątpliwie zostanie bardzo źle odebrana przez straż leśną.

Kultowe produkty z Peweksów. Każdy Polak chciał je mieć [GALERIA]Kultowe produkty z Peweksów. Każdy Polak chciał je mieć [GALERIA]Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Znaleziono ciało 26-latki w ciąży obok torów. Sprawę bada prokuratura
  2. Objaw raka płuc widoczny na twarzy. Nigdy go nie lekceważ
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Tysiące seniorów mogą stracić trzynastą emeryturę. Zadecyduje jeden szczegół, o którym mało kto wie
Warto wiedzieć coś o banku, w którym trzymasz swoje pieniądze. 10 największych banków w PolsceWarto wiedzieć coś o banku, w którym trzymasz swoje pieniądze. 10 największych banków w PolsceCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News